Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Sfat achizitie laptop Lenovo vs HP vs Asus

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
carnage12

carnage12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2010
Salut, as dori de black friday de anul acesta sa imi iau un laptop care va fi folosit pentru home stuff sa zicem dar si pentru gaming, nu tind sa joc orice joc pe high dar m-ar interesa ca unele titluri noi aparute cat si cele care vor aparea in urmatorii 1-2 ani sa mearga pe low-medium. Bugetul e in jur de 2000 lei si avand in vedere ca de black friday se fac reduceri considerabile, optez pentru laptopuri in jur de 2300-2400 lei, desigur, nu e exclus ca la laptopul pe care mi-l doresc sa nu i se faca reducere de black friday.
Pana acum am ajuns la 3 laptopuri, ma intereseaza sa aiba procesor i5 ivy bridge, placa video ceva mai buna decat un 610m cum ar fi un 635m sau ati radeon 7670m si un hdd incapator, peste 500 gb.
Acestea sunt laptopurile in ordinea preferintelor mele:

1. Lenovo G580 (Am auzit multe pareri bune dar si proaste despre acest laptop, cum ca componentele sunt de slaba calitate la pretul scazut pe care il are desi avand un hhd de 1 tera, i5 si gt635m dar optez pentru Lenovo cel mai mult)
2. HP Pavilion G6 (Nu sunt familiarizat cu laptopurile HP dar avand in vedere configuratia si pretul foarte scazut mi se pare o achizitie buna dar iarasi am auzit mutle pareri proaste despre seria Pavilion G6)
3. Asus K55VD-SX660D (desi are placa video ceva mai slaba, geforce 610m, cred ca o sa ma impac cu gandul daca nu voi avea alte solutii)

Acesta ar fi primul meu laptop si doresc sa ma tina cat mai mult timp, sa nu aiba probleme cu racirea (voi cumpara si un cooler pad) si sa ruleze titlurile noi aparute chiar si pe low.

Edited by carnage12, 07 July 2013 - 07:41.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Ai deschis cam devreme topicul, pana la sfarsitul lui noiembrie mai e si o sa iei ce e la promotie atunci, degeaba faci lista.

#3
carnage12

carnage12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2010
Intr-adevar dar m-am documentat putin in privinta lor si as dori pareri, sa zicem ca as achizitiona unul acum avand un buget de maxim 2400 lei.

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Pai in primul rand te-ai orientat prost, PC Garage au de obicei reduceri minime de BF, uita-te la eMag in special. HP-ul acela evita-l cu orice pret, seria PAvilion G6 e foarte proasta iar placa video de pe Asus nu merge in gaming. In concluzie Lenovo e cel mai potrivit pentru ce vrei tu in acest buget, desi are si el bubele lui.

Edited by LensFlare, 07 July 2013 - 07:50.


#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Lenovo E530 în configurație asemănătoare, cu HDD la 7200 și încă 4 GB RAM e 2500 (2499,99) cu mouse cadou cam peste tot, eu pe ăsta îl recomand. Dacă nu schimbă generația pe i5-4520 sau ceva de genul ăsta, până de black friday estimez că va ajunge la 1999 super ofertă pentru 10 bucăți și pentru restul va ajunge 2299 redus de la 2700.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
HDD-ul ala la 7200 rpm poate fi o alegere mai putin inspirata, nivelul de zgomot este mare si face laptop-ul sa vibreze. Personal prefer 5400 rpm + SSD.

#7
carnage12

carnage12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2010
Acel Lenovo G580 il gasesc si pe emag la 2400 lei daca tot emag face reduceri considerabile si PC garage nu. AlexIp, imi poti da un link cu acel laptop? Ce am gasit eu a fost un E530 cu HDD cu 5400rpm la o valoare de 2700 lei. Mai caut. Multumesc pentru raspunsuri :D si eu cred ca Lenovo e o alegere potrivita pentru ce vreau eu.

Si deci de la acel Hp Pavilion G6 sa imi iau gandul.

#8
sergiu00

sergiu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.05.2011
Uite sfatul meu,pana in Noiembrie laptop-ul care ti-l recomand eu o sa se mai ieftineasca iar tu probabil o sa ai un buget mai mare,asa ca nu te speria de pret,e cu 200 de lei mai mare fata de ce ai zis tu!

http://www.emag.ro/l...1/pd/E700NBBBM/

#9
carnage12

carnage12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2010
Despre laptopurile Acer am auzit ca au probleme cu incalzirea, dar nu ma pot pronunta desi nu am avut unul insa configuratia e foarte buna, am sa caut informatii despre acel gt710m intre timp.

Intre gt635m si gt710m inclin balanta celei dintai dupa ce am comparat cele doua placi video. Tin sa precizez ca gt635m e pe 128 biti pe cand gt710m e pe 64 biti, deci un mare plus il are gt635m.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
Ce naiba ?
Pana in noiembrie o sa apara si i3 Haswell pe laptopuri....deci vor mai scoate si alte modele de laptopuri, configuratii...
Ca sa intelegi, i5 pe laptopuri e un i3 cu turbo, deci cam tot aia
Mai bine iei i3 + pl video mai buna, decat i5 cu pl video mai slaba (personal m-as uita dupa un i3 haswell + gt 740m)

Revino pe thread pe 15 noiembrie...

Si sa dai ~2500lei pe un laptop cu 710m e o prostie Posted Image (710m e cea mai slaba placa de la nvidia generatia asta)

Inca o chestie: de BF nu se reduc toate laptopurile...
Doar daca ai 3-4 laptopuri in vedere, atunci e posibil ca unul sa intre la reducere.

Daca esti fixat pe 1 singur laptop, ar trebui sa ai mare noroc ca de BF sa fie redus tocmai acel model Posted Image, insa e mult mai probabil ca de bf sa nu vezi vre-o reducere la el Posted Image

Deci daca ai un singur model in vedere, mai degraba m-as uita des la el, poate apare la reducere pe undeva, nu DOAR de BF...

Edited by sirgoofy, 07 July 2013 - 08:42.


#11
carnage12

carnage12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2010
Asta incerc sa fac, deocamdata am eliminat acel asus si acel hp, am ramas doar la lenovo, insa il urmaresc pe mai multe site-uri si intre timp voi mai alege 1 sau 2 laptopuri pe care o sa le urmaresc. In plus, odata cu aparitia noilor procesoare Haswell, preturile standard al laptopurilor cu procesoare mai vechi (sandy/ivy bridge) vor scadea iar de black friday vor scadea si mai mult, deci zic ca mai bine e sa astept. Cine stie, poate am noroc, deocamdata raman la acel Lenovo. Si va multumesc pentru pareri, initial credeam ca o sa  aud numai pareri proaste de Lenovo Posted Image.

Edited by carnage12, 07 July 2013 - 08:44.


#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
De BF cu siguranta nu vor fi in promotie laptop-uri cu Intel Haswell si placa video Nvidia din seria 7xxM, vor incerca sa scape de stocul de laptop-uri mai vechi.

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
Nu as zice "cu siguranta"...de vechiul BF emag a avut 7750 DDR5 la 300lei, placa aparuta cu 6 luni inainte...

Oricum, si ceva cu 730m ar fi bun...vezi aici (scroll mai jos) ca 730m e doar cu 7% sub 740m

#14
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@sirgoofy sa reformulez atunci: vor fi in promotie laptop-uri ce se vand greu la care de obicei trebuie sa faci un compromis.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
Da, de acord cu fraza Posted Image

Oricum, sa mai stea un pic, noile i3 + 730m ar trebui sa fie <2500lei...sau poate lua acum i5 ivy + 730m, doar ca e Acer, am inteles ca nu-i place..
Inca o varianta, Lenovo Thinkpad Edge, i3 ivy + 730m...am inteles ca e mai bine construit

Edited by sirgoofy, 07 July 2013 - 09:01.


#16
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011
Din cate am inteles, Lenovo nu are OS instalat. Cred ca asta e si motivul pentru care se vinde atat de ieftin.
Garantia mi se pare rezonabila, avand in vedere ca in strainezia se acorda doar un an, indiferent de cumparator, insa asigura service foarte bune. Daca ai probleme, dai telefon si vin la domiciliu pentru a-ti rezolva problema, indiferent daca e sau nu in garantie.
Daca ar fi sa aleg...as opta pentru lenovo.

#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 carnage12, on 07 iulie 2013 - 08:27, said:

Intre gt635m si gt710m inclin balanta celei dintai dupa ce am comparat cele doua placi video. Tin sa precizez ca gt635m e pe 128 biti pe cand gt710m e pe 64 biti, deci un mare plus il are gt635m.
635M`ul e cu dute vino. Poate fi bazata pe arhitecturac cu 96 Cuda Cores si oferi performanta de GT630M sau poate fi pe varianta cu 144 Cuda Cores,oferind performanta mai buna fata de vechea GT550M. In cazul Lenovo,este pe 96 Cuda Cores si performanta de GT630M.

710M`ul,desi are bus de 64bit,are frecventa de lucru mare si se compenseaza acest deficit,fiind cu vreo 5-10% sub GT635M`ul de pe Lenovo ca performanta.
Nu prea are rost sa te uiti acum,cu 1-2 zile inainte de Black Friday treci pe aici,facem o lista cu oferte si vedem ce va fi.

#18
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Nu pot să-ți zic ce să cumperi, dar îți zic ce să nu cumperi: NU LUA HP!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate