Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

CentOS, topic general

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Acesta este un topic general pentru distributia CentOS, din cate am vazut e practic varianta gratuita a Red Hat Enterprise Linux, destul de cautata pentru servere.

OS Type: Linux
Based on: Fedora, Red Hat
Origin: USA
Architecture: i386, x86_64
Desktop: GNOME, KDE
Category: Desktop, Live Medium, Server

"Community ENterprise Operating System (CentOS) este un sistem de operare GNU/Linux, liber și gratuit, bazat pe cel liber, dar comercial (plătit), Red Hat Enterprise Linux, de la firma Red Hat. El a luat naștere pentru a oferi o distribuție gratuită pentru afaceri, care dorește să mențină compatibilitate binară de 100% cu cea originală.[1]
CentOS este cea mai populară distribuție GNU/Linux pentru servere Web, deținând o cotă de utilizare de aproape 30% dintre serverele Web existente"

Site-ul international http://www.centos.org/

Attached Files



#2
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
E varianta "gratuita" de la RedHat (e de fapt clona). Beneficiezi in principiu de aceeasi stabilitate ca si RHEL, numai ca n-ai suport. Desigur si cu aceleasi minusuri, ca de exemplu upgrade-ul imposibil de la o versiune la alta.

#3
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Deci trebui sa iti instalezi de la zero urmatoarea versiune? Presupun ca ciclul e mai lung.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Din categoria clonelor RHEL avem si pe https://www.scientificlinux.org/

#5
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Da, din pacate trebuie s-o iei de la 0 (am incercat tot felul de artificii, schimbat repo, etc) dar n-am reusit upgrade de la 5 la 6. Prea mare bataia de cap, cel putin fata de Ubuntu unde ai dist-upgrade.
Release cycle-ul e destul de mare, in general se invecheste hardware-ul oricum si-ai nevoie de upgrade.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ai nspe mii de siteuri si setari pe server ce faci, nu le poti muta cumva pe instalatia noua? Chiar daca nu merge upgrade.

#7
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
In afara de asta , Updateurile de securitate ajung fizic dupa aproximativ 6 luni .... si in Cent OS ...

O sa imi permit sa fiu mai ..necizelat in ceea ce scriu dar cam asta e adevarul :
Daca ai avea de ales  ai prefera sa dai din buci 6 luni la necunoscute fara prezervativ??!! sau cu prezervativ!!!

Multi din sfera asta au renuntat sa mai mearga pe Cent OS ...au preferat ori sa plateasca RHEL ul sau sa migreze pe servere cu Debian sau SUSE .
Practic sunt underpowered ca sa faca fata la tot ce scoate RHEL...

Edited by rocket1982, 30 July 2013 - 16:43.


#8
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Cu update-urile nu-i chiar asa mare buba, apar destul de repede, oricum in RHEL/CentOS veti gasi versiuni mult mai vechi ale aplicatiilor, ei merg pe stabilitate nu pe aducerea in repo al ultimei versiuni a fiecarei aplicatii care n-aduce vreo imbunatatire semnificativa. Si daca chiar vrei ceva up to date, nu te opreste nimeni sa compilezi al labam.

@SfPetru: Ba da, cam ai 2 optiuni:
1) masina noua --> install la ultima versiune si dupa migrarea aplicatiilor (pui in productie noul sistem doar dupa ce-ai testat ca-i totul ok)
2) aceeasi masina --> dai cu banul daca o merge sau nu, faci hot copy la date/site-uri/etc, instalezi sistemul, setezi mediul, si vezi daca totul merge ok. Daca nu, ai dat de dracu, solutia asta implica downtime, in general nu-i pusa in practica niciodata, decat daca vorbesti de cateva site-uri personale cu 100 unici pe zi. Daca ii oferi solutia asta unui client cu 300 000 vizitatori si 100 000 useri inregistrati, poti sa-ti cauti alt loc de munca Posted Image

Edited by Huza, 30 July 2013 - 16:52.


#9
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
CentOS nu mai are forta sa tina pasul cu RHEL pentru ca este un proiect hobby. Exista un delay la release-uri care a tot crescut. Update-urile de securitate vin totusi la cateva zile.
Pentru cei care cauta clona de RHEL le recomand Scientific Linux. Este facut de cei de la CERN, au oameni platiti care lucreaza la el full time  iar anul trecut au mai angajat inca unul.
Solutia mea este RHEL pentru productie, SL pentru dezvoltare si teste. Nu este cea mai buna solutie dar mi se pare un compromis acceptabil daca vrei sa reduci costurile.

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Eu din cate am vazut e in continuare foarte populara, delay-ul e cauzat probail ca echipa din spate nu e foarte mare.

#11
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@Papillon

Multi nu stiu ca a fost o perioada la lansarea RHEL 6 cand nu s-au primit update-uri de securitate. Sa rulezi sisteme conectate la internet fara update-uri de securitate mi se pare un risc destul de mare in ziua de azi.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu folosesc CentOS 6 pe post de desktop pe  masina de la munca deci nu mi-am facut griji de update-uri de securitate, pach-uri si alte cele. In schimb sunt foarte multumit de cum functioneaza. Nu prea am avut probleme cu el imi place fafptul ca are versiuni mai vechi ale pachetelor care ar trebui sa fie mai stabile decat ce gasesti pe Fedora deci sistemul ca ansamblu sa fie stabil. Nu imi permit sa iau un un RHEL pentru a ma da cu el insa daca ar fi cazul RHEL e prima alegere oricand, oriunde, oricum.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMembruAnonim, on 01 august 2013 - 12:02, said:

Eu folosesc CentOS 6 pe post de desktop
Nu imi permit sa iau un un RHEL pentru a ma da cu el
https://www.redhat.c.../store/desktop/
$49 Posted Image (zici ca vrei desktop nu server).

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2013 - 12:07.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
10x mate, nu stiam de versiunea de Desktop la 49 de dulai. Cred ca urmatorul cadou care mi-l fac la salariu nu mai e un joc pe Steam ci un RHEL for Desktop.

#15
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Asta cu 49 de "dulai" e mai noua (cateva luni). Eu zic sa mai astepti putin sa-ti iei direct RHEL 7(beta estimat undeva pe la sfarsitul anului).Si vezi ca aia 49 de dulai sunt pe an.

Edited by Bodanel, 01 August 2013 - 13:33.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oricum asta o sa fac o sa mai astept sa apara RHEL7 si o sa fac miscarea atunci. Ma asteptam ca cei 49 dolari sa fie pe an ca legat de soft-uri in afara de jocuri si de soft-urile de M$, cred, posibil si cele de la Autodesk si altele de genul asta, orice alt soft are licenta valabila pe un an :|.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai tu stii sa lucrezi cu sistemul, de ce sa mai dai chiar si acei bani ? Gasesti o distributie ce te va multumi !

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am 2 distributii de care sunt multumit, PCLinuxOS, mai dau chix la unele versiuni, insa in general sunt multumit. Alta distributie de care sunt multumit este CentOS, si daca mi-as face timp de ele ar fi Gentoo si FreeBSD. Banii d-ati pe RHEL e mai degraba un moft.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate