Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pensie anticipata cu certificat g...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 

Instalatie apa rece/potabila la casa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#1
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.03.2013
Salut.
Sa va expun problema mea.Eu stau la casa cu etaj si la parter sta un unchi de-al meu si din cauza lui am fost nevoit sa imi bag teava de apa rece separat.Din curte am ridicat-o pe zid in sus si am bagat-o prin casa pana la baie si bucatarie.Problema e ca deja m-am inundat de doua ori din cauza cotului de la intrarea tevii in casa, si acum vreau sa o schimb si nu stiu cam cu ce metoda sa lucrez ca sa nu mai am aceasta problema.Cineva imi spunea sa o schimb cu teava PPR,ce ziceti este o idee buna?

Editat de RONIN_LEON, 23 iulie 2013 - 19:37.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
"m-am inundat de doua ori din cauza cotului de la intrarea tevii"
Adica? ce stie sa faca acest cot ca sa te inunde?

#3
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 myshyk, on 23 iulie 2013 - 19:50, said:

"m-am inundat de doua ori din cauza cotului de la intrarea tevii"
Adica? ce stie sa faca acest cot ca sa te inunde?
Se slabeste si imi bufneste apa in casa.

#4
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.094
  • Înscris: 24.02.2011
Iarna? de la inghet?

#5
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 sandel1, on 23 iulie 2013 - 19:54, said:

Iarna? de la inghet?
Ambele inundatii au fost vara.Ultima acum o zi.Posted Image

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.846
  • Înscris: 07.02.2003
Pai schimba instalatorul... nu are motiv o teava bine montata sa faca asa ceva.

#7
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 andreic, on 23 iulie 2013 - 20:00, said:

Pai schimba instalatorul... nu are motiv o teava bine montata sa faca asa ceva.
Sunt curios daca intra un instalator pe aici,ce parere are despre teava ppr.

#8
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 878
  • Înscris: 30.03.2006
daca nu iti permiti de cupru, ppr-ul e cea mai buna varianta....

#9
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 khazar, on 23 iulie 2013 - 20:08, said:

daca nu iti permiti de cupru, ppr-ul e cea mai buna varianta....
Eu as pune si de cupru..dar nu stiu cat de bine rezista pe parte de dinafara la frig,cu toate ca as imbraca-o,cum am avut-o si pe asta de plastic.

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.198
  • Înscris: 05.06.2006

 RONIN_LEON, on 23 iulie 2013 - 20:03, said:

Sunt curios daca intra un instalator pe aici,ce parere are despre teava ppr.
Este garantata 100 de ani. Instalatorul este bun sau prost. Ala nu are garantie.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Fiind vorba de o alimentare exterioara, nu cred ca e cazul sa apelezi la cupru.Mai degraba ppr, dar lucrata ingrijit, ca daca e de mantuiala imbinarea de colt, nu rezolvi nimic.

#12
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 2.443
  • Înscris: 18.07.2011
Ce ai acolo este o schema tip "paianjen" a instalatiilor sanitare .
Teva de apa pe cit posibil trebuie sa fie acoperita ( de pamint, de zid etc) nu aeriana .
Daca mergi pe exterior trebuie izolata termic foarte bine - risc de inghet iarna
Chema un instalator bun sa faci o lucrare de calitate , daca te mai autoinunzi de 2-3 ori deja ai acoperit cheltuielile cu un om calificat .
Daca nu sunt indiscret , ce probleme are unchiul tau cu teava ta de apa daca trece pe la el ? sau e problema de consum ? exista contoare de apa si gata bilciul.
Cupru nu este indicat la apa rece potabila , mai bine ppr sau pehd .

Editat de hemTT, 23 iulie 2013 - 20:17.


#13
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 myshyk, on 23 iulie 2013 - 20:14, said:

Fiind vorba de o alimentare exterioara, nu cred ca e cazul sa apelezi la cupru.Mai degraba ppr, dar lucrata ingrijit, ca daca e de mantuiala imbinarea de colt, nu rezolvi nimic.
Sper ca noul instalator care mi-a fost recomandat sa nu fie la fel de petarda ca si celalalt.

 hemTT, on 23 iulie 2013 - 20:16, said:

Ce ai acolo este o schema tip "paianjen" a instalatiilor sanitare .
Teva de apa pe cit posibil trebuie sa fie acoperita ( de pamint, de zid etc) nu aeriana .
Daca mergi pe exterior trebuie izolata termic foarte bine - risc de inghet iarna
Chema un instalator bun sa faci o lucrare de calitate , daca te mai autoinunzi de 2-3 ori deja ai acoperit cheltuielile cu un om calificat .
Daca nu sunt indiscret , ce probleme are unchiul tau cu teava ta de apa daca trece pe la el ? sau e problema de consum ? exista contoare de apa si gata bilciul.
Cupru nu este indicat la apa rece potabila , mai bine ppr sau pehd .
Omul lucreaza la o firma de specialitate..si cine mi-a dat nr lui a spus ca este un instalator bun.
Teava de apa care urca sus la etaj trecea prin baia unchiului meu..si el cand dadea drumu la apa jos la mine sus nu mai urca un strop..si avand in vedere ca nu prea suntem in relatii am bagat si eu apa la etaj pe unde am putut(adica pe afara si dupa prin camere pe sub calorifere).Au fost si probleme de consum...pana am cumparat eu 2 ceasuri de apa si pentru mine si pentru el ca sa ma pot separa de el.

Editat de RONIN_LEON, 23 iulie 2013 - 20:22.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.096
  • Înscris: 24.02.2006
incearca sa discuti cu el si sa bagi teava prin interior

#15
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 _Smiley_, on 23 iulie 2013 - 20:35, said:

incearca sa discuti cu el si sa bagi teava prin interior
Adica sa-i sparg lui prin casa....nu o sa fie in veci de acord.Unde mai pui ca nici nu vorbim unu cu altu.

Editat de RONIN_LEON, 23 iulie 2013 - 20:51.


#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai ales cea mai proasta varianta posibila, sa mergi cu apa rece pe exterior. Oricit de izolata ar fi, tot o sa-ti inghete intr-o iarna cind o sa fi plecat citeva zile. Plus ca iarna consumi o gramada de energie sa incalzesti apa aia super rece ce-ti intra in casa.

Este ciudat ca zici ca nu aveai presiune/debit cind unchiul tau folosea apa la parter si ca acum, dupa modificari, nu tine nu stiu ce cot de parca dintr-o data ai o presiune exagerat de mare la apa rece si-l zboara afara. Oare nu cumva problema este ca ai ceva robineti colmatati si revizuirea instalatiei vechi ar fi rezolvat problema ?

Fa o poza la cotul buclucas ca-s curios sa vad si eu cum arata. O fi un simplu cot PEHD-PEHD sau o fi un cot cu adaptor de trecere de la PEHD la filet de ţol.

#17
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 florin71_skoda, on 23 iulie 2013 - 20:58, said:

Ai ales cea mai proasta varianta posibila, sa mergi cu apa rece pe exterior. Oricit de izolata ar fi, tot o sa-ti inghete intr-o iarna cind o sa fi plecat citeva zile. Plus ca iarna consumi o gramada de energie sa incalzesti apa aia super rece ce-ti intra in casa.

Este ciudat ca zici ca nu aveai presiune/debit cind unchiul tau folosea apa la parter si ca acum, dupa modificari, nu tine nu stiu ce cot de parca dintr-o data ai o presiune exagerat de mare la apa rece. Oare nu cumva problema este ca ai ceva robineti colmatati si revizuirea instalatiei vechi ar fi rezolvat problema ?

Fa o poza la cotul buclucas ca-s curios sa vad si eu cum arata. O fi un simplu cot PEHD-PEHD sau o fi un cot cu adaptor de trecere de la PEHD la filet de ţol.
Alta varianta nu am.
Nici eu nu inteleg de ce nu ajungea apa la mine,poate ca erau tevile cele vechi (30 de ani vechime) incarcate pe interior,ori el cu rea vointa imi tinea robinetu de pe teava inchis la minim...si el cand folosea apa la mine nu mai urca.
Cand te referi la robineti colmatati te referi la bateriile de la chiuvete?Sau la robinetii de pe instalatie?

Editat de RONIN_LEON, 23 iulie 2013 - 21:20.


#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Robineti montati pe instalatia veche.

Ceva robinet vechi prin pivnita, dinala cu rozeta si cu garnitura de cauciuc. Fireste, putem vorbi si de tevi colmatate nu doar de robineti.
Nu cred ca la parter unchiul tau are ceva robinet pe coloana, ca sa-ti inchida tie apa. Nu se prea practica montarea de robineti suplimentari pe coloana. La casele vechi in general exista un singur robinet principal prin pivnita si foarte rar robineti prin casa. Eventual la baie se mai practica montarea de robineti pentru ca urma ca restul tevilor sa fie ingropate sub mozaic/faianta. De regula existau robineti catre boilere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate