Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Bare portbagaj (transversale)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Recomandati-mi si mie o firma care vinde la preturi bune bare de portbagaj transversale pentru masini.

Daca conteaza, ma intereseaza pentru un Opel corsa B in 5 usi.

Cel mai ieftin am gasit pe portbagajeauto.ro (evident ca nu fac reclama) la 380 de lei. Marca HAKR (suna ca o flegma, dar nu asta e important).

Ce alte optiuni as avea? Mersi.

Edited by Arkouda, 28 July 2013 - 17:36.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cele mai cunoscute sunt Thule.
Sunt destui dealeri. Si noi tot de la cei de mai sus am luat.

#3
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Sper ca stii ce masina este Opel corsa b. E din 1995. Nu am nicio intentie sa ii dublez valoarea ;)

Caut ceva ieftin.

#4
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
am eu un set de bare pe care nu le folosesc. Sunt noi, doar incercate. Daca ti se potrivesc si ti plac 100 ron + transportul si sunt ale tale.

PS : sunt de Sharan :D

#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu barele sunt cele mai importante, ci sistemul lor de prindere pe plafon care este personalizat.

#6
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Eu as merge tot pe Thule, pentru ca e f importanta prinderea pe masina. Si din pct de vedere al fixarii si din pct de vedere al impactului asupra masinii (zgariat vopseaua cu prinderile, etc). Si eu am cautat multa vreme o solutie ok, si mi s-au parut destul de scumpe cele de la Thule, insa sunt si calitative.

PS: eu tot de la portbagajeauto.ro le-am luat.

Edited by abunea, 29 July 2013 - 08:42.


#7
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
sau:

Attached Files



#8
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nici sistemele ieftine nu zgarie vopseaua ca au niste paduri de neopren. Fixarea se face cu suruburi in plafonul masinii, in niste gauri lasate special de fabricant si acoperite cu niste capace metalice.

Barele nu ma intereseaza pentru carat biciclete, pentru asta folosesc intr-adevar carrier care se leaga pe haion. Am asa ceva.

Barele ma intereseaza pentru transportat materiale voluminoase, gen scari de aluminiu, placi de pal, chestii din astea.

#9
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
http://www.norauto.r...e_portbagaj.xml

#10
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Eu am gasit la ceva magazin de colt de bloc suporti de portbagaj universali cu 95 lei/set. Se potrivesc binisor pe Logan berlina, pe Corsa nu stiu. In foia ce o insoteste nu se pomeneste de nici o marca de masina, cica ar merge la toate. A, no-name, kinezarie.

#11
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Luni ma duc la un magazin din Campulung Muscel recomandat de cineva care a cumparat acum vreo 2 ani bare pentru un Logan la 120 de lei si e super multumit de ele. A carat cel putin 10 tone de materiale in 2 ani fara nici cea mai mica problema.

Edited by Arkouda, 03 August 2013 - 16:39.


#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cauta si la sh. Am cumparat recent un baolet care a venit cu tot cu bare transversale, pentru fixat pe cele longitudinale de pe octavia. A necesitat sa ii fac doua suduri (se dusese filetul de la doua prinderi) si le-am luat incluse in pretul baoletului (un thule ocean 200, daca stii cum e). Barele sunt FAPA, cu incuietori. Am carat pe ele baoletul (cam 15 km) si inca vreo 30-40 in el) si nu au nici pe naiba, inclusiv la 140/h, desi se specifica destul de clar ca maximul e 130/h.
Totusi nu lua chinezarii ordinare, eventual daca tot trebuie sa iei, cauta de le cumpara pe incercate, verifica sistemele de prindere (sa fie zdravene), monteaza-le la fata locului si fa-le proba (adica trage bine de ele, sper ca ai macar 70 kg). Bine ar fi sa se dea jos usor de pe masina, ca daca le porti cand nu e nevoie de ele, o sa ai un consum usor crescut si un zgomot destul de enervant la viteze mai marisoare. Nu ii inteleg pe aia care le tin pe masina tot timpul, sincer sa fiu...

Thule- DA, nimic de zis, dar oricum nu as da 100 euro pe un set de bare, poate doar daca as avea salar de minim 500 euro. Poate gasesti ceva la sh, dar tot testul la fata locului e mai bun. Pe net toate sunt bune si frumoase, dar cand vrei sa le montezi si vezi ca nu-s de acolo, iti vine sa...

#13
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Am cumparat si eu bare, originale VW, sh.
Le-am montat si le-am plimbat vreo saptamana, apoi am decis ca le folosesc doar la nevoie. De ce? Daca le ai montate, incepand cu 70 km/h, nu mai auzi nimic decat suieratul aerului. Plus ca... asa cum a spus cineva mai sus... consumul a crescut nu mult, dar sesizabil.
Mi-am zis ca sunt descentrate, ca nu sunt montate cum trebuie. Dar, cand m-am urcat intr-o masina de acelasi tip, cu ele montate "din fabrica" si am auzit acelasi zgomot, m-am decis.

Edited by bonygy, 12 August 2013 - 07:24.


#14
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Barele de portbagaj nu se monteaza de frumusete. Le pui cand ai nevoie, cand nu mai ai nevoie le dai jos. Exista nspe teste pe internet care arata ca in jur de 80kmph aceeasi masina cu bare consuma cam 10% mai mult carburant decat fara bare. Daca cresti viteza e jale, pe autostrada la 130 haleste intre 20-30% mai mult decat normal.

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Care ar fi avantajele si dezavantajele celor de otel, in comparatie cu cele de aliaj? Cele de otel sunt mai ieftine, dar nu au aerodinamica si in plus nu arata asa bine, in plus ce ar mai fi?

#16
andySF

andySF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2002

 arab, on 10 decembrie 2015 - 19:05, said:

Care ar fi avantajele si dezavantajele celor de otel, in comparatie cu cele de aliaj? Cele de otel sunt mai ieftine, dar nu au aerodinamica si in plus nu arata asa bine, in plus ce ar mai fi?
Și eu căutam niște răspunsuri la întrebarea ta. În afară de greutatea totală care e posibil să influențeze consumul, nu pot să mă gândesc la altceva.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cauta la norauto pe site dar vezi ca la tel nu raspund deci faci comanda prin mail daca nu esti din Buc . Cel mai ok e sa le trimiti mail sa le ceri o oferta pt tipul de masina si-ti raspund imediat cu ce au si la ce bani .

Edited by Baxon, 05 May 2018 - 12:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate