Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Laptop pentru arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
crism92

crism92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2013
Salut!
Puteti sa imi recomandati un laptop pentru programele folosite de studentii la arhitectura (autocad, rhino, cinema4d, photoshop ...)?
Am gasit o oferta: Asus ultrabook s550cb i7, nvidia gt740, 8gb ram, memorie 750gb + 24gb ssd, touch screen. costa 3.100
Mi s a parut destul de ok, dar nu ma pricep foarte bine... As putea gasi ceva mai bun cu un buget de 3.000 / 3.500?
Merci! Posted Image

Edited by crism92, 07 August 2013 - 14:30.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Eu ti-as recomanda ceva de 17.3 inch cu rezolutie Full HD sau achizitionarea unui monitor separat pe care sa lucrezi. Ecranul tactil e un moft de care nu ai nevoie...

Edited by LensFlare, 07 August 2013 - 14:32.


#3
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Cum a zis si LensFlare mai sus, n-ai nevoie de ecran tactil, ai nevoie de putere de procesare mare, multa memorie ram si placa video de la nvidia cu tehnologie cuda, ultrabook-ul nu este o optiune pentru ca sunt doar pana in 13.3 inch, iar pentru proiectare/modelare ai nevoie de un monitor cat mai mare, peste 15inchi.

Recomandarea mea ar fi totusi sa mergi pe o configuratie desktop, este mult mai eficienta decat un laptop, dar presupun ca ai nevoie la facultate sa lucrezi si sa prezinti proiecte acolo.

Ca si configuratie orienteaza sa gasesti ceva cu: i7 (quad-core, nu dual core) peste 8 gb ram (16gb de preferat) si seria 6 sau 7 de la nvidia.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
...si mouse 3D. Iti deschide ochii in domeniul tau.

#5
crism92

crism92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2013
Ecranul e de 15,6... intocmai, de asta as vrea laptop, pentru ca trebuie sa il port cu mine la facultate.
Mouse 3D? exista asa ceva ? :))

#6
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Pret bun - http://www.pcgarage....2gb-linux-grey/
Neaparat cu un cooler decent si sa nu incepi sa-l tii direct pe paturi, covoare...

Peste buget, calitate superioara, display superior, placa video mai buna (desi tot 650M, dell-ul are cu GDDR5) - http://www.pcgarage....x-argintiu-nbd/

Un cooler decent pt 17.3" ar fi - http://www.pcgarage....-nc3000u-black/
Sau http://www.pcgarage....otepal-u-stand/

Bineinteles, maximul din laptopuri il scoti dupa ce pui si un SSD. Dell-ul are avantaj ca poti pune, pe langa hdd-ul/ssd-ul suplimentar (avand 2 bay-uri de 2.5" ca si Acer), si un SSD pe mSATA.

#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
+1 pentru acel Dell,best-buy la ce pret.

#8
crism92

crism92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2013
e de incredere site ul respectiv? ... eu ma gandeam sa il cumpar din magazin... am mai multe optiuni daca il cumpar online?

#9
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Sa-l cumperi "din magazin", daca te gandesti la domo/altex/flanco/metro/carrefour si altele de genul, inseamna sa iei o mare teapa. Cu stocuri mici, produse vechiute, placi video jalnice, preturi prea mari si dem ulte ori "oferte" cu bube in spate.

#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sa nu mai aducem in discutie magnifica garantie pe care o acorsa Flanco/Domo/Metro,ca stai cu lunile pana este solutionara (daca va fi solutionata).

#11
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu am fost corect cand am pus Altex in aceeasi oala; sunt mult mai ok cu service-ul si comportamentul fata de client decat celelalte; stau si mai bine decat restul la stocuri is putin la preturi...insa tot destul de mult sub magazinele online.

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@georgik12, @priderzaur nu mai induceti omul in eroare, garantia o ofera producatorul si il poate contacta direct, nu trebuie sa treaca neaparat prin magazin.

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 LensFlare, on 08 august 2013 - 16:20, said:

@georgik12, @priderzaur nu mai induceti omul in eroare, garantia o ofera producatorul si il poate contacta direct, nu trebuie sa treaca neaparat prin magazin.
da nene.. intr-adevar e mult mai bine sa te plimbi pe la dell sau cine stie pe unde ca sa beneficiezi de garantia aia.

apropo... daca altex NU ITI DA certificatul original si iti da certificatul LOR, iti iei adio de la garantia oriunde.

nu zic ca pcgarage sunt cei mai intelegatori la garantie (ba chiar mai au probleme), dar totusi sunt mult mai ok decat altex / domo / blabla.

si nu indu nici tu omu in eroare ca nu stii daca iti da garantia oficiala sau garantia lor.

#14
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Ramane valabila partea cu stocurile si preturile...

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@shmu, arata-mi garantie oferita de magazin la un laptop nou si o mananc pe loc. De 10-12 ani de cand tot imi trec prin mana laptop-uri nu am vazut nici macar o data garantie de la magazin... Nu ca nu ar fi posibil, dar nu au niciun interes, ofera ei garantia doar cand le cumpara pe najpa din afara (ex. tabletele Kindle Fire).

Iar la faza cu plimbatul nu e cazul, suni la ei si iti trimit curier sa ridice laptop-ul. Nici macar nu platesti transportul.

@priderzaur, daca vrei sa vezi stoc impresionant da un ochi pe PC Fun... in acest moment au 646 de laptop-uri in stoc, fata de 103 la PC Garage Posted Image

Edited by LensFlare, 08 August 2013 - 17:16.


#16
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu chiar...
La PCFun filtrul ala arata tot ce e disponibil de fapt, nu in stoc propriu. La PCGarage, stoc magazin inseamna doar ce au ei pe stocul propriu; ce e in stoc furnizor nu apare acolo.
Stocurile lor sunt cam la fel de fapt.

#17
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
In proportie de 50% sunt in stoc magazin, iar restul sunt la furnizor - adica tot la ei Posted Image (Fit Distribution - pcfun e magazinul lor)

Oricum diferenta e ca iti poti alege din peste 600 de modele, chiar daca dureaza cateva zile transportul... eu consider un avantaj.

Edited by LensFlare, 08 August 2013 - 17:19.


#18
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
...

Quote

Site-ul PCFun este operat de PC Garage S.R.L., companie inregistrata in Str. Logofat Tautu 68A, Sector 3, Bucuresti, J40/1207/2008, CUI: RO17612390, avand punct de lucru in Str. Logofat Tautu, Nr. 68A, Sector 3, Bucuresti.
PCGarage e tot de la FIT Distribution. La fel si ShopIT; si ElectroFUN si GarageMall
Pana si adresele sunt la fel. Au fost la fel (inainte sa se mute garajul), sunt la fel si acum.

Edited by priderzaur, 08 August 2013 - 17:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate