Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

infectie TOXACARA CANIS

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
Am fost diagnosticat cu Toxocara, prin martie. am inceput tratamentul de 1 luna de zile cu Eskazole. Am asteptat dupa 6-8 saptamani de la terminarea tratamentului si am refacut analizele. Rezultatul: la fel......
Cineva s-a mai confruntat cu asa ceva pana acuma?

#2
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 RadooMarian, on 06 august 2013 - 14:20, said:

Am fost diagnosticat cu Toxocara, prin martie. am inceput tratamentul de 1 luna de zile cu Eskazole. Am asteptat dupa 6-8 saptamani de la terminarea tratamentului si am refacut analizele. Rezultatul: la fel......
Cineva s-a mai confruntat cu asa ceva pana acuma?
Ok, să ne lămurim. Ai câine/cățel de companie sau în curte? Sau intrii în contact frecvent cu câinii sau zone/obiecte pe care ei le folosesc?

Cum te-au diagnosticat prima dată că ai avea Toxocara și mai ales ce probleme aveai?

#3
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
am catel, este deparazitat, mai mult ca sa ma pot infecta de la el, ar fi trebuit sa intru in contact cu fecalele lui, in mod direct, DAR parazitul devine activ dupa 2 saptamani pe fecalele de catel, ceea ce in cazul catelului meu este absolut imposibil. cu alte cuvinte ca sa ma infectez de la el, ar fi trebuit sa pun mana pe fecalele lui statute de 2 saptamani....urmeaza maine sa ii fac si lui un test asa de siguranta.
in fine. cand am spus ca am fost diagnosticat, am facut setul de analize de sange si cel de scaun. Eozinofile crescute f mult, iar la testul de scaun clar a iesit. La fel s-a intamplat si saptamana trecuta cand le-am reluat, fara cel de scaun.
vreau sa precizez ca am aflat ca am am toxocara intamplator, dupa ce mi am facut analizele normale de sange. deci nu am avut vreo simptoma sau altceva.

#4
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 RadooMarian, on 06 august 2013 - 14:56, said:

am catel, este deparazitat, mai mult ca sa ma pot infecta de la el, ar fi trebuit sa intru in contact cu fecalele lui, in mod direct, DAR parazitul devine activ dupa 2 saptamani pe fecalele de catel, ceea ce in cazul catelului meu este absolut imposibil. cu alte cuvinte ca sa ma infectez de la el, ar fi trebuit sa pun mana pe fecalele lui statute de 2 saptamani....urmeaza maine sa ii fac si lui un test asa de siguranta.
in fine. cand am spus ca am fost diagnosticat, am facut setul de analize de sange si cel de scaun. Eozinofile crescute f mult, iar la testul de scaun clar a iesit. La fel s-a intamplat si saptamana trecuta cand le-am reluat, fara cel de scaun.
vreau sa precizez ca am aflat ca am am toxocara intamplator, dupa ce mi am facut analizele normale de sange. deci nu am avut vreo simptoma sau altceva.
Păi cățeii sunt sursa majoră a viermelui ăsta nu câinii maturi.Totuși să știi că examenele de scaun la om  nu ajută cu mult diagnosticianul decât pentru excluderea altor paraziți. Omul este pentru Toxocara o gazdă intermediară accidentală (în mod normal trebuiau să fie animalele care constituie hrana lupului). La căței Toxocara devine activă prin emisie de ouă, la câinii mai în vârstă infectați, Toxocara face ca la om: se închistează în organe.  

Tu ai zis că testul tău de scaun a ieșit clar? Clar ce? Toxocara nu avea cum să iasă! Ouă sau alte semne de Toxocara în fecale umane nu apar.

În condițiile date, tu ai ingerat la un moment dat ouă de Toxocara care s-au transformat în larve și acum sunt localizate undeva la nivelul unor organe ale corpului. Nu e neapărată nevoie să intrii în contact direct cu fecalele cățelului, ci și cu blana lui. Unde mai pui că Toxocara se transmite transplacentar de la cățea la pui. Ar trebui să testezi cățelul, mă refer fecalele lui trebuie examinate. Repet, nu este nevoie de scaunul tău.

Ai zis că ai făcut teste de sânge. Dar nu sunt specifice din câte-mi dau seama. Probabil o biochimie de control și o hemoleucogramă. Asta nu sugerează direct Toxocara. Eozinofilia e o caracteristică a bolilor parazitare dar nu specifică Toxocarei.
Singurele metode de diagnostic cât de cât cert al Toxocarei umane sunt cele serologice prin metode imunoenzimatice (EIA) sau PCR. În plus, testele astea nu sunt prea exacte, au o rată de specificitate și sensibilitate undeva la 70-80% și nu dau informații despre viabilitatea viermelui. Mai exact, tu ai făcut tratament, viermele e mort dar testele serologice vor mai fi o vreme pozitive.

Ce ai luat tu ca medicament e de fapt Albendazol (substanța activă) și nu am auzit să existe Toxocara cu rezistență la așa ceva. Dacă nu merge cu Albendazol se poate trece la Mebendazol.

Teoretic ești vindecat. Practic rămâne să testezi cățelul ca să nu se infecteze și alții că uneori Toxocara face rău la oameni.

P.S. aia cu 2 săptămâni nu am înțeles-o sincer. Ce vroiai să zici?

Edited by tzotzolyno, 06 August 2013 - 15:32.


#5
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
asta e ceea ce am facut:
Hemoleucograma cu FL completa
TGP
GCT
IgE totala
Elisa Toxocara

Diagnostic: toxocaroza activa cu euzinofile si sin..(nu inteleg cuvantul) IGE cod 076.

Daca teoretic sunt vindecat, de ce analizele dupa cateva luni arata la fel? dupa tratament am stat 8 saptamani si apoi am refacut analizele.

#6
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 RadooMarian, on 06 august 2013 - 15:46, said:

asta e ceea ce am facut:
Hemoleucograma cu FL completa
TGP
GCT
IgE totala
Elisa Toxocara

Diagnostic: toxocaroza activa cu euzinofile si sin..(nu inteleg cuvantul) IGE cod 076.

Daca teoretic sunt vindecat, de ce analizele dupa cateva luni arata la fel? dupa tratament am stat 8 saptamani si apoi am refacut analizele.
După o boală parazitară e normal ca o vreme (depinde de parazit) să mai existe în corpul tău anticorpi anti Toxocara chiar dacă nu mai ai parazit viabil. E o măsură de protecție a imunității. IgE sunt anticorpi. Pot persista anticorpi anti Toxocara în sânge și la un an de la infecție.
Important e să scadă Eozinofilia totuși. Asta cum e în ultimul test comparând cu primul?

Edited by tzotzolyno, 06 August 2013 - 15:55.


#7
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
pai eozinofilele sunt putin mai mari, dar in orice caz nu au scazut..

#8
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 RadooMarian, on 06 august 2013 - 18:41, said:

pai eozinofilele sunt putin mai mari, dar in orice caz nu au scazut..
În general Toxocara are o evoluție limitată în corpul uman. Deseori rămâne nediagnosticată sau se diagnostichează întâmplător, ca la tine. Nu-ți mai face atâtea griji pentru ea chiar dacă există unele cazuri rare de complicație. Mai fă-ți analize cam peste 6 luni dacă al tău cuțu iese negativ la examenul coproparazitologic. În mod normal titrul de IgE ar trebui să scadă, la fel și numărul eozinofilelor. O ușoară eozinofilie nu înseamnă nimic grav, e doar un semnal că ceva se întâmplă sau s-a întâmplat.

#9
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
sper sa fie asa, cu toate ca ptr mine nu e clar de ce din aprilie-mai de cand am terminat tratamentul, nu s a imbunatatit totusi analiza. dar sa vad ce zice analiza catelului.

#10
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
asa cum preconizam, catelul nu are nimic in urma analizelor. acuma astept sa vad ce va zice si doctorita de la Colentina.

#11
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 RadooMarian, on 08 august 2013 - 08:58, said:

asa cum preconizam, catelul nu are nimic in urma analizelor. acuma astept sa vad ce va zice si doctorita de la Colentina.
Sunt curios ce-ți zice. Spune aici dacă vrei. :)

#12
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
Revin: voi relua tratamentul o luna de zile. ptr ca euzinofilele nu au scazut , va trebui sa mai fac o tura de tratament. sper ca organismul meu sa fie ok.

#13
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
am refacut analizele. la toxocara mi-a iesit 29, cand maxima admisa este 5....la euzinofile tot au iesit mai mult decat normalul. maine am programare la doctor sa vad ce naiba zice...chiar nu inteleg cum sa scap de asa ceva.

Edited by RadooMarian, 16 December 2013 - 12:02.


#14
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
am refacut analizele. la toxocara mi-a iesit 29, cand maxima admisa este 11....la euzinofile tot au iesit mai mult decat normalul. maine am programare la doctor sa vad ce naiba zice...chiar nu inteleg cum sa scap de asa ceva.

Edited by RadooMarian, 16 December 2013 - 14:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate