Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Ce se intampla cu leul si bursa daca SUA anunta oprirea tiparnitei?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
Ben Bernanke a anuntat in seara zilei de miercuri ca Fed ar urma sa reduca achizitiile de obligatiuni in al doilea semestru din 2013, programul de stimuli urmand sa se incheie la jumatatea anului viitor daca datele economice ale SUA continua sa inregistreze imbunatatiri.

FED cumpara in prezent titluri de stat si obligatiuni ipotecare de 85 mld. dolari in fiecare luna cu bani electronici noi, iar posibilitatea ca acesti stimuli financiari sa fie retrasi a dus la agitarea pietelor in saptamanile precedente. Astfel, atat Bursa de la New York cat si bursele din Europa, inclus cea din Bucuresti, au scazut in ultima luna.

Cursul ar putea sa treaca sub 4,6 lei/euro in functie de hotararile FMI si FED
Reducerea programului de stimuli financiari in urmatoarele luni, s-ar transforma intr-o presiune negativa asupra leului, moneda nationala fiind privita ca un activ riscant, de pe care investitorii se vor retrage.
„Nu ar fi insa o presiune extrem de intensa, estimez un prag apropiat de 4,55. Pe EUR/RON vor conta insa mult si semnalele din partea FMI, odata cu vizita directorului Christine Lagarde in Romania. Daca de exemplu FED devine intr-adevar prudent si pregateste retragerea, iar FMI nu accepta continuarea acordului cu Romania, atunci un curs de 4,55 va deveni mult prea mic si m-as astepta mai degraba sa trecem de 4,6 lei/euro”, spune Cazacu.
Banca Nationala a Romaniei a publicat miercuri un curs de referinta in crestere cu 1,91 bani, pana la 4,4992 lei/euro.

Paradoxul burselor: Vestile bune ar putea sa duca la scaderea actiunilor
Dependente de stimuli, pietele de capital se pot prabusi daca americanii nu mai tiparesc bani, este de parere analistul Admiral Markets.

„Ceva corectii pe bursa ar putea sa apara daca FED da de inteles ca reduce stimulii financiari. O adevarata inversare a trendului vom avea insa atunci cand investitorii vor fi convinsi ca acest lucru chiar va avea loc - adica atunci cand vom avea date macroeconomice pozitive. Practic, am putea ajunge intr-o situatie paradoxa in care vestile bune, care prevestesc stoparea achizitiilor facute de FED, sa duca la scaderea actiunilor”, a explicat Claudiu Cazacu.
Bursa de la Bucuresti a scazut per ansamblu cu 1,5% in ultima luna, in vreme ce pietele din Frankfurt si Londra au pierdut 2,8%, respectiv 5,6% in acelasi interval. De asemenea, S&P 500, unul dintre principalii indici ai pietei americane, s-a depreciat cu aproape 1% in ultimele patru saptamani, dar se mentine in apropierea maximelor istorice inregistrate in luna mai.

sursa: http://www.wall-stre...tiparnitei.html

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Va recomand sa va investiti banii in aur, argint, alimente, alcool, tutun, benzina, munitie,etc. - chestii concrete care sa va fie de folos si care sa nu se devalorizeze in caz de criza economica.

#3
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
tu asa ai facut?
sau stii doar sa dai sfaturi altora? Posted Image

Edited by dhaneey, 20 June 2013 - 08:37.


#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Daca ar fi sa investesc intr-un singur lucru, benzina mi se pare cea mai sigura. Pretul ei a crescut intr-un ritm galopant si o sa mai creasca in continuare. Ascultati ce va spun eu, faceti-va de pe acum rezerve de benzina ca o sa va prinda foarte bine in viitor!

#5
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Posted Image

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 22.11.2006
Benzina isi pierde din proprietati dupa 3 luni...

#7
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
barilul de petrol e in scadere, esti sigur de ceea ce spui?
http://www.bloomberg.com/energy/

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 dhaneey, on 20 iunie 2013 - 08:45, said:

barilul de petrol e in scadere, esti sigur de ceea ce spui?
http://www.bloomberg.com/energy/

Sunt ferm convins! Indiferent de ce se intampla pe pietele internationale benzina e tot in crestere in Romania. Creste barilul, creste si benzina, scade barilul - creste benzina( ca sa compenseze). Creste dolarul sau euro-ul - creste benzina, scade dolarul - creste benzina- si tot asa....Cand naiba a scazut vreodata pretul benzinei in Romania?
Prin urmare, faceti-va de pe acum stocuri in tot ce aveti - bidoane, sticle de plastic, galeti - eu asa o sa fac, o sa cumpar niste butoaie plus ca mai am prin casa si niste PET-uri si bidoane de plastic pentru muraturi - o sa imi fac rezerve serioase sa imi ajunga mult timp de acum incolo.

#9
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

 bluesnake, on 20 iunie 2013 - 08:45, said:

Benzina isi pierde din proprietati dupa 3 luni...
nu e problema asta, sunt aditivi, alta e problema, e cam inflamabila, tu ai sta cu cateva tone in beci?

daca spui de motorina, atunci e altceva.

#10
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007

 Gonthar, on 20 iunie 2013 - 08:53, said:

o sa cumpar niste butoaie plus ca mai am prin casa si niste PET-uri si bidoane de plastic pentru muraturi - o sa imi fac rezerve serioase sa imi ajunga mult timp de acum incolo.

ai masina?

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

 Gonthar, on 20 iunie 2013 - 08:28, said:

Va recomand sa va investiti banii in aur,
Sa imi fie cu iertare, dar vad ca aurul iar a luat-o in jos.........

http://www.kitco.com...s/livegold.html

#12
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
In 2010, pretul unui litru de benzina calculat in euro (fara taxe) a crescut cu 21%, procent mai mic decat cel inregistrat in Germania (+35,5%), Franta (+31,4%) sau Marea Britanie (+30%).
Pe de alta parte insa, daca luam in considerare evolutia din ultimii 3 ani se poate observa ca, la mijlocul lui 2008, atunci cand pretul barilului de petrol a atins valoarea maxima, pretul benzinei fara taxe era de 669 euro/1.000 litri in Romania, mai mare decat in Germania (656 euro), Marea Britanie (645 euro) sau Franta (645 euro), iar in momentul in care pretul barilului de petrol a atins valoarea minima, pretul in Romania (267 euro) era de asemenea mai mare decat cel din Germania (250 euro) si UK (235 euro), si egal cu cel din Franta, detalii mai jos.

Attached Files


Edited by dhaneey, 20 June 2013 - 09:04.


#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

 Gonthar, on 20 iunie 2013 - 08:53, said:

Sunt ferm convins! Indiferent de ce se intampla pe pietele internationale benzina e tot in crestere in Romania. Creste barilul, creste si benzina, scade barilul - creste benzina
Dupa cum reiese si din graficul lui @dhaneey si din propria experienta, in 2008 in Romania benzina la pompa a scazut cu 25%.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Gontar isi ia o masina electrica si nu mai are nevoie de benzina.
Aurul si toate metalele (pretioase sau nu) au inceput sa scada. Cumparati acum cat puteti pana nu scade detot! :lol:

#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 TheWarrior, on 20 iunie 2013 - 09:09, said:

Dupa cum reiese si din graficul lui @dhaneey si din propria experienta, in 2008 in Romania benzina la pompa a scazut cu 25%.

Eu n-am vazut asa ceva.

Au mai fost scaderi, dar de cativa bani, nu 25%.

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

 Seb, on 20 iunie 2013 - 09:25, said:

Eu n-am vazut asa ceva.

Au mai fost scaderi, dar de cativa bani, nu 25%.
In iulie 2008 am luat benzina cu 4.14 iar in decembrie 2008 cu 2.89 (benzina Mol de 95).
Calculeaza procentul de scadere la 6 luni :)

#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Am cautat si asa pare sa fi fost: a crescut pe la 4,1 pretul in vara lui 2008 si a revenit spre sfarsitul anului la 2,9. A fost o anomalie (sau o corectie) intinsa pe cateva luni (in sensul ca o scurta perioada pretul benzinei s-a abatut de la tendinta generala de crestere), anomalie pe care nu mi-o aduceam aminte.

#18
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007
anomalii sau nu, apa pe unde a trecut mai trece.
Asa, acum si cu cursul aurului, vad ca e la 1321.
Sunt convins ca intr-un viitor o sa cresca.
Noi stim trecutul, dar viitorul nu.
Daca stiam viitorul, vindeam casa in 2007 si o cumparam 2009.... :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate