Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Dilema privind licentierea prin upgrade la Windows 8 prof

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
george10ro

george10ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.01.2008
Salut,

Am o nelamurire (dilema) privind licenta in cazul unui control, problema mea sta cam asa:
am cumparat in 2010 un laptop sh de la fata unui vecin, acesta il avea luat din Spania de prin 2008 sau 2009.
La acest laptop nu am nici o factura de cumparare pe numele meu. Acest laptop are pe spate sticker cu licenta windows vista home premium oem (nu specifica pe cati biti, x32/x64).
Eu acum am pe el instalat vista home premium oem x64 activat cu licenta aferenta de pe sticker, as vrea sa cumpar "Windows 8 Pro upgrade 32/64bit, VUP DVD, varianta in engleza sau romana" de la un magazin online, aceasta achizitie fiind pe numele meu (persoana fizica).
1. Eu daca voi cumpara acest upgrade pe numele meu, in cazul unui eventual control voi avea vreo problema privind ca nu sunt in legailtate cu sistemul de operare win 8 pro instalat pe acest laptop si ce acte ar trebui sa am in cazul unui control?
Din ce am gasit pe internet in cazul unui control ar trebui sa le arat factura de achizitie a upgrade-ului, dvd-ul de upgrade furnizat si eventual eula in forma scrisa/printata daca exista a acestui upgrade. Mai sunt necesare si alte acte?

Va multumesc si astept parerile voastre.

#2
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
daca e asa vechi laptopul mai bine cumperi unul nou preinstalat daca simti asa o nevoie pt win8 si pe asta vechi pui Ubuntu de exemplu. Dupa 1 an o sa vezi ca poti sa te descurci si cu ubuntu si ca de fapt nu aveai nevoie de w8

#3
george10ro

george10ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.01.2008

 chilly willy, on 01 iulie 2013 - 17:32, said:

daca e asa vechi laptopul mai bine cumperi unul nou preinstalat daca simti asa o nevoie pt win8 si pe asta vechi pui Ubuntu de exemplu. Dupa 1 an o sa vezi ca poti sa te descurci si cu ubuntu si ca de fapt nu aveai nevoie de w8

El a fost upgradat cu cpu intel t8300, ram 3gb, hdd 500gb 7200rpm, fapt prin care nu prea mai pot spune ca e asa vechi. Privind linux, deja este in dualboot ubuntu 12.04 lts de vreun an parca, de win 8 as avea nevoie pt anumite softuri care merg doar pe win 7 in sus, plus ca se va simti ceva performanta fata de vista sp2 care e un pic mancator de resurse.

Edited by george10ro, 01 July 2013 - 18:23.


#4
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Il folosesti pentru vreo activitate comerciala?

#5
george10ro

george10ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.01.2008
el se foloseste in uz casnic, personal.
Oricum mersi de info, in principiu am cam rezolvat dilema printr-un chat cu cel de la MS Romania departamentul licentiere.
Afisez mai jos chat-ul cu cei de la ms, in eventualitatea unui user care are sau va avea aceeasi dilema ca a mea.

Așteptați să vă răspundă un agent. În prezent sunteți în poziția '1' din coadă.

Acum discutați pe chat cu 'Marton M'

Marton M: Bine ati venit la Serviciul de Chat pentru Clienti Microsoft. Va rugam acordati cateva momente pentru a verifica intrebarea dvs. Este in regula?

george: ok, astept

Marton M: folositi laptop-ul la firma?

george: nu am firma

george: eu il folosesc in uz personal, acasa

Marton M: inteleg

george: sunt utilizator casnic

Marton M: pentru Windows 8 Pro VUP totul este in regula, veti ave afactura si cheie de produs

george: indiferent daca cumpar versiunea in limba romana sau engleza?

Marton M: pentru Vista ar fi trebuit sa semnati un contract de transfer al licentei cu acel vecin

Marton M: sa aveti un document care sa ateste ca licenta a trecut la Dumneavoastra

george: nu am nici un document care sa ateste asta

george: nu s-a facut nici un document intre mine si vecin

george: pai si daca eu cumpar windows 8 prof vup dvd, la control trebuie ca in afara de factura de achizitie a windows-ului 8 prof vup dvd care va fi pe numele meu sa mai am si acest contract de transfer al licentei ?

Marton M: nu prea puteti primi control la dumneavoastra acasa, sunt situatii foarte rare

george: ca din ce am citit pe site-ul dvs. in urma upgrade-ului la windows 8 se considera nula licenta veche (adica )

george: adica licenta de vista

george: prefer sa iau si acele situatii foarte rare

george: de control acasa

Marton M: da, dar fiecare reinstalare trebuie sa instalati in primul rand Vista

Marton M: acesta trebuie sa activat

Marton M: si din sistemul de baza sa instalati Windows 8

george: sau in cazul in care sunt cu laptopul meu la o firma si acea firma are control

george: partea cu reinstalarea nu cred ca ar fi o problema, ca nu cred ca va fi prea desa

Marton M: daca folositi laptop-ul la firma, acolo sigur veti primi control

george: asta in cazul in care windows 8 nu este cu probleme

george: eu nu am firma

Marton M: in principiu ar trebui sa detineti o dovada ca sunteti proprietarul acelei licente de Vista

george: sa presupunem ca sunt angajat la o firma si in urma defectarii laptopului firmei eu voi veni la munca cu al meu

george: in cazul unui control in firma unde lucrez eu trebuie sa dovedesc ca sunt proprietarul licentei de vista? cand eu am pe laptop instalat windows 8?

Marton M: eu nu as putea sa va spun exact documentele pe care trebuie sa le prezentati, dar s-ar putea sa va ceara si prezentati niste documente legate de Vista

Marton M: pe laptop aveti instalat Windwos 8, dar licenta este una de upgrade

Marton M: nu este o licenta de sine statatoare

Marton M: nu este o licenta Full

Marton M: daca aveti nevoie de informatii suplimentare pe acest subiect, va recomand sa luati legatura cu BSA

Marton M: tel.: 021-3111628

Marton M: dansii in colaborare cu Politia Economica fac aceste verificari

Marton M: cu alte informatii va mai pot fi de folos?

george: va multumesc

Marton M: Va multumim ca ati apelat Serviciul de Chat pentru Clienti Microsoft. Va rugam sa nu ezitati sa reveniti. Suntem disponibili in fiecare zi de luni pana vineri intre orele 08.00 si 20.00.

Sesiunea de chat a fost încheiată de către agent.



Se poate inchide topicul.

#6
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Ti-a spus si cel de la MS: nu se fac controale la domiciliu. Rar. Si tot ai licenta de Vista pe laptop, lipita, deci numai daca sunt rau intentionati te pot acuza. Dar, repet, nu cred ca vei avea probleme acasa.

#7
george10ro

george10ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.01.2008
in general acasa nu apar daca esti cuminte, si daca vecinii nu iti fac vreo sesizare (in urma unei certe cu ei). Partea cu vecinii a patito un fost coleg de munca, norocul lui a fost ca hardul in acea zi il luase la munca ptr. a-mi furniza mie niste date.
Problema se pune si in cazul in care este la locul de munca, ca angajat, si pentru ca laptopul/desktopul firmei s-a stricat vii cu laptopul tau cateva zile pana se remediaza problema cu laptopul/desktopul lor.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,626
  • Înscris: 15.06.2004
Mai e o chestie legata de licenta aia - daca pe sticker e trecut numele producatorului laptopului - licenta OEM Brand - nu ai nevoie de act de la vanzator ptr acea licenta - aia e legata de laptop.
Doar daca cel care ti-a dat laptopul a cumparat separat licenta si a instalat-o ar trebui un act ptr ea.

#9
george10ro

george10ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.01.2008
la pe eticheta este numele producatorului laptopului FujitsuSiemens, fapt prin care rezulta ca e oem brand.
Pentru a fi mai concis, asa scrie pe sticker: Windows Vista Home Premium OEMAct FujitsuSiemensComputers.
Cei de la suport in chat nu au precizat asta, ci doar ca imi trebuie un act de la persoana care am cumparat laptopul.
Ai cumva vreo baza legala ceva pentru a ma dumeri mai bine, eventual vreun link?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,626
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ca tranzactia sa fie corecta ar fi trebuit sa faci un act ptr laptop. Altfel respectivul ar putea sa te acuze de furt de ex...
In ceea ce priveste licenta, dat fiind ca e Fujitsu e legata de laptop - Microsoft nu are nicio tangenta cu ea - suportul ptr acel windows e asigurat tot de Fujitsu.

http://www.microsoft...ntiere/OEM.aspx
http://www.microsoft...bid=EeP_WUTRh_s

sau FAQ:
http://www.microsoft...eP_WUTRh_s?faq3

Quote


A. After an OEM software license has been installed on a PC, the license may not be installed on or transferred to another PC. However, the entire PC may be transferred to another end user along with the software license rights. When transferring the PC to the new end user, the software media, manuals (if applicable), and Certificate of Authenticity label must be included. It is also advisable to include the original purchase invoice or receipt. The original end user cannot keep any copies of the software.

In plus in EULA - ar trebui sa existe si acolo drepturile avute.

#11
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
la naiba cat de complicat este , in locul tau daca tot ai Ubuntu si ai nevoie de windoz numai pentru cateva softuri la lucru as pune windozul in masina virtuala si gata. T8300 are virtualizare hardware asa ca va merge practic ca si nativ ca viteza si scapi de toate complicatiile astea cu licente , controale etc.

#12
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Daca vrei sa ramai in legalitate, nici virtual nu poti sa instalezi Windows-ul.

#13
george10ro

george10ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.01.2008
merci, pt link-uri inca nu am avut timp sa ma uit pe ele, merci oricum de ele
@chilly willy privind legalitatea, chiar si in virtual machine trebuie sa ai licenta legala a windows-ului respectiv
Dupa ce o sa citesc acele link-uri furnizate o sa am un chat iar cu MS Romania privind daca si la aceasta licenta oem brand necesita acel act efectuat cu fostul proprietar, pentru a fi in legalitate perfecta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate