Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Asus vs Lenovo vs HP

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bvladut20

bvladut20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.02.2013
Am găsit 3 laptopuri destul de interesante pentru prețul lor.
1. Asus k56cb : i5-3317U, 8gb ram, nvidia gt 740m,2gb video, 1T HDD

2. Lenovo IdeaPad Z500 fără touch: exact aceleași specificații ca la asus, mai puțin procesorul care este i5-3230M și ecranul care este mat

3. HP Pavilion G6-2305 : i7-3632QM,8gb ram, AMD radeon HD 7670m, 2gb video, 1T HDD, BluRay

Laptopul il voi folosi la gaming in special, multimedia si eventual sa vad un film ceva...

Laptopul asus are o frecventa a procesorului mai mica:1.7GHz cu turbo pana la 2.6... Nu prea știu dacă afectează gamingul

La lenovo nu prea sunt sigur de ecranul mat... Nu știu cum e calitate lui fata de unul glossy

HP-ul chiar mi-a plăcut, mai ales ca are BluRay... Dar nu prea știu cum se comporta amd-ul lui fata de nvidia celorlalte în gaming.

Asus-ul costa 2600 lei,  iar  celelalte 2700 lei.

Aștept părerile voastre!

#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,032
  • Înscris: 20.12.2007
Asus sau Lenovo .
Am 2 asus  , unul de 4 , altul de 1 an ....sunt f. rezistente (cazaturi , socuri , lichide) .
Recomand.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
HP Pavilion G6 e o serie foarte proasta, nu recomand.

Atat Lenovo cat si Asus-ul sunt ok, dar tine cont ca o sa se incinga mai repede decat un laptop de dimensiuni clasice. Ecranul mat e o alegere buna deoarece nu reflecta lumina, astfel poti sa-l folosesti si afara.

http://www.emag.ro/l...d/pd/DCYRXBBBM/
http://www.emag.ro/l...i/pd/D5KRXBBBM/

Edited by LensFlare, 01 August 2013 - 13:36.


#4
bvladut20

bvladut20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.02.2013

 LensFlare, on 01 august 2013 - 13:29, said:

HP Pavilion G6 e o serie foarte proasta, nu recomand.

Atat Lenovo cat si Asus-ul sunt ok, dar tine cont ca o sa se incinga mai repede decat un laptop de dimensiuni clasice. Ecranul mat e o alegere buna deoarece nu reflecta lumina, astfel poti sa-l folosesti si afara.

La ce te referi când zici ca HP Pavilion G6 este o zi foarte proasta?

Știu ca ecranul mat ma ajuta sa îl folosesc și afara, dar am citit ca pentru jocuri este o alegere mai buna cel glossy, deoarece oferă culori mai vii.

Încă o data... La asus nu sunt sigur de frecventa procesorului mica... Afectează frame rate-ul in jocuri?

#5
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 LensFlare, on 01 august 2013 - 13:29, said:

Ecranul mat e o alegere buna deoarece nu reflecta lumina,

Si eu as prefera ecranul mat, cele care reflecta mi se par infecte, am din asta la tableta si telefon.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Asus sau lenovo.
La limita, dintr-un punct de vedere post-vanzare as alege ASUS - garantia e mai mare si e in Romania - la lenovo garantia e de 1 an si service-ul e in Polonia.

HP s-a dus rau de tot in jos in ultimii ani la capitolul fiabilitate.

Chestia cu ecranul - eu as prefera glossy - m-am cam saturat de mate. Nu e obligatoriu sa fie mat ptr utilizarea afara - depinde de tehnologiile folosite.
La  noul telefon e glossy si se vede mult mai bine in lumina soarelui decat cel mat de la vechiul telefon.

#7
bvladut20

bvladut20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.02.2013

 eiffel, on 01 august 2013 - 13:54, said:

Chestia cu ecranul - eu as prefera glossy

Dacă lenovo-ul l-ar fi avut glossy, cu siguranță n-aș mai fi stat pe gânduri...

Dar tot ma cam enervează i5-ul de la asus... Are frecventa destul de mica și nu prea știu cum se comporta fata de cel cu frecventa mare... În plus Asus-ul are doar DVD-RW. Lenovo-ul are DVD Super Multi Double layer

#8
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
La dracu, inca se mai ia cineva dupa ce dvd-rw are? Cat de des il folosesti? Plus ca numele ala poate fi, foarte usor, marketing.
Lenovo ofera 2 ani garantie pe PF.

Frecventa aia urca pana la 2.6GHz pe un core si la 2.4GHz pe ambele atunci cand e nevoie de putere:

Quote

Each core offers a base speed of 1.7 GHz but can dynamically increase clock rates with Turbo Boost up to 2.4 GHz (for 2 active cores) and 2.6 GHz (for 1 active core).

Quote

The performance of the Core i5-3317U should be slightly above a similarly clocked Sandy Bridge processor due to slight architectural improvements. Therefore, overall performance should be similar to the former Core i7-2637M or a Core i3-2310M.

Edited by priderzaur, 01 August 2013 - 14:23.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004

 priderzaur, on 01 august 2013 - 14:22, said:

Lenovo ofera 2 ani garantie pe PF.

Garantia tehnica e 1 an. Am Lenovo cumparat anul trecut. Pe PF.

#10
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Yep. De vreo 3 luni au modificat si ei, la fel cum Acer au modificat prin ianuarie-februarie. Acum dau 2 ani si tehnica, cu contract pentru Persoana Fizica. Asta la seriile mai ieftine, ca la alea mai scumpe oricum dadeau 2 ani si inainte. La fel si pentru HP.

Edited by priderzaur, 01 August 2013 - 16:36.


#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Asta ce are?
http://www.pcgarage....2gb-linux-grey/
De departe cea mai buna performanta pentru pretul platit. Seria V3 e chiar ok,racirea e buna,temperaturile sunt normale,iar de performanta nu mai zic.
Nu o avea cel mai bun ecran,dar daca nu-l privesti de sub masa o sa fie ok.

Daca nu,as alege Asus-ul daca se vrea laptop pentru joace:
http://www.pcgarage....740m-2gb-black/

740M`ul de pe Lenovo e varianta pe 64bit. Desi lucreaza la o frecventa mai mare,nu cred ca poate bate bus-ul de 128bit a 740M`ului de pe Asus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate