Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Dinti de vedeta?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostBokie, on 30 iunie 2013 - 20:58, said:


lasa, tu o sa-i pierzi din cauza parodontozei. Posted Image
Vai, de asta uitasem, numai ca nu-s semne, dar s-or arata, intr-o alta viata.

#38
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postcatalina1, on 30 iunie 2013 - 20:51, said:

Esti sigur ca tu nu ai o problema legata strict de gingii?




Imi poate confirma un dentist chestia asta, va rog? Mie nu mi se pare, dar poate sunt eu oarba. Sau poate maselele sunt prea in spate ca sa vad asemenea detalii.

Da, sunt sigura. Matusa mea e stomatolog si mi-a zis ca prin cei normali se vede putin suportul de metal. Si de aia sunt si mai mati decat cei cu zirconiu prin care trece lumina si par mai naturali.

Cand am avut nevoie doar de un dinte pus, nu am avut nicio treaba cu gingia. Doar acuma cand am 8. Nu stiu. Poate am eu gingiile mai sensibile. Sau poate de la fumat.

Tare faza aia :"Da' ce esti vedeta?"  Si mie mi s-a zis la fel.:))

#39
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Ca sa fie "complet" si acest topic, completez. Mi-am pus dintii culoarea A2. Sunt foarte multumit de cum arata, de culoare, de confort, de tot. Intr-adevar, daca puneam A1 arata prea fals, A2 a fost alegerea perfecta. Ca si probleme / dezavantaje in ultimele 4 luni a fost doar faptul ca din cand in cand mi se sensibilizeaza un singur dinte, si sta asa sensibil cam 3 zile dupa care isi revine. Sensibil in sensul ca simt un disconfort cand beau ceva prea cald sau prea rece.
Ca pret a fost 350 ron / dinte, ieftin, chiar prea ieftin din ce am auzit, dar sa va zic si de ce a fost asa de ieftin. Nu-i un cabinet de 5* , este un cabinet modest cu o dentista de 30+ de ani care nu isi face meseria pentru bani (fiind realizata financiar) ci o face din pasiune (parintii fiind tot stomatologi) si isi permite sa lucreze aproape gratis (zic aproape gratis deoarece din banii astia cam 70% se duc la tehnician) si la fel ii atat de ieftin deoarece si tehnicianul ii realizat financiar, avand laborator propriu, nu plateste chirie si fiind bun in domeniu are clienti constant si isi permite sa lase pretul mai jos.
Deci eu unu recomand acel cabinet, sunt foarte multumit. Si pentru cine are nevoie, beneficiaza tot de aceste preturi indiferent ca vorbim de 1 dinte sau mai multi.
La fel am si scos, si mi-a luat 40 ron / dinte, injectie inclusa. Si nu ma durut deloc, nu am simtit aproape nimic.
Daca ii interesat cineva, dau detalii pe PM, sa nu se considere reclama. Ah, si cabinetul ii in Cluj, pentru a nu exista confuzii.

#40
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View PostBusiness_style, on 22 februarie 2014 - 00:23, said:

Ca sa fie "complet" si acest topic, completez. Mi-am pus dintii culoarea A2. Sunt foarte multumit de cum arata, de culoare, de confort, de tot. Intr-adevar, daca puneam A1 arata prea fals, A2 a fost alegerea perfecta. Ca si probleme / dezavantaje in ultimele 4 luni a fost doar faptul ca din cand in cand mi se sensibilizeaza un singur dinte, si sta asa sensibil cam 3 zile dupa care isi revine. Sensibil in sensul ca simt un disconfort cand beau ceva prea cald sau prea rece.
Ca pret a fost 350 ron / dinte, ieftin, chiar prea ieftin din ce am auzit, dar sa va zic si de ce a fost asa de ieftin. Nu-i un cabinet de 5* , este un cabinet modest cu o dentista de 30+ de ani care nu isi face meseria pentru bani (fiind realizata financiar) ci o face din pasiune (parintii fiind tot stomatologi) si isi permite sa lucreze aproape gratis (zic aproape gratis deoarece din banii astia cam 70% se duc la tehnician) si la fel ii atat de ieftin deoarece si tehnicianul ii realizat financiar, avand laborator propriu, nu plateste chirie si fiind bun in domeniu are clienti constant si isi permite sa lase pretul mai jos.
Deci eu unu recomand acel cabinet, sunt foarte multumit. Si pentru cine are nevoie, beneficiaza tot de aceste preturi indiferent ca vorbim de 1 dinte sau mai multi.
La fel am si scos, si mi-a luat 40 ron / dinte, injectie inclusa. Si nu ma durut deloc, nu am simtit aproape nimic.
Daca ii interesat cineva, dau detalii pe PM, sa nu se considere reclama. Ah, si cabinetul ii in Cluj, pentru a nu exista confuzii.

La banii aia ce ne-ai zis , 350 ron un dinte de portelan , a fost : cadou .

Acum depinde si ce portelan : pe ce suport ? Sa nu zici ca a fost pe suport de zirconiu . Si ca ai avut si implant in banii astia .

#41
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Da, stiu ca a fost cadou :lol: Si da, ii pe suport de zirconiu, iar un dinte il am in portofel deoarece nu mi-a placut cum iesise si trebuiau facute prea multe modificari, asa ca a facut altul, gratis. Si am 2 implanturi dar a costat 2500 ron / implant.

#42
vladescuelena

vladescuelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.03.2014

View PostBusiness_style, on 05 martie 2014 - 00:05, said:

Da, stiu ca a fost cadou Posted Image Si da, ii pe suport de zirconiu, iar un dinte il am in portofel deoarece nu mi-a placut cum iesise si trebuiau facute prea multe modificari, asa ca a facut altul, gratis. Si am 2 implanturi dar a costat 2500 ron / implant.
Buna. Poti sa imi spui, te rog, cat a durat toata procedura pentru toti dintii? adica de cand ai intrat prima oara in cabinet pana in ziua in care ai iesit cu dintii de vedeta. O luna, 2 saptamani.....etc

#43
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ar trebui sa schimb numele topicului... va imaginati ce-a cautat pe google persoana de mai sus de si-a facut cont? :lol:

#44
vladescuelena

vladescuelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.03.2014
Nu inteleg ce ti se pare atat de comic. Da, am cautat pana am gasit. La alte sectiuni, cum ar fi imbracare dantura, nu am gasit nimic tip forum. Daca te referi strict la termenii folositi sa stii ca nu toti ne nastem "savanti"

#45
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Iti spun eu. La el a durat 3 luni. Sau poate 2 saptamani. Sau poate o luna, pe undeva pe acolo. La tine poate dureaza 69 de zile sau 5 luni. Aveti aceeasi situatie/dinti identica cu initiatorul vedeta? Ce relevanta are cat a durat la el?
De asemenea, daca ai fi citit topicul, nu doar titlul, ai fi aflat ca numa' dinti de vedeta n-are. De asemenea, ai idee in ce oras este?
Asta a fost de bun venit. Daca vrei detalii, esti libera sa-ti deschizi un topic nou, clar si la obiect.

#46
vladescuelena

vladescuelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.03.2014
Ok, habar nu aveam ca pot fi "alungata" de pe un forum. Ma interesa pur si simplu ca idee, in medie, cat poate dura imbracarea intregii danturi. Imi dau seama ca depinde de la caz la caz, dar banuiam ca se poate da un raspuns cu o marja de o saptamana, doua. Am sa ma documentez si revin cu un autoraspuns, tot aici, ca sa nu mai bat campii si sa nu mai deranjez cu impertinismul meu. Multumesc de raspuns, ripper, m-ai trezit la realitate

#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postvladescuelena, on 07 martie 2014 - 22:33, said:

Ok, habar nu aveam ca pot fi "alungata" de pe un forum. Ma interesa pur si simplu ca idee, in medie, cat poate dura imbracarea intregii danturi. Imi dau seama ca depinde de la caz la caz, dar banuiam ca se poate da un raspuns cu o marja de o saptamana, doua. Am sa ma documentez si revin cu un autoraspuns, tot aici, ca sa nu mai bat campii si sa nu mai deranjez cu impertinismul meu. Multumesc de raspuns, ripper, m-ai trezit la realitate


1,5 luni. Adica media dintre minim si maxim.
De ce nu mergi la un dentist sa-ti faca un plan?

#48
vladescuelena

vladescuelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.03.2014
Buna lex404 si multumesc frumos pentru raspuns. Merg luni sa imi fac panoramica si miercuri la dentist. Ideea e ca nu mai am rabdare, imi doresc de foarte mult timp sa fac asta si acum incerc sa caut cazuri reale si sfaturi. Stiu ca stomatologul e singurul in masura sa imi raspunda la intrebari dar pur si simplu imi doresc sa aflu si parerea pacientilor before/after. Sunt si un pic speriata de ce ma asteapta si.......s-au adunat cam multe. De aceea am fost foarte bucuroasa sa dau de acest forum

#49
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pai foarte bine ca ai dat, ti-am spus sa deschizi un topic nou. Pune si radiografia, atunci totul o sa fie cat de cat clar.
Iar ca durata, doar dentistul tau iti va putea spune, eu pot sa chem un pacient si zilnic, el poate sa-l cheme o data pe saptamana, dupa bunul plac sau dupa liberul din program.

#50
maroon

maroon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2014
da, si mie mi-a placut discutia si va multumesc, pentru am citit o gramada de chestii interesante.

#51
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postvladescuelena, on 07 martie 2014 - 18:11, said:

Buna. Poti sa imi spui, te rog, cat a durat toata procedura pentru toti dintii? adica de cand ai intrat prima oara in cabinet pana in ziua in care ai iesit cu dintii de vedeta. O luna, 2 saptamani.....etc
Vorbind strict de cazul meu / dentistul / tehnicianul meu, a durat 4 luni.
Depinde de foarte foarte multi factori. De exemplu, dintii trebuie mai intai slefuiti, si nu-i tocmai usor, doare putin, depinde cat esti tu de rezistenta. De exemplu intr-o zi mi-a slefuit 2 dinti, in alta zi 3 si in alta zi nu am rezistat decat la 1 singur. La fel, am avut si de scos, si poti rezista sa-ti scoata 1 sau 5 deodata, daca-ti scoate 1, trebuie sa revii de 5 ori ca sa-ti scoata toti 5 (sau cati ai).
La fel, depinde si de disponibilitatea tehnicianului. Tehnicianul "meu" ma bagat "in fata" deoarece ne cam imprietenisem si mnah, si de aceea o "coroana" cu 4 dinti erau gata in 3 zile, dar pana sa ma cunosc cu el, la inceput, pentru un singur dinte am asteptat 1 saptamana si ceva, din cauza ca el lucreaza in functie de ordinea venirii comenzilor. Asa ca daca dai peste cineva ocupat, poti astepta si o luna sau poti astepta si doar 3 zile...
Ca sa nu mai zic de faptul ca eu stau cam prost cu timpul, si am amanat vizita la dentist de foarte multe ori. Poate ca daca ma tineam si mergeam de fiecare data cand ma chema, in 2 luni maxim era gata tot.

Dar ti-am zis, depinde, eu am avut anumite probleme in gura si fiecare are probleme diferite, nu cred ca ai fix aceleasi probleme ca mine. Eu am amanat din cauza ca nu am avut tot timpul disponibilitate, etc.

Oricum, sa nu-ti fie frica. Merita sa treci prin orice pentru a avea un zambet frumos la final. Mie unu mi-a crescut increderea in mine, si singurul regret ii ca nu m-am apucat mai repede de "reparatii".
Iar eu aveam o frica de dentisti, inimaginabila ! Acum, as merge oricand sa-mi scot un dinte sau sa-mi repar altul. Tehnica a evoluat, nu mai doare, exista injectii / solutii...Iar rezultatul ii peste asteptari. Ca sa nu mai vorbim si de cel mai important aspect din discutie, sanatatea !

Ca sfat: nu te grabi, o singura data ii faci, si trebuie sa ai rabdare, sa gandesti si sa analizezi la rece, ca sa fi intr-adevar multumita !
Mie cand mi-a pus dintii din fata, mai ca mi-am obligat dentista sa mi lipeasca permanent, eram foarte entuziasmat. La insistentele ei, am asteptat inca 2 zile, cu ei lipiti temporar, iar in aceste 2 zile, mi-am dat seama (dupa ce mi-a trecut euforia) ca un dinte ii prea curbat si mai trebuie prelucrat putin, altul ii prea nu stiu cum. Si sa rezolvat problema de catre tehnician, asteptand inca 1 saptamana. Dar daca mi lipea permanent...ce sa mai corecteze? Asa ca ai rabdare !

#52
carmenus

carmenus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2007
Tocmai am venit de la dentist, mi-am pus un molar de portelan care e mai galben decat dintii mei naturali si se vede cand zambesc. Arata ca dintii celor care nu prea se spala. Nu am vazut in cabinet cum arata, abia cand am ajuns acasa am putut sa constat diferenta. Credeti ca se mai poate face ceva ca sa-l albeasca putin? E pus de proba, nu l-a cimentat definitv.

#53
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Se trimite la laborator pentru retuș culoare. Trebuie prezentate doleantele la următoarea sedinta medicului curant.

#54
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postcarmenus, on 17 martie 2014 - 14:53, said:

Tocmai am venit de la dentist, mi-am pus un molar de portelan care e mai galben decat dintii mei naturali si se vede cand zambesc. Arata ca dintii celor care nu prea se spala. Nu am vazut in cabinet cum arata, abia cand am ajuns acasa am putut sa constat diferenta. Credeti ca se mai poate face ceva ca sa-l albeasca putin? E pus de proba, nu l-a cimentat definitv.
Da, se poate ! Trebuie sa-ti faca alt dinte, din nou, gratis !
Practic, ma gandesc ca tu ai ales culoarea si tehnicianul ti-a aratat paleta de culori si ti-a recomandat ceva anume. Acum depinde daca tu ai ales culoarea respectiva, platesti alt dinte. Daca nu tu ai ales, ci asa a decis tehnicianul / dentistul...atunci iti face altul gratis (cel putin asa ar trebui).
Dar fi atent la faptul ca, culoarea / nuanta se schimba in functie de cum bate lumina. Adica fa o poza cu blitz sa vezi ce se vede. Uitate intr-o oglinda la soare, la umbra, etc.
P.s. Sa nu lasi sa-ti cimenteze permanent deoarece dupa aia nu mai poti face nimic !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate