Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Teste de viteza reala a USB 2.0. Rata de transfer pare cam mica.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Teste de viteza reala pentru USB 2.0?

Am facut niste probe de transfer intre doua stick-uri USB 2.0 montate in doua din porturile calculatorului care sunt USB 2.0. Nu am obtinut niciodata viteze de mutare a fisierelor mai mari de 10 Mega octeti / secunda.

Ce am remarcat este ca ratele de transfer cresc daca fisierele au dimensiuni mari. Pentru stick-uri cu multe fisiere mici se ajunge la sub 5 Mocteti/secunda.

M-ar interesa la ce viteze reale USB 2.0 -> USB 2.0 (si USB 3.0 -> USB 3.0, pentru stickuri si porturi USB 3.0) ajungeti pe calculatoarele voastre, cei care ati facut teste?

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Ai obtinut viteze bune, inseamna ca stick-urile sunt din clasa 10.

Limitarea vine de la stick-uri si nu de la porturile USB 2.0.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
HD Tune stie sa faca teste de viteza si pe USB/stick. Oricum 10 Mb pe secunda e normal pentru un stick de generatie mai veche pe USB 2.0

#4
xulica

xulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.02.2007
Folosind tot HD Tune am obtinut:
USB 2.0  
Min 16.6MB/s Max 18.7 MB/s Average 17.7MB/s (Read)
USB 3.0
Min 16.8MB/s Max 18.8 MB/s Average 17.7MB/s(Read)
Am folosit un stick de 8Gb TDK pentru ambele teste, diferentele de viteza dintre cele 2 tipuri de port sunt neglijabile.Sunt sigur ca apar diferente mai mari de viteza la utilizarea unui stick USB 3.0 ,dar momentan nu dispun de unul sa il testez.

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 xulica, on 17 august 2013 - 15:22, said:

Folosind tot HD Tune am obtinut:
USB 2.0  
Min 16.6MB/s Max 18.7 MB/s Average 17.7MB/s (Read)
USB 3.0
Min 16.8MB/s Max 18.8 MB/s Average 17.7MB/s(Read)
Am folosit un stick de 8Gb TDK pentru ambele teste, diferentele de viteza dintre cele 2 tipuri de port sunt neglijabile.Sunt sigur ca apar diferente mai mari de viteza la utilizarea unui stick USB 3.0 ,dar momentan nu dispun de unul sa il testez.


Cam asa imi iesea si mie pe un stick de cativa ani buni de 4GB, pe unul mai nou de 16 GB iesea un pic mai bine, deci ceva-ceva depinde si de memoria din stick. La fel, pe laptopul nevestii (al ei e mai nou) ies iarasi viteze incremental mai bune.

#6
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
O sa incerc HD Tune.

Edited by roaca, 17 August 2013 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate