Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Ce inseamna sa fii Web designer?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
In primul rand scuze daca nu am postat unde trebuie, dar chiar nu am stiut unde sa-l pun si aici pare ca se incadreaza cel mai bine. Ca sa ajung la fondul problemei intrebarea mea este, in principiu, cea din titlu. Sa zicem ca nu sunt implinit profesional si in totdeauna mi-au placut calculatoarele, nu indeajuns incat sa uit ca mai am o viata, dar destul. Recent am dat peste un blog despre freelanceri, si mi-a placut ideea sa fiu propriul sef si totusi sa fac si ceva bani dintr-o munca relativ usoara.
Practic, cat de usor poti sa patrunzi in domeniu si sa faci ceva bani? Asta ar fi intrebarea de capetenie. In facultate am avut un forum care arata chiar bine, alta experienta nu am asa ca ma gandeam ca ma lamuriti voi cam ce inseamna web designer, cu bune si rele. Scuze daca am scris cam dezlanat, sunt putin obosit :)

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View PostAltair_dsc, on 25 iunie 2013 - 18:47, said:

mi-a placut ideea sa fiu propriul sef si totusi sa fac si ceva bani dintr-o munca relativ usoara.

Asta s-o crezi tu ca e munca "usoara" si ca poti face bani batand din palme. Cei care castiga bani din asa ceva au ani de studiu si munca in spate, cei mai multi au rezistat datorita pasiunii pentru ca bani nu o sa castigi prea repede din asa ceva.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Web designer = artist. Iti vin idei cum sa arate un site si stii sa il si faci sa arate asa cum te-ai gandit.
E unul din domeniile unde e usor sa fii freelancer, conditia e insa sa stii meserie si sa fii competitiv.

#4
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Nu e usor, trebuie munca multa si dedicatie.

#5
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Hai sa nu il descurajam chiar de tot :).
Daca esti bun si ai si un portofoliu interesant iti gasesti loc, ce-i drept destul de greu la inceput pana iti faci un nume, mai ales ca e destul de inghesuita nisa, dar merge.
Partea cu portofoliu se rezolva in 1-3 luni de munca for free. Partea cu daca esti bun...depinde. Dar, trebuie sa munceti, sa inveti, sa muncesti, sa inveti. Dar, daca iti place....

#6
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostAltair_dsc, on 25 iunie 2013 - 18:47, said:

In primul rand scuze daca nu am postat unde trebuie, dar chiar nu am stiut unde sa-l pun si aici pare ca se incadreaza cel mai bine. Ca sa ajung la fondul problemei intrebarea mea este, in principiu, cea din titlu. Sa zicem ca nu sunt implinit profesional si in totdeauna mi-au placut calculatoarele, nu indeajuns incat sa uit ca mai am o viata, dar destul. Recent am dat peste un blog despre freelanceri, si mi-a placut ideea sa fiu propriul sef si totusi sa fac si ceva bani dintr-o munca relativ usoara.
Practic, cat de usor poti sa patrunzi in domeniu si sa faci ceva bani? Asta ar fi intrebarea de capetenie. In facultate am avut un forum care arata chiar bine, alta experienta nu am asa ca ma gandeam ca ma lamuriti voi cam ce inseamna web designer, cu bune si rele. Scuze daca am scris cam dezlanat, sunt putin obosit Posted Image
Daca vrei sa inveti.Uite un site interactiv unde  sa inveti http://www.codecademy.com/

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
Web design inseamna design deci trebuie sa le ai cu arta, nu cu programarea. Web designerul nu e coder.
Faptul ca unii se ocupa si cu designul si cu codingul e altceva.

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Inseamna sa stii sa dai copy-paste.

#9
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
webdesign inseamna realizarea sablonului grafic dupa care se codeaza site-ul respectiv, si crearea tutoror elementelor grafice componente inclusiv logo - asta inseamna cunostinte bazice de Photoshop, eventual Illustrator pentru logo-uri. De altfel trebuie sa stii sa faci design-ul pe coloane fiindca acum majoritatea site-urilor au aspect responsiv (trebuie sa se poata mula pe diverse rezolutii), iar cunostintele de optimizare, html si css cam sunt necesare. Pe parte de freelancer trebuie sa ai mare noroc sa gasesti un client daca nu ai un portofoliu bun si ceva note bune de la clientii precedenti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate