Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Impozit navigatori

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
buna seara,
sunt pe vapor si tocmai m-a sunat sotia ca am o recomandata de la ANAF. am citit in declaratia 201 ca nu trebuie sa depun declaratie fiscala daca nu stau 183 de zile in tara si daca angajatorul nu are domiciliul in RO.
ce/cum/cat se impoziteaza din salariul lunar in conditiile in care majoritatea navelor sunt inregistrate in offshore-uri sau tari bananiere ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
16%

#3
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013
firma nu are sediul in Romania; firma nu realizeaza venituri pe pamant romanesc; tu lucrezi afara din tara.... prin urmare nu cred ca este voie sa le dai din banutii tai nici o para chioara

#4
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
se aplica retroactiv ? in cazul asta trebuie sa fug din tara ca nu am de unde plati :))  in medie am facut 30-50k euro/usd/an in ultimii 15 ani.

#5
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013

 csi1, on 24 iulie 2013 - 18:42, said:

se aplica retroactiv ? in cazul asta trebuie sa fug din tara ca nu am de unde plati Posted Image)  in medie am facut 30-50k euro/usd/an in ultimii 15 ani.
si cum o sa controleze ANAF-ul veniturile tale ? O sa umble cu Interpolul in toata lumea sa-ti caute la toate firmele cati bani ai castigat ?

#6
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
toti banii ii primesc in banca, e usor de vazut ce bani am primit. la fiecare tranzactie scrie ca e salariu.

#7
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013

 csi1, on 24 iulie 2013 - 18:49, said:

toti banii ii primesc in banca, e usor de vazut ce bani am primit. la fiecare tranzactie scrie ca e salariu.
greseala ta

#8
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
ii spun sotiei ca in loc de bagajul pt vacanta in Turcia sa il faca pt Africa :) deocamdata am doar aviz de recomandata maine vad ce scrie exact iar luni ajung in tara si vad eu care e treaba.
majoritatea navigatorilor primesc banii in cont iar acolo scrie ca e salariu pt perioada corespunzatoare. daca Ro ar impozita pe toti cei din afara cred ca ar mai scoate 10-20 % din PIB.

#9
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013
astia iti ia tie impozit ca esti roman; un fel de taxa pe prostie. Da-i dracku ; renunta la cetatenie de roman; fa-te altceva, vezi ca cetatenia maghiara e la liber; mai gasesti si altele; io m-asi face groelandez.....

Edited by nelamuritule, 24 July 2013 - 19:13.


#10
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" io m-asi face groelandez... "
Poate danez, dar nu cred să scapi de impozit nici în Groenlanda.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 24 July 2013 - 19:33.


#11
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013

 Mos_Ilie, on 24 iulie 2013 - 19:32, said:

Salut,

" io m-asi face groelandez... "
Poate danez, dar nu cred să scapi de impozit nici în Groenlanda.
cu placere dau impozit in Groelanda daca statul groelandez face partii pentru saniute si nu toaca banii aiurea precum statul roman pe autostrada Bechtel

#12
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Vezi ca daca te duci in Africa, trebuie sa te vaccinezi preventiv cu cateva saptamani inainte. Au aia acolo o chestie numita malarie si inca alte cateva boli mortale ...
       Din cate stiu eu, in majoritatea tarilor, salariul este impozitat de angajator, in functie de rata de impozit practicata in tara unde firma isi are sediul.
     Romania este una dintre rarele exceptii, unde trebuie sa-ti platesti singur impozitele daca obtii venituri din activitati independente. Nu stiu ce a fost in capul alora care au conceput o lege de rahat ca asta.
    Nu stiu cum sta treaba din punct de vedere legal, dar nu este normal sa platesti taxe de doua ori. Daca firma este una de tip off-shore si este scutita de taxe, nu este problema ta.


#13
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mai intai vezi despre ce este vorba.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Iti faci cont bancar la o banca dintr-un offshore (nu iti faci si firma) si din contul ala iti transferi bani in contul tau din Ro. La primire nu va scrie "salariu", pot fi considerati si cadou, deci statul nu mai are ce sa iti faca.
Simplu si extrem de ieftin, aproape gratis.

#15
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013

 Friskey, on 24 iulie 2013 - 20:57, said:

Iti faci cont bancar la o banca dintr-un offshore (nu iti faci si firma) si din contul ala iti transferi bani in contul tau din Ro. La primire nu va scrie "salariu", pot fi considerati si cadou, deci statul nu mai are ce sa iti faca.
Simplu si extrem de ieftin, aproape gratis.
se scrie "diurna" ; nu se impoziteaza

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Au modificat legea si pentru diurne, au foamea in gat. (noi dispoziţii privind impozitarea diurnei aplicabile începând cu 1 februarie 2013)
Prea multele deficite anterioare au secatuit bugetele actuale (despre Bugetul Statului este vorba)

"- se supune impozitului pe veniturile din salarii în cotă de 16%, datorat de angajat, fiind asimilată salariului, indemnizaţia primită de angajaţi pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, precum şi orice alte sume de aceeaşi natură, pentru partea care depăşeşte 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice;

Diurna mai mare de 32,5 lei este impozitată"

#17
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
probabil e altceva....nu ai ce bani sa le dai....

#18
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Sau o fi gasit ei ceva restante imaginare la trio-ul impozit - CASS - pensii. Sefi cretini si software de cacao, pe bani multi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate