Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cursuri de calificare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dede990

dede990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.08.2013
Buna am 16 ani si ma gandeam daca este posibil ca avand diploma de ospatar la varsta mea sa ma pot angaja (asta probabil la vara pentru ca in timpul liceului este destul de greu) si unde. Daca ati putea sa imi spuneti cateva pareri sau sfaturi in special cei care au fost in situatia aceasta si cam ce ati facut. Va multumesc!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Da, te poti angaja intr-unul din hotelurile de pe malul marii. Competitia este destul de mare, munca extrem de munca, iar banii... ca-n Romania.

#3
Amish

Amish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 13.08.2013
Ce legatura are titlul cu continutul?

Pe la Somaj cautau sa imi bage pe gat cursurile alea de pe perete: Ospatar, Frizer, Constructii, Ajutor Bucatar, Introducere Date in Calculator.

Acuma gandeste oleaca pentru ce salariu te pregatesc astea de mai sus? Minimul pe economie, chiar si in constructii esti necalificat(cu tot cu diploma ta), aia la Somaj cautau sa imi schimbe viata cu salariu minim pe economie, simteam cumva ca ma pregatesc sa fiu sclavul lor, m-am tinut tare si am reusit sa scap fara curs, aia care nu au stiu sa se scoata: Au ajung la mila lor: Se prezentau la curs, trebuiau sa bage la pliculet cand aveau alta treaba de rezolvat, eu am fost bagabont: Ma prezentam doar la ziua de Viza.

Cat despre meseria ta: In viata te lasi umilit cand esti la inceputi intr-o meserie, sa poti juca in liga grea, dar ca Ospatar te pregatesti pentru o viata de sclav!

Edited by Amish, 16 August 2013 - 07:26.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Altu care sta pe banii statului si vede in orice munca o forma de sclavie.

#5
Amish

Amish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 13.08.2013
Ai avut somaj in viata asta? Eu am fost somer, somajul era asa de mic ca nu aveai ce face cu el.

Asta este si motivul pentru care i-am luat pe sus pe aia de acolo: Somajul este oprit de la mine din salariu, nu imi bagi mie curs de calificare cu minimul pe economie, mai ales cand am pregatire, diplome peste toate cursurile tale, doar pe Ajutor Bucatar nu aveam pregatire, apoi ma gandeam:  Nu sunt femeie.

Cautau sa imi bage pe gat curs de Introducere Date, Operator Calculator si eu aveam deja diplome, nu o hartie de la somaj.

Vrei sa faci omului un bine, sa isi intretina familia, sa poata sa isi gaseasca un job calumea: Baga o calificare adevarata, nu doar pe hartie.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 Amish, on 16 august 2013 - 09:51, said:

Ai avut somaj in viata asta? Eu am fost somer, somajul era asa de mic ca nu aveai ce face cu el.

Da, o luna de zile. Si cand am vazut cat de putin obtin, am facut pe dracu-n patru, am tras cu dintii si am gasit ceva din care scot mai multi bani.

#7
dede990

dede990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.08.2013

 Amish, on 16 august 2013 - 07:26, said:

Ce legatura are titlul cu continutul?

Pe la Somaj cautau sa imi bage pe gat cursurile alea de pe perete: Ospatar, Frizer, Constructii, Ajutor Bucatar, Introducere Date in Calculator.

Acuma gandeste oleaca pentru ce salariu te pregatesc astea de mai sus? Minimul pe economie, chiar si in constructii esti necalificat(cu tot cu diploma ta), aia la Somaj cautau sa imi schimbe viata cu salariu minim pe economie, simteam cumva ca ma pregatesc sa fiu sclavul lor, m-am tinut tare si am reusit sa scap fara curs, aia care nu au stiu sa se scoata: Au ajung la mila lor: Se prezentau la curs, trebuiau sa bage la pliculet cand aveau alta treaba de rezolvat, eu am fost bagabont: Ma prezentam doar la ziua de Viza.

Cat despre meseria ta: In viata te lasi umilit cand esti la inceputi intr-o meserie, sa poti juca in liga grea, dar ca Ospatar te pregatesti pentru o viata de sclav!

Eu m-am gandit doar asa ca la un job de vara adica nu cum ca asi dori sa fac cariera din asa ceva....

Edited by dede990, 17 August 2013 - 09:55.


#8
Amish

Amish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 13.08.2013
Sa nu te obisnuiesti prea mult, chiar si eu m-am simtit comod intr-un job prost platit si nu stiu cand a trecut timpul pe acolo, la sfarsit ma tot gandeam ce putin am castigat.

#9
dede990

dede990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.08.2013

 Amish, on 17 august 2013 - 18:43, said:

Sa nu te obisnuiesti prea mult, chiar si eu m-am simtit comod intr-un job prost platit si nu stiu cand a trecut timpul pe acolo, la sfarsit ma tot gandeam ce putin am castigat.

Da ai dreptate dar cum am mai zis pentru 3 luni nu strica cativa bani in plus:))

#10
crackerica

crackerica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.11.2011
Ai putea incerca sa iti schimbi meseria, poti sa gasesti si cursuri gratuite in orasul tau >>> http://www.cursurica...aregratuite.ro/

Edited by crackerica, 11 November 2014 - 09:34.


#11
ionescuflorin0804

ionescuflorin0804

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2016
Am vazut ca si cei de pe http://studiaform.ro/ ofera cursuri de calificare, prin care se poate obtine o noua calificare. Consider ca aceasta modalitate este una foarte potrivita pentru a obtine in perioada urmatoare un nou loc de munca chiar daca formarea de baza este alta. Meseriile si cursurile de calificare de aici sunt in domenii diverse si ofera posibilitatea oricarei persoane de a obtine o calificare noua. Datele de contact ale acestei companii sunt:
Telefon: 0757 182 930 / 0742 571 381 / 0742 571 381
E-mail: [email protected]
Website: www.studiaform.ro

#12
CPT24

CPT24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2016
Iti recomand cursuri de calificare in domeniul alimentatiei publice: bucatar, ospatar. Am prieteni care au terminat ambele cursuri si acum lucreaza la hoteluri sau restaurante renumite. M-am inscris si eu de curand la un curs oferit de cei de la Logics http://www.logicscursuricalificare.ro/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate