Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ce imi trebuie pentru a filma pe un background alb ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Anonim26

Anonim26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.08.2010
Salut,
Aș dori ca cineva care are cunoștințe să îmi spună ce imi trebuie sa filmez o persoană pe un background alb, o pânză... .
Aș dori să știu ce cameră am nevoie, ce microfon (nu vreau să se vădă microfonul in cadru, însă să se înțeleagă foarte bine), ce lămpi, etc.

Mulțumesc !

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Ai nevoie de lumini, plasate corect.
Ai nevoie de un boom sau o lavaliera pentru sunet
Camera cu cat este mai sensibila cu atat mai bine.

Tu ai nevoie de fundalul acela alb pentru a crea un material tip testimonial? sau vrei sa "pui" personajul intr-o alta locatie?

#3
Anonim26

Anonim26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.08.2010
Nu vreau să pun personajul niciunde, îl las acolo, însă într-o parte vreau să apară un mic dreptunghi, acela îl fac eu în After effects, doar îl plasez nu deranjează cu nimic.
Ok, îmi poti da nişte nume sau nişte link-uri de unde aş putea achiziţiona suport-uri, microfonul, luminile, când spui "Camera cu cat este mai sensibila cu atat mai bine." te referi la camera unde se filmează sau camera video ?

#4
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Vrei fundalul sa ramana alb sau filmezi o persoana pe background alb ca sa il editezi si sa para ca persoana respectiva este in Caraibe Posted Image ? Era o camera la Samsung (si nu cred ca sunt singurii ce au asa ceva) Care avea (scuze, nu stiu cum ii spune) microfonul integrat si cu o optiune de directionare din care sa prinda sunetul. Asta daca vrei sa nu se vada deloc microfonul, ar fi cam singura optiune valabila. Depinde ce vrei sa faci. Daca este un videoclip muzical, de obicei piesa e inregistrata inainte. Daca este un show, ori cum am zis eu ori cum a spus @connectorxp, lavaliera

Ok, se refera la camera cu care filmezi. Si legat ce am spus eu, acum am inteles pentru ce iti trebuie, deci este ok cu lavaliera. Gasesti pe soundcloud mi se pare tot ce ai nevoie pentru sunet, iar camerele ar fii bine sa te orientezi. Daca vrei pentru un show online, este buna si una HD normala, daca vrei ceva profi sunt 50-100 mil+ (cele din studiourile mari de inregistrat si de la TV)

#5
Anonim26

Anonim26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.08.2010
Este ceva în acest gen ->
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_J5skaBfp00?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar fără background-ul acela, eu vreau background-ul alb, şi într-o parte un dreptunghi, îmi trebuie pânză albă, cred...
Pentru sonor, am vâzut în nişte "behind de scene" că era cineva care fugea cu microful, undeva pe sus, dupa cameră, crede-ţi că aşa ceva ar merge agăţat de tavan.. ?

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Sfatul meu, daca filmezi putin (adica unu, doua materiale), mai bine chemi niste profesionisti cu tot tacamul.

Aparatele le poti cumpara de la F64 sau http://www.videotech.ro, mai sunt si altii dar imi scapa.

Camera video o puneam ca si referinta, sa "tragi" cu una profi, care o poti inchiria pentru utilizari scurte. Daca vrei sa faci un serial de lunga durata atunci merita sa investesti intr-una. Poti folosi si un DSLR Canon, gen 5DMK II sau III pentru filmari si faci captura sunetului intr-un recorder dedicat la lavaliera sau microfon.

Personal am filmat diverse testimoniale si asemenatoare si am avut minim la mine:
camera video Sony FX1r
lavaliera Sennheiser (wireless)
casti audio pentru monitorizare (tot Senn)
lumini, in functie de locatie si necesitati puteau fi de la Dedolight-uri, la Kinoflow-uri si alte tipuri. Si cu o banala blenda poti face ceva frumos intr-o zi insorita.
Conversii, difuzii si alte acarateuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y_iDYjbHOLk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta imi place, combinand prezentarea produsului cu "behind the scenes" si imaginea sa fim onesti, este foarte bine pusa la punct si lumina este atent gandita ca si pozitie. Cel pus de tine este rau ca si lumina, prea multa si tipul parca sufera de vre-o boala contagioasa si pare nenatural, dar este acceptabila. Chroma e foarte greu de facut corect, dar ce doresti tu sa faci e mai usor.

Edited by connectorxp, 22 July 2013 - 21:58.


#7
Anonim26

Anonim26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.08.2010
Ok, voi face ceva de durată aşa ca voi inveti.
Multumesc pentru sfaturi.

#8
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
cu ce program pot 'decupa' o persoana sau altceva anume si sa-i pun alt fundal?ms

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate