Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cumpar butasi mure

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Dupa cum spune si titlul,as dori in toamna(sau primavara devreme) sa cumpar 50-100 de butasi de mur.
Problema care se pune este ca vreau din cei care infloresc devreme,sa tina de frig,sa fie mari,aromati si cit mai productivi.Si fara tepi.Si m-ar interesa 2 soiuri.
Ideea este ca habar  nu am inca ce soi vreau,dar cred ca este vorba de thornless.
Astept pareri,sfaturi,oferte.

#2
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Pe rand,nu toti odata!
Multumesc!

#3
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Deci sa inteleg ca iti trebuie butasi in anul 2?

Deoarece daca ii pui in toamna cine ti va da, va trebuie sa ii aiba plantati din toamna trecuta sau cel tarziu din primavara.

Edited by emmaanuel, 06 August 2013 - 08:43.


#4
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Imi trebuie butasi.Punct.Ca is anul 2 sau 1,nu importa.Dar sa fie de soi,etc., sa rodeasca devreme,ca la mine ii munte,altitudine mare si vara vine mai tarziu.

#5
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Si te incumeti sa cumperi 100 butasi - pe povesti -  ca rezista........sau incerci cu maxim 10buc sa vezi rezultatul (scapa sau nu de iarna)? Soiul care-l am este de produstie destul de timpurie (eu culeg de aproximativ 1 luna). Spor la treaba

#6
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Cata vreme gasesc la un pret care mie mi se pare corect,ma risc.
La pepiniere preturile sint destul de piperate,si mai sint si intreprinzatori particulari care ofera butasi de soi la preturi corecte,dupa cum am cumparat si zmeura.

#7
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009

View Postemmaanuel, on 06 august 2013 - 13:11, said:

Si te incumeti sa cumperi 100 butasi - pe povesti -  ca rezista........sau incerci cu maxim 10buc sa vezi rezultatul (scapa sau nu de iarna)? Soiul care-l am este de produstie destul de timpurie (eu culeg de aproximativ 1 luna). Spor la treaba

Emmaanuel zine si noua ce soi ai ceva caracteristici si in primavara te vom cauta

#8
gps-agricol

gps-agricol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2013
http://incomod-media...ilioane-de-lei/

View Postdombix, on 07 august 2013 - 20:53, said:


Emmaanuel zine si noua ce soi ai ceva caracteristici si in primavara te vom cauta


VIDEO Murele, o afacere de milioane de lei
  INCOMOD
mure
Nelu Moraru, din satul Poiana Trestiei, comuna Cosminele din judeţul Prahova, este un polivalent. Cunoaşte şi a practicat mai multe meserii, dar s-a apropiat de agricultură, datorită căreia este acum cunoscut în întreaga ţară. Este primul cultivator din România care a adus din Belgia butaşi de mur altoit şi a creat, în urmă cu 8 ani, între dealurile prahovene o plantaţie de toată frumuseţea. Este mulţumit de activitatea pe care o desfăşoară acasă, în linişte şi cu suficiente beneficii.
Cultivarea murului altoit, cel puţin deocamdată, este o activitate agricolă deosebit de rentabilă. Nea Nelu Moraru din Poiana Trestiei ne-a convins de acest lucru.

Ne-a spus că investiţia iniţială nu este foarte costisitoare şi poate fi amortizată în nici doi ani. Butaşii de mur se plantează pe rânduri situate la 2 metri distanţă, iar între plante se lasă câte un metru. În al doilea an de cultură, gospodarul trebuie să realizeze bolta de susţinere a plantelor. Fiindcă verile au devenit din ce în ce mai secetoase, trebuie să luaţi în calcul şi realizarea unei instalaţii pentru irigat, însă nu este nevoie în zonele unde lipsa apei nu crează probleme agricultorilor.
Valorificarea murelor nu mai reprezintă o problemă. Marfă să fie, că persoane dornice să cumpere mure există în toată ţara! Fructele care nu se vând sunt transformate în dulceață, lichior şi ţuică de mure.

#9
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Vazut de vreo 2 luni :D
Dar ideea din spatele povestii e reala

#10
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Buna

Revin - soiul care-l detin este Thornfree. Eu il am de cativa ani si chiar si anul trecut cu toate ca a fost seceta si fara posibilitate de udare, a produs (nu aceiasi cantitate ca si acest an dar acceptabil). E adevarat ca este putin mai greu de inmultit dar se poate. Si eu doresc ca la anul sa plantez inca aprox 200 buc (dar aceasta plantatie va fi facuta dupa manual cu instalatie de picurare, spalieri in T etc...)

#11
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Ceva date de contact la butasi la un pret mai acceptabil?

#12
verdeoc

verdeoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2004

View Postalexbjorg, on 09 august 2013 - 10:06, said:

Ceva date de contact la butasi la un pret mai acceptabil?

Buna,

Detin o plantatie de aproximativ 1000 de muri fara spini, pe o suprafata de 40 de arii.
2 soiuri aproximativ 500 din fiecare soi. Unul are fructele mari si mai putin dulci sa spunem moderat, iar celalalt fructele mai mici si foarte dulci.

Anual am posibilitatea de a pregati MUR INRADACINAT, cantitati destul de mari de ordinul miilor, cu PRINDERE GARANTATA 100 %.

In acest an am pregatit pentru inradacinare 1800 de bucati, din care voi pastra 1000 de bucati, pentru a-mi extinde plantatia proprie iar 800 de bucati ii voi vinde.

Tinand cont ca deja am ceva experienta, pot oferi informatiile necesare privind infiintarea unei astfel de culturi celor inca mai putin experimentati, dar dornici de a invata :)

Contact la: [email protected]

Edited by verdeoc, 11 September 2013 - 16:28.


#13
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012

View Postverdeoc, on 11 septembrie 2013 - 16:13, said:

Buna,

Detin o plantatie de aproximativ 1000 de muri fara spini, pe o suprafata de 40 de arii.
2 soiuri aproximativ 500 din fiecare soi. Unul are fructele mari si mai putin dulci sa spunem moderat, iar celalalt fructele mai mici si foarte dulci.

Anual am posibilitatea de a pregati MUR INRADACINAT, cantitati destul de mari de ordinul miilor, cu PRINDERE GARANTATA 100 %.

In acest an am pregatit pentru inradacinare 1800 de bucati, din care voi pastra 1000 de bucati, pentru a-mi extinde plantatia proprie iar 800 de bucati ii voi vinde.

Tinand cont ca deja am ceva experienta, pot oferi informatiile necesare privind infiintarea unei astfel de culturi celor inca mai putin experimentati, dar dornici de a invata Posted Image

Contact la: [email protected]
Ne puteti spune ce soiuri sunt? pretul pe bucata ? puteti trimite prin posta?

#14
verdeoc

verdeoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2004

View Postdumi_dumi77, on 11 septembrie 2013 - 20:03, said:


Ne puteti spune ce soiuri sunt? pretul pe bucata ? puteti trimite prin posta?

Da sigur ca va pot spune si soiurile, imi cer scuze ca nu am precizat anterior.

1. Thornfree - cel cu fructele mari si nu foarte dulci.

2. Thornless evergreen - fructele de marime medie si foarte dulci. Acesta din urma se potriveste foarte bine sa fie folosit si ca ornamental la amenajarea curtii gradinii, "imbracand" foarte bine gardurile, peretii etc. datorita modului in care acesta se dezvolta.

Referitor la pret, am sa va rog sa ma contactati pe email sau PM si putem discuta un pret convenabil petru ambele parti, depinde si ce cantitate doriti...

Trimit si prin Posta, dar totusi as avea putin mai multa incredere intr-o firma de curierat, aici ma refer la modul in care manevreaza coletele.

Edited by verdeoc, 11 September 2013 - 21:37.


#15
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Din ce localitate sinteti?
Ma intereseaza sa fie rezistente la inghet,eu fiind la altitudine 1000 m,si nu la ses,campie.

#16
verdeoc

verdeoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2004
Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, dar nu stiu de ce nu am primit notificare ca s-a scris pe acest subiect.

Soiul thonfree rezista "TESTAT" si este adaptat unei astfel de clime de la peste 1000 m, dar garantii nu va poate oferi nimeni ca nu vor fi sezone in care o sa pierdeti tocmai din cauza inghetului o parte din tinerii lastari. Cunosc o solutie si va pot oferii mai multe detalii la telefon, deorece este mai mult de explicat, despre cum puteti infiinta o astfel de cultura in conditii mult mai reci.

Cu privire la perioada de recoltare, nu aveti de ce sa va faceti griji la acest soi, incepe undeva la inceputul lunii august, chiar mai rapid putin, si se incheie intre 1 si 15 septembrie.

Cu placere fara nici o obligatie putem discuta la telefon toate detalii.

#17
carpenoana

carpenoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2008
Buna ziua. Pentru cei interesati de butasii de mure fara tepi, am de vanzare la pretul de 3 la 10 lei.Productivitatea este foarte mare, soiul rezistent la frig si seceta, fructe dulci si mari.Pentru alte detalii adresa mea de mail este [email protected].

#18
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2010
@carpenoana Ceva detalii despre soi aveți?

Edited by danpdg, 22 December 2013 - 18:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate