Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

S4 Mini sau HTC One Mini ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 07.06.2006
Se pare ca "mini" nu se refera in nici un caz si la pret.

#38
Celegorm

Celegorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 11.07.2013
La pretul asta mai pui putin si iti iei flagship.:)

#39
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostCTU99, on 18 iulie 2013 - 23:10, said:

eu flagship htc recomandam: HTC One

nu recomandam HTC One mini fiindca nu are stabilizator optic ca HTC One

fiindca producatorii astia scot un flagship decent pe la 2500 lei, si orice alt model pe care-l scot si care-i mai ieftin decat flagship-ul, e total inferior flagship-ului, deci concluzia e ca nu merita One mini, si decat One mini, mai bine One

daca tot cumperi smartphone, si o sa-l folosesti 2-3 ani, de ce sa nu iei unul din cele mai bune? evident nu va costa sub 2500 lei (sau 1600 lei daca-i un flagship lansat acu 1 an), dar macar vei folosi 3 ani unul decent in loc sa folosesti 3 ani unul varza la calitate

pe mine nu ma intereseaza ultima aparitie in materie de hardware. nu inteleg....2 ani de zile nu fac fata dual-core 1.7Ghz sau 1.4 Ghz  pentru uzul zilnic, vorbit, sms-uit, whatsupuit, mailui diverse aplicatii si putine jocuri?  eu fac asta lejer acum cu 600Mhz "unu"-core, mai putin jucatul
ca comparatie, am i3 de 4 ani.....si face fata si acum ....nu a trebuit sa imi iau i7 la vremea aia.....
evident ca daca Mini costa 22 mil si One costa 25 mil, o sa aleg One....dar daca unul costa 28 mil si altul 20 mil....e diferenta cam mare...oricum daca e sa dau banii jos 13-15 mil aleg Nexus 4.

#40
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Daca nu te intereseaza dimensiunile reduse (in acest caz nu te-ar interesa asa mult htc one mini) atunci mai bine alegi lg optimus g / sony xperia sp / lg nexus 4 SAU astepti cateva luni ca poate scad preturile mai mult, apare vreo oferta la telefoanele astea sau altele noi.

#41
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostShade14, on 22 iulie 2013 - 10:04, said:

Daca nu te intereseaza dimensiunile reduse (in acest caz nu te-ar interesa asa mult htc one mini) atunci mai bine alegi lg optimus g / sony xperia sp / lg nexus 4 SAU astepti cateva luni ca poate scad preturile mai mult, apare vreo oferta la telefoanele astea sau altele noi.

de asteptat oricum astept pana in septembrie cel putin. dar telefonele sunt cele actuale
htc one mini ma atrage doar prin design,
raman la S4 mini, xperia Sp, nexus 4....sa vedem ...vad ca apare si motorola moto x in aceeasi clasa....

#42
Celegorm

Celegorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 11.07.2013
Pai tu nu iti iei One care are 4.7 inch dar iti iei Nexus 4?
Oricum te sfatuiesc sa-ti iei Samsung G S4 Mini sau Xperia SP, pentru procesor ca in rest sunt cam la fel.

#43
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostCelegorm, on 22 iulie 2013 - 12:07, said:

Pai tu nu iti iei One care are 4.7 inch dar iti iei Nexus 4?
Oricum te sfatuiesc sa-ti iei Samsung G S4 Mini sau Xperia SP, pentru procesor ca in rest sunt cam la fel.

pai ratiunea e astfel...daca sunt prea scumpe cele "mini" compacte mai degraba imi iau nexus 4 care e peste ele ca hardware....si ma obisnuiesc cu dimensiunea....nu imi iau one pt ca costa 26-28 mil....iar nexus 4 este 16 mil....

vedem ce e si cu moto x.....intre S4 mini si xperia sp....xperia ecran mai bun, gpu mai bun, arata mai bine dar doar 1gb ram, samsung mai compact, 1.5 RAM, ecran mai varza, totusi are android 4.2.2 .... sony nu stiu cum updateaza...

#44
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010

View Postspe_ripper, on 22 iulie 2013 - 12:24, said:

pai ratiunea e astfel...daca sunt prea scumpe cele "mini" compacte mai degraba imi iau nexus 4 care e peste ele ca hardware....si ma obisnuiesc cu dimensiunea....nu imi iau one pt ca costa 26-28 mil....iar nexus 4 este 16 mil....

Vad ca tot afisezi un pret exagerat pt One. La Germanos este 2499 lei de cand s-a lansat adica de vreo doua luni. Posibil/probabil o sa mai scada in septembrie, iar daca il iei la abonament in functie de ce valoare are te poti apropia de pretul dorit de tine. Nexusul 4 pe care l-am luat are 16gb (nu 32) si a costat cam 1650 lei tot la liber. Diferente intre One si N4 exista si sunt destul de vizibile, daca merita diferenta asta numai tu stii. Mie imi place si N4, nu e One dar e un telefon reusit.
PS: ti-am scris deja ca la dimensiuni practic nu e nici o diferenta intre ele, One-ul mi se pare chiar mai finut.

Edited by rotweilleronguard2000, 22 July 2013 - 15:01.


#45
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postrotweilleronguard2000, on 22 iulie 2013 - 14:32, said:

Vad ca tot afisezi un pret exagerat pt One. La Germanos este 2499 lei de cand s-a lansat adica de vreo doua luni. Posibil/probabil o sa mai scada in septembrie, iar daca il iei la abonament in functie de ce valoare are te poti apropia de pretul dorit de tine. Nexusul 4 pe care l-am luat are 16gb (nu 32) si a costat cam 1650 lei tot la liber. Diferente intre One si N4 exista si sunt destul de vizibile, daca merita diferenta asta numai tu stii. Mie imi place si N4, nu e One dar e un telefon reusit.
PS: ti-am scris deja ca la dimensiuni practic nu e nici o diferenta intre ele, One-ul mi se pare chiar mai finut.

bine 25-26 de mil....nexus 4 de 32 gb nu cred ca exista Posted Image

#46
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postspe_ripper, on 22 iulie 2013 - 17:52, said:


bine 25-26 de mil....nexus 4 de 32 gb nu cred ca exista Posted Image
Nu, dar exista optimus G, cu o camera mai buna decat nexus si memorie de 32gb.

#47
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
off-topic....un card de memorie clasa 4 face fata la un smartphone? ma intereseaza citirea .... sau trebuie clasa 6 sau 10?

#48
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Se pare ca exista o solutie pentru cine vrea un telefon performant si compact, se numeste Motorola DROID Mini http://www.gsmarena....d_mini-5603.php , pacat ca e doar pentru americani.

#49
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
da e f interesant....l-am vazut si eu....e cam fix ceea ce imi trebuia...doar ca nu are card....si arata un pic "freaky"... .dar nu mai pot sa il astept....

#50
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

View Postspe_ripper, on 25 iulie 2013 - 21:22, said:

off-topic....un card de memorie clasa 4 face fata la un smartphone? ma intereseaza citirea .... sau trebuie clasa 6 sau 10?
Cumpara mai bine unul de clasa 6 sau 10 ca sa nu ai probleme.

#51
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postspe_ripper, on 22 iulie 2013 - 08:04, said:

pe mine nu ma intereseaza ultima aparitie in materie de hardware. nu inteleg....2 ani de zile nu fac fata dual-core 1.7Ghz sau 1.4 Ghz  pentru uzul zilnic, vorbit, sms-uit, whatsupuit, mailui diverse aplicatii si putine jocuri?  eu fac asta lejer acum cu 600Mhz "unu"-core, mai putin jucatul
ca comparatie, am i3 de 4 ani.....si face fata si acum ....nu a trebuit sa imi iau i7 la vremea aia.....
evident ca daca Mini costa 22 mil si One costa 25 mil, o sa aleg One....dar daca unul costa 28 mil si altul 20 mil....e diferenta cam mare...oricum daca e sa dau banii jos 13-15 mil aleg Nexus 4.

am vrut sa spun ca orice alt smartphone mai ieftin decat flagship-uri ca HTC One, Xperia Z, iPhone 5, Optimus G, etc, nu au camere foto/video asa bune, nu au ecrane asa bune, nu prea au suport asa bun pentru actualizari, nu au calitate audio asa buna, au prea putini gb de memorie interna, le lipsesc senzori (de exemplu, la Xperia SP lipseste senzorul compass)... deci concluzia e ca cele non-flagship mai ieftine ca flagship-urile, sunt in general inferioare calitativ la acele aspecte mentionate mai sus (camera, ecran, senzori, actualizari, audio, memorie interna), si asta chiar daca au dual core cu suficienta performanta incat sa tina 3 ani. Cu cat il fac mai ieftin, cu atat ii taie din calitate. Uita-te la Xperia L sa vezi ce varza e camera pe langa un Xperia SP, doar pentru a-l face cu 200 lei mai ieftin ca Xperia SP. Sau uita-te la Xperia SP si Xperia Z. Xperia Z are compass, Xperia SP nu are. Deci concluzia e ca un Xperia Z la 2000 lei, sau un Optimus G la 1650 lei, sunt mult mai bune calitativ decat orice mai ieftin de 1650 lei, ca de exemplu, Xperia L la 1200 lei sau Xperia SP la 1400 lei.

Edited by CTU99, 26 July 2013 - 19:52.


#52
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
De Xperia ZR care-i mare cât One mini dar cu ecran de 4, 7 și specificații mai bune ce părere aveți.

Cred că glumești că nu ar avea SP senzorul de compas. Orice căcat ieftin îl are (aproape). Au uitat să-l treacă în listă probabil.

#53
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostCTU99, on 26 iulie 2013 - 19:33, said:

am vrut sa spun ca orice alt smartphone mai ieftin decat flagship-uri ca HTC One, Xperia Z, iPhone 5, Optimus G, etc, nu au camere foto/video asa bune, nu au ecrane asa bune, nu prea au suport asa bun pentru actualizari, nu au calitate audio asa buna, au prea putini gb de memorie interna, le lipsesc senzori (de exemplu, la Xperia SP lipseste senzorul compass)... deci concluzia e ca cele non-flagship mai ieftine ca flagship-urile, sunt in general inferioare calitativ la acele aspecte mentionate mai sus (camera, ecran, senzori, actualizari, audio, memorie interna, senzori), si asta chiar daca au dual core cu suficienta performanta incat sa tina 3 ani.

la SP nu stiu daca lipseste compassul....am vazut un benchmark unde arata senzorii si era prezent.
oricum stiu ce vrei sa zici....orice nu e flagship e compromis. din pacate nu ma lasa inima sa dau atatia bani pe un flagship. asa ca peste 2 ani imi voi probabil flagshipul cu un an in urma...

#54
-qwerty-

-qwerty-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 26.07.2013
Optimus G este mai bun decat xperia SP S4 mini si One mini si are un pret chiar decent.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate