Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

munca in uk

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
alina_sava

alina_sava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2013
buna ziua, sunt constienta k acest subiect s-a mai discutat de n ori dar as vrea un rasp concret...am cautat pe mai multe site-uri dar nu sunt lamurita.Prietenul meu si-a luat cetatenia maghiara in urma cu vreo 4 luni si acum munceste in UK de vreo luna...amandoi am stabilit k neavand eu drept de munca pana in 2014 sa raman in tara si sa merg atunci acolo.de la o vreme am inteles k nu e asa de sigur ca 2014 sa ne aduca aceste drepturi.ce am putea noi face sa primesc si eu drept de lucru?daca ne-am casatori(avand in vedere k suntem de noua ani impreuna) am putea rezolva ceva(eu nu o sa devin cetatean maghiar decat dupa 5 ani de casatorie)?nu stiu un fel de reintregire a familiei?
as dori un sfat va rog!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ce legatura are cetatenia maghiara cu UK?

#3
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012
pai daca tot iei cetatenia maghiara.. mai bine dute acolo!

#4
alina_sava

alina_sava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2013
ca si cetatean maghiar ai drept de munca in uk.statul maghiar acorda cetatenia maghiara cetatenilor romani care au cel putin cu trei generatii in urma maghiari in familie.multi profita de acest avantaj pentru a pleca dincolo la lucru.

eu din pacate nu o pot fi cetatean maghiar decat dupa cinci ani de casatorie!am crezut k sunt alte modalitati de intregire a familiei sau ceva de genul!

#5
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postalina_sava, on 17 iulie 2013 - 09:00, said:

buna ziua, sunt constienta k acest subiect s-a mai discutat de n ori dar as vrea un rasp concret...am cautat pe mai multe site-uri dar nu sunt lamurita.Prietenul meu si-a luat cetatenia maghiara in urma cu vreo 4 luni si acum munceste in UK de vreo luna...amandoi am stabilit k neavand eu drept de munca pana in 2014 sa raman in tara si sa merg atunci acolo.de la o vreme am inteles k nu e asa de sigur ca 2014 sa ne aduca aceste drepturi.ce am putea noi face sa primesc si eu drept de lucru?daca ne-am casatori(avand in vedere k suntem de noua ani impreuna) am putea rezolva ceva(eu nu o sa devin cetatean maghiar decat dupa 5 ani de casatorie)?nu stiu un fel de reintregire a familiei?
as dori un sfat va rog!

doar mie mi se pare ca e ceva destul de gresit aici?
Din ce stiu, in UK sunt romani, care nu sunt casatoriti nici cu sudanezi, nici nu englezi si nici cu nemti, care stau acolo si lucreaza.  Deci, ca sa zic asa, se poate.

Ce legatura are faptul ca nu ai drept de munca, cu faptul ca te duci acolo si locuiesti cu prietenul tau? Mai ales daca are contract legal. Daca nu are, nu prea vad diferenta. Te duci acolo locuiesti cu el, faci cererea de nino, faci aplicarea pentru viza de munca si vezi ce se mai intampla. Daca stai in ro, cu curul pe camasa si astepti, nu o sa se prea intample sa gasesti de lucru. Cel mult sa isi gaseasca prietenul tau pe altcineva. So pe el, nu il lasa de capul lui. :D
Si casatoria sau "reintregirea" cu ce te-ar ajuta? Ca nu e vreun supus britanic nici el. Ai fi exact in aceiasi situatie ca si acum.

#6
alina_sava

alina_sava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2013

View Postpierre_de_timp, on 17 iulie 2013 - 09:17, said:

doar mie mi se pare ca e ceva destul de gresit aici?
Din ce stiu, in UK sunt romani, care nu sunt casatoriti nici cu sudanezi, nici nu englezi si nici cu nemti, care stau acolo si lucreaza.  Deci, ca sa zic asa, se poate.

Ce legatura are faptul ca nu ai drept de munca, cu faptul ca te duci acolo si locuiesti cu prietenul tau? Mai ales daca are contract legal. Daca nu are, nu prea vad diferenta. Te duci acolo locuiesti cu el, faci cererea de nino, faci aplicarea pentru viza de munca si vezi ce se mai intampla. Daca stai in ro, cu curul pe camasa si astepti, nu o sa se prea intample sa gasesti de lucru. Cel mult sa isi gaseasca prietenul tau pe altcineva. So pe el, nu il lasa de capul lui. Posted Image
Si casatoria sau "reintregirea" cu ce te-ar ajuta? Ca nu e vreun supus britanic nici el. Ai fi exact in aceiasi situatie ca si acum.

mda ai dreptate...dar castiga undeva la 1400 de lire din care 300 de lire reprezinta doar cheltuiala cu chiria...deci la astia tre sa mai adaugam cel putin alti 400 de lire cu alte cheltuieli...asta doar la o persoana...da as putea sa merg si eu si am putea trai asa doar cu un salar...dar ce rost ar avea atunci munca in uk?hmmmm nici eu nu stiu ce sa mai zic...aici sunt contabila dar eu am mai fost plecata in germania k si macelar deci sunt foarte invatata cu munca grea...nu vreau sa stau acasa daca merg, as fi instare sa lucrez orice...acolo sunt mai multi romani in localitatea unde stau ei si doar barbatii lucreaza ele negasindu-si de lucru...

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postpierre_de_timp, on 17 iulie 2013 - 09:17, said:

Si casatoria sau "reintregirea" cu ce te-ar ajuta? Ca nu e vreun supus britanic nici el. Ai fi exact in aceiasi situatie ca si acum.

"Reintregirea" nu depinde de cetatenie! Nu stiu datele concrete in cazul UK dar spouse-ul are clar drept de sedere si ulterior dupa un timp de asteptare si drept de munca. DAR tinind cont ca vorbim de cetateni EU (mda, surpriza romanii sint cetateni EU) situatia este MULT mai buna.

- nu ai nevoie de drept de sedere pentru ca il ai default in orice stat EU
- nu ai nevoie de drept de munca daca vrei sa muncesti ca self-employed/contractor (si sint destule munci disponibile asa, de la secretara la programator)
- exista o procedura simplificata de a obtine work permit pentru UK, mai ales pe anumite meserii dar probabil ca nu merita deranjul pentru ca mai sint doar vreo 5 luni din 2013 si...
- din 1 ianuarie 2014 o sa poti sa muncesti ca orice, fara nici cea mai mica restrictie

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 17 iulie 2013 - 09:47, said:

- nu ai nevoie de drept de sedere pentru ca il ai default in orice stat EU
Doar o completare vizavi de afirmatia de mai sus: romanii au drept de sedere timp de 3 luni in orice tara EU, avand statut de turist. Dupa cele 3 luni trebuie obtinut permisul de rezidenta. Acum nu stiu exact, poate in UK sa fie putin diferit...

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
DREPTUL de a rezida in orice loc in EU il ai automat prin simplul fapt ca esti cetatean EU. In functie de tara se poate sa ai obligatia sa indeplinesti anumite cerinte, sa te inregistrezi la anumite birouri, etc. Asta e valabil inclusiv pentru cetatenii indigeni, formele trebuie sa le faca si un neamt care se muta de la Berlin la Frankfurt sau un roman care se muta de la Timisoara la Suceava.

#10
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
mai trebuie si sa te poti intretine. daca nu, poti fi expulzat si ca cetatean UE alea alea.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 17 iulie 2013 - 10:21, said:

DREPTUL de a rezida in orice loc in EU il ai automat prin simplul fapt ca esti cetatean EU. In functie de tara se poate sa ai obligatia sa indeplinesti anumite cerinte, sa te inregistrezi la anumite birouri, etc. Asta e valabil inclusiv pentru cetatenii indigeni, formele trebuie sa le faca si un neamt care se muta de la Berlin la Frankfurt sau un roman care se muta de la Timisoara la Suceava.
Ma refer la hartia aia pe care scrie Permis de rezidenta permanenta (ma rog, in limba locala) si in baza careia primesti numar de asigurari sociale, dreptul de  dreptul de a dobandi permis de conducere eliberat de politia din tara respectiva, dreptul de a-ti deschide cont bancar, dreptul de a vota la alegerile locale etc etc. Fara ea nu primesti nimic din toate astea si mai mult ca sigur ar fi foarte greu (sau imposibil, in functie de tara) si sa poti inchiria o locuinta sau accesa un credit imobiliar.
Odata cu primirea permisului de rezidenta permanenta intr-o tara straina, cetateanul roman are obligatia de a preda cartea de identitate romaneasca la ambasada si de a solicita eliberarea unui pasaport nou (pasaport pt cetatenii romani cu domiciliul in strainatate) in care sa se mentioneze tara de resedinta..

#12
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Te faci un fel de PFA acolo si lucrezi si stai cat ai tu chef. Cerceteaza PFA Anglia - asta-i solutia.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
@Karhu

In primul rind trebuie sa specificam despre ce tara vorbim pentru ca reglementarile difera enorm si ma indoiesc ca amindoi cunoastem perfect legislatia din domeniu in toate tarile EU astfel incit sa gasim un numitor comun fara a specifica explicit despre ce tara vorbim.

In al doilea rind actul care atesta domiciliul este de obicei exact asta, te-ai dus, ai anuntat, eu sint acolo. Repet, asa cum face si un indigen. Si de acolo deriva toate chestiile: la ce administratie locala se duc taxele tale, unde aplici pentru somaj, permis auto, etc.

In ceea ce priveste obtinerea statutului de cetatean roman cu domiciliul in strainatate s-ar putea sa fie teoretic obligatorie obtinerea acestei mentiuni dar este practic ignorata de marea majoritate a romanilor; aduce dezavantaje semnificative, plus ca iti trebuie un purcoi de acte, cheltuieli, etc.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 17 iulie 2013 - 15:36, said:

In al doilea rind actul care atesta domiciliul este de obicei exact asta, te-ai dus, ai anuntat, eu sint acolo. Repet, asa cum face si un indigen. Si de acolo deriva toate chestiile: la ce administratie locala se duc taxele tale, unde aplici pentru somaj, permis auto, etc.
Nicio administratie locala nu te poate lua in evidenta daca nu ai un numar personal, CNP, cum vrei sa-i spui.
Numarul asta nu-l primesti daca nu te inregistrezi ca rezident (temporar sau permanent).  Nu ai cum sa faci la fel ca un indigen (te duci si anunti ca esti acolo) din simplul motiv ca el are numar personal in tara respectiva pe cand tu nu ai. Cu statutul de turist nu te poti inregistra ca platitor de taxe, fara numarul personal nu te poti angaja, nu poti sa-ti faci cont bancar etc.


View Postf300, on 17 iulie 2013 - 15:36, said:

In ceea ce priveste obtinerea statutului de cetatean roman cu domiciliul in strainatate s-ar putea sa fie teoretic obligatorie obtinerea acestei mentiuni dar este practic ignorata de marea majoritate a romanilor; aduce dezavantaje semnificative, plus ca iti trebuie un purcoi de acte, cheltuieli, etc.
Nu prea vad ce dezavantaje semnificateive ar putea aparea. Mie de exemplu nu mi-a adus niciunul, faptul ca a trebuit sa predau CI-ul nu e un dezavantaj, si asa nu imi mai folosea la nimic.
Singurele acte cerute la ambasada au fost acel permis de rezidenta permanenta si vechiul pasaport (in care era mentionat domiciliul din Romania)

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu ai nici o treaba cu statutul de turist. In functie de tara si ce vrei sa faci exista cerinte si cerinte, obtinerea a tot felul de numere pentru asigurari sociale, impozite (NIF/NIE, codice fiscale, Steueridentifikationsnummer). Asta nu inseamna ca nu poti sa-ti stabilesti domiciliul fara alea, dimpotriva in marea majoritate a cazurilor e o cerinta si numarul respectiv e generat numai in functie si dupa ce ai domiciliul in locul respectiv.

Dezavantajul major al lipsei buletinului este chiar asta, lipsa buletinului. Daca vrei sa faci orice, calatorit, condus, etc trebuie sa te plimbi cu carticica de pasaport dupa tine (pe care au facut-o acum si cu pagina aia principala extrem de groasa si inflexibila) si daca il pierzi esti fiul ploii.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 17 iulie 2013 - 16:17, said:

Nu ai nici o treaba cu statutul de turist. In functie de tara si ce vrei sa faci exista cerinte si cerinte, obtinerea a tot felul de numere pentru asigurari sociale, impozite (NIF/NIE, codice fiscale, Steueridentifikationsnummer). Asta nu inseamna ca nu poti sa-ti stabilesti domiciliul fara alea, dimpotriva in marea majoritate a cazurilor e o cerinta si numarul respectiv e generat numai in functie si dupa ce ai domiciliul in locul respectiv.

Dezavantajul major al lipsei buletinului este chiar asta, lipsa buletinului. Daca vrei sa faci orice, calatorit, condus, etc trebuie sa te plimbi cu carticica de pasaport dupa tine (pe care au facut-o acum si cu pagina aia principala extrem de groasa si inflexibila) si daca il pierzi esti fiul ploii.
Referitor la UK, cel mai simplu de procedat e asa cum a mentionat Business_style cateva posturi mai sus.
Cu stabilirea domiciliului si obtinerea rezidentei permanente, intr-adevar, lucrurile difera de la tara la tara.

In schimb, pt calatorit terestru si condus, in caz ca esti legitimat, ajunge permisul de conducere din noua tara de rezidenta, nu ai nevoie de pasaport decat in cazul calatoriilor internationale cu avionul.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nici macar in Romania nu poti conduce doar cu permisul!

Ca mai scapi e posibil dar nu garantat.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 17 iulie 2013 - 16:36, said:

....
In Vest cand arati permis de conducere occidental nu mai au treaba cu tine, practic aici cu permisul te legitimezi cam peste tot.
Cartea de identitate nici nu exista in unele tari (de exemplu UK) sau nu e obligatorie si atunci nu o are mai nimeni (Finlanda, Suedia, Danemarca, Norvegia de exemplu).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate