Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Iesire Soseaua Bucuresti – Ploiesti, IKEA

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
danp1978

danp1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2013
Salut,

Am o intrebare legata de cum trebuie procedat la iesirea din Buc. pe DN1. Am venit cu bicicleta dinspre Bulevardul Aerogarii si am facut dreapta spre Soseaua Bucuresti – Ploiesti. Dupa ce s-a eliberat putin traficul m-am incadrat intre banda I si banda II ca sa evit masinile care faceau la dreapta spre IKEA si ca sa ma urc pe pod. Este corect? Am primit claxoane si unii soferi gesticulau nervos. Era mai bine daca evitam sa urc pe pod si o luam pe langa parcarea de la IKEA? Multumesc! http://goo.gl/maps/59uJv

Edited by danp1978, 22 July 2013 - 12:00.


#2
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Cum adica intre banda 1 si 2?
Incerci sa eliberezi banda 1 care te duce spre IKEA si te bagi usor pe 2 iar daca ai viteza,pe 3.

#3
danp1978

danp1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2013
Eu eram cu bicicleta :-)

#4
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
la intrarea de pe aerogarii pe dn1 si pana la drumul spre ikea ai aproximativ 500m - in astia 500m incearca sa te bagi pe banda 2, daca nu reusesti poti merge linistit pe banda 1 si nu este obligatoriu sa faci dreapta spre ikea.

cu bicicleta pe dn1? foarte tare...dar vezi ca e drum european, nu prea ai voie.

Edited by AlinE, 22 July 2013 - 12:06.


#5
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Eu zic ca ai procedat corect.
Practic tu circulai pe linia care desparte banda 1 de banda 2.
Dpmdv cred ca este ok, doar ca unii soferi, sunt mai tampiti din nastere, si cred ca soseaua este doar a lor.

Sunt si sofer, si biciclist, si as fi procedat la fel ca tine.

Sosele uscate, si daca mai dai de idioti de genul, baga-i acolo unde numai au loc.

 AlinE, on 22 iulie 2013 - 12:02, said:

la intrarea de pe aerogarii pe dn1 si pana la drumul spre ikea ai aproximativ 500m - in astia 500m incearca sa te bagi pe banda 2, daca nu reusesti poti merge linistit pe banda 1 si nu este obligatoriu sa faci dreapta spre ikea.

cu bicicleta pe dn1? foarte tare...dar vezi ca e drum european, nu prea ai voie.


Mare tampenie asta cu drum european. Si aici nu ma refer la afirmatia ta, ci a idiotilor din parlament.
Cum doamne iarata-ma este DE cand este deja DN ? Pana la brasov are traseu comun, dar este catalog si DE si DN.

WTF, doar in Romania se intampla astea.

Edited by Danitos, 22 July 2013 - 12:09.


#6
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Nu aveai ce cauta acolo,este foarte periculos drumul,trebuia sa o iei pe sub pod.
Locul biciclistilor este pe banda 1.

PS: si eu sunt biciclist si nu m-as fi bagat in haosul ala.
Chiar ai avut noroc ca nu te-a luat unu pe bord.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
Nu a fost deloc corect!

Acol sunt 3 benzi care merg inainte si se face inca o banda la dreapta care merge spre zona comerciala.
Biciclistul trebuia sa mearga pe marginea din dreapta a benzii 1 (linia punctata din imagine): https://www.google.c...41!4f13.1&fid=5

#8
danp1978

danp1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2013

 Alice, on 22 iulie 2013 - 12:22, said:

Nu a fost deloc corect!

Acol sunt 3 benzi care merg inainte si se face inca o banda la dreapta care merge spre zona comerciala.
Biciclistul trebuia sa mearga pe marginea din dreapta a benzii 1 (linia punctata din imagine): https://www.google.c...41!4f13.1&fid=5

Pai daca e o coloana intreaga de masini care intra spre IKEA cum ii convingi sa te lase sa te duci inainte? Vorbim de practica nu de teorie. Exista varianta in care astepti o pauza in trafic si treci, dar ma tem ca nu e posibil altfel. Nu acolo/

 AlinE, on 22 iulie 2013 - 12:02, said:

la intrarea de pe aerogarii pe dn1 si pana la drumul spre ikea ai aproximativ 500m - in astia 500m incearca sa te bagi pe banda 2, daca nu reusesti poti merge linistit pe banda 1 si nu este obligatoriu sa faci dreapta spre ikea.

cu bicicleta pe dn1? foarte tare...dar vezi ca e drum european, nu prea ai voie.

Unde scrie ca nu ai voie? Doar pe autostrada nu ai voie.

Edited by danp1978, 22 July 2013 - 12:30.


#9
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 danp1978, on 22 iulie 2013 - 11:59, said:

Eu eram cu bicicleta :-)

eu credeam ca erai cu masina...

o intrebare...cum te simti cand tu cu bicla pe dn1 ai 25-35 km/h si trece un camion sau tir pe langa tine cu 110-120km/h?

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002

 danp1978, on 22 iulie 2013 - 12:29, said:

Pai daca e o coloana intreaga de masini care intra spre IKEA cum ii convingi sa te lase sa te duci inainte? Vorbim de practica nu de teorie. Exista varianta in care astepti o pauza in trafic si treci, dar ma tem ca nu e posibil altfel. Nu acolo/
Astepti sau intinzi mana in stanga, sa te asiguri ca cel din spatele tau intelege ca nu ai de gand sa faci dreapta spre Ikea.

#11
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 danp1978, on 22 iulie 2013 - 12:29, said:

Unde scrie ca nu ai voie? Doar pe autostrada nu ai voie.

corect...nu ai voie pe autostrada si :
Art. 161. – (1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:
a) să circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificaţia „Accesul interzis bicicletelor”;

din cate imi aduc eu aminte exista un astfel de indicator pe dn1. cu prima iesire o sa fiu atent, daca nu exista imi cer scuze.

Edited by AlinE, 22 July 2013 - 12:37.


#12
danp1978

danp1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2013

 Danitos, on 22 iulie 2013 - 12:09, said:

Eu zic ca ai procedat corect.
Practic tu circulai pe linia care desparte banda 1 de banda 2.
Dpmdv cred ca este ok, doar ca unii soferi, sunt mai tampiti din nastere, si cred ca soseaua este doar a lor.

Sunt si sofer, si biciclist, si as fi procedat la fel ca tine.

Sosele uscate, si daca mai dai de idioti de genul, baga-i acolo unde numai au loc.

Mare tampenie asta cu drum european. Si aici nu ma refer la afirmatia ta, ci a idiotilor din parlament.
Cum doamne iarata-ma este DE cand este deja DN ? Pana la brasov are traseu comun, dar este catalog si DE si DN.

WTF, doar in Romania se intampla astea.


Corect. Genul asta de banda trebuie creata acolo: http://www.bikeplane...4/DSC_0058.jpg
Nu e gresit ce am facut. Practic se aplica ce scrie aici: "Dacă există o bandă marcată pentru direcţie obligatorie la dreapta sau înainte, circulaţi în apropierea părţii laterale din stânga acestei benzi. Uneori este posibil să fiţi nevoit să intraţi pe a doua sau a treia bandă dinspre bordură pentru a evita vehiculele care virează la dreapta." http://www.biciclete...tii-28-790.html

#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,712
  • Înscris: 22.11.2007
In general se circula cu viteze maricele acolo(minim 60, in general 70-80). Chiar daca poate legal ai procedat bine ai riscat mult si ai incurcat si traficul.

Edited by bossake, 22 July 2013 - 12:37.


#14
danp1978

danp1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2013

 AlinE, on 22 iulie 2013 - 12:30, said:

eu credeam ca erai cu masina...

o intrebare...cum te simti cand tu cu bicla pe dn1 ai 25-35 km/h si trece un camion sau tir pe langa tine cu 110-120km/h?

DN1 e si drum european si limita e de maxim 100 Km/h. Pe banda I se merge de regula mai incet. Merg pe acostament, la margine si nu ies in dreptul lor. Nu ma dezechilibreaza curentul de la un tir. De obicei merg duminica dupa-amiza. Masinile evita sa mearga repede atat de aproape de acostament tocmai pt. ca feresc biciclistii si evita gropi, animale moarte, etc

 bossake, on 22 iulie 2013 - 12:37, said:

In general se circula cu viteze maricele acolo(minim 60, in general 70-80). Chiar daca poate legal ai procedat bine ai riscat mult si ai incurcat si traficul.

Da, dar limita ar trebui sa fie 50 Km/h (la IKEA) pt. ca este in oras. Ideea e ca nu e ok. Biciclistii sunt participanti la trafic nu mushte

Edited by danp1978, 22 July 2013 - 12:42.


#15
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,712
  • Înscris: 22.11.2007
Mergand pe banda aia pe pod cam toti care veneau pe banda1 au trebuit sa se incadreze pe banda2. Sau sa treaca la distanta f mica de tine. Eu personal in astfel de situatii incerc sa trec pe banda2 pt a nu trece foarte aproape de el(cand am un biciclist in fata care circula pe banda1 si el nu are cum sa se dea pe dreapta ca in cazul asta - era pod)

#16
danp1978

danp1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2013

 AlinE, on 22 iulie 2013 - 12:35, said:

corect...nu ai voie pe autostrada si :
Art. 161. – (1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:
a) să circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificaţia „Accesul interzis bicicletelor”;

din cate imi aduc eu aminte exista un astfel de indicator pe dn1. cu prima iesire o sa fiu atent, daca nu exista imi cer scuze.

Dar iti spun ca nu exista.

#17
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 danp1978, on 22 iulie 2013 - 12:41, said:


DN1 e si drum european si limita e de maxim 100 Km/h. Pe banda I se merge de regula mai incet. Merg pe acostament, la margine si nu ies in dreptul lor. Nu ma dezechilibreaza curentul de la un tir. De obicei merg duminica dupa-amiza. Masinile evita sa mearga repede atat de aproape de acostament tocmai pt. ca feresc biciclistii si evita gropi, animale moarte, etc



Da, dar limita ar trebui sa fie 50 pt. ca este in oras. Ideea e ca nu e ok. Biciclistii sunt participanti la trfic nu mushte

corect...este de 100...la care mai adaugi un 10 (doar avertisment) la care mai adaugi un 10 (sa scapi de un sofer care te streseaza) la care mai adaugi (ca te grabesti)...si uite asa te trezesti la un 140 pe dn1.

 danp1978, on 22 iulie 2013 - 12:42, said:


Dar iti spun ca nu exista.

in cazul asta, daca esti sigur, sigur, imi cer scuze.

#18
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Ti-ai riscat viata.Sa faci la fel si intre fantana Miorita si Antena 1,cu toate semnele posibile nu scapi viu pe banda 2.

Indiferent de semne,trebuie sa constientizezi cat de periculoasa este portiunea de drum,fluxul masinilor in special.

Edited by cristian0007, 22 July 2013 - 12:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate