Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vrei sa faci un milion de dolari?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
unde te inscri?

ce inseamna factor comun prim.

#20
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postaazz, on 18 iunie 2013 - 12:20, said:

unde te inscri?

ce inseamna factor comun prim.

Nu stii ce inseamna factor comun sau numar prim dar vrei sa te inscrii (cu doi i, apropo) sa rezolvi problema? Posted Image

Vedeti ca se da un bulion de parai si pentru cei care demonstreaza ca poseda o capacitate paranormala (Randi Prize), cred ca e mai simplu pentru romani, cica Romania e plina de d-astia :)

#21
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostGonthar, on 18 iunie 2013 - 10:52, said:

Ti-ar placea sa castigi un milion de parai? Gandeste-te numai ce ai putea sa faci cu banii astia! Ai putea sa te muti intr-o casa misto, sa iti cumperi o masina de fitze, haine de firma, lanturi de aur,etc. - ce vrei tu, posibilitatile depind doar de imaginatia ta!
Uite, ce trebuie sa faci ca sa castigi banii astia - trebuie sa rezolvi o problema de matematica, exact cum faceai la scoala numai ca de data asta o sa fi platit cu un milion de dolari daca vii cu solutia.
Premiile Millenium sunt un set de sapte probleme de matematica ce sunt rasplatite cu cate un milion de dolari fiecare celor care reusesc sa le rezolve. Pana acum doar o problema a fost rezolvata de un matematician rus, asa numita conjunctura a lui Poincare. Mai raman insa sase probleme cu care poti sa iti incerci norocul.
Recent insa, un miliardar numit Andrew Beal a oferit si el un milion de dolari pentru conjectura care ii poarta numele.
Conjectura lui Beal spune ca:

Daca
Ax + By=Cz
unde A,B,C,X,Y,Z sunt numere intregi pozitive, iar X,Y,Z>2 atunci A,B si C au un factor comun prim.

Daca reusiti sa demonstrati conjectura de mai sus, sau sa veniti cu un contraexemplu atunci castigati 1.000.000 de dolari!

Sa va vad! Sunteti in stare sa rezolvati problema?

Cum vrei sa o rezolv ? prin inductie sau prin deductie? cred ca merge si prin metoda grafica Posted Image

#22
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Gonthare, cine da milionul ?

#23
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View PostOwidiu, on 18 iunie 2013 - 14:42, said:

Gonthare, cine da milionul ?

Probabil el

#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostGonthar, on 18 iunie 2013 - 11:33, said:

x,y,z trebuie sa fie mai mari ca 2. Oricum ecuatia are un numar infinit de solutii.
Cateva exemple:
1)33 + 63 = 35
2)76 + 77 = 983

e
acum m-am luminat

#25
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View PostOwidiu, on 18 iunie 2013 - 14:42, said:

Gonthare, cine da milionul ?

Am zis in primul post: un miliardar numit Andrew Beal.
Inca din tinerete Beal a fost atras de matematica si economie. A inceput sa faca bani din adolescenta cumparand televizoare stricate, reparandu-le si apoi re-vanzandu-le. La 19 ani a cumparat o casuta cu 6500 de dolari pe care a inchiriat-o apoi cu 119 dolari pe luna. A inceput apoi sa cumpere case si apartamente pe care le renova si le revindea la un pret mai mare.
In 1976 a cumparat un bloc de apartamente cu $217,500. Un an mai tarziu l-a revandut cu $1.000.000. In 1981 a cumparat alta cladire aflata in ruina cu numai $25.000, iar doi ani mai tarziu dupa ce a reparat-o a vandut-o cu 3,2 milioane.
In 1988 s-a lansat si in domeniul bancar, deschizand o banca cu multiple filiale. In prezent averea lui se ridica la peste 8 miliarde de dolari.
Matematica a ramas tot timpul o pasiune pentru Beal, el descoperind conjectura ce ii poarta numele. A oferit initial in 1997 un premiu de $5000 celui care o sa o rezolve. Zece ani mai tarziu a crescut oferta la $50.000. Recent valoarea premiului a ajuns la $1.000.000.

#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostGonthar, on 18 iunie 2013 - 15:26, said:

A oferit initial in 1997 un premiu de $5000 celui care o sa o rezolve. Zece ani mai tarziu a crescut oferta la $50.000. Recent valoarea premiului a ajuns la $1.000.000.
eu mai stau pana mareste miza

#27
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postalepanidlaczego, on 18 iunie 2013 - 17:25, said:

Eu fac bani aici:
http://www.learnmone....com/JohnTayds/
Vă recomandăm, de asemenea, să vă, aceasta nu este prea complex, ?i pute?i câ?tiga bine;)

Ma mir cum de nu si-a luat ban si a ajuns la 24 de postari :) .

#28
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,825
  • Înscris: 31.10.2010
Si cine ne da banii?

#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
pai   uite aici demonstratia   de ce nu ii dati omului banii?

Edited by eugeniusro, 18 June 2013 - 19:05.


#30
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Posteugeniusro, on 18 iunie 2013 - 19:05, said:

pai   uite aici demonstratia   de ce nu ii dati omului banii?

Nu respecta conditia ca A,B,C sa fie intregi pozitivi. Pentru A,B,C numere complexe conjectura nu e valabila, exista contraexemple gen:
(-2+i)3 +(-2-i)3 = (1+i)4

#31
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Gonthare, nu e suficient sa spui ca au un factor comun ? De ce trebuie mentionat factor comun prim ?

#32
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Brute force somebody ?

#33
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Am rezolvat problema=renuntarea la matematica de acest tip=nu e nimic util pt viata aceste formule care numai distrug neuronii si nu ofera nimic cu adevarat valoros pt viata omului=omul se complica singur/isi face viata grea cu teoreme si radicali tampiti care nu i-am suportat niciodata, geometrie si algebra cretina care nu ajuta cu nimic viata...

#34
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postaazz, on 19 iunie 2013 - 06:10, said:

Am rezolvat problema=renuntarea la matematica de acest tip=nu e nimic util pt viata aceste formule care numai distrug neuronii si nu ofera nimic cu adevarat valoros pt viata omului=omul se complica singur/isi face viata grea cu teoreme si radicali tampiti care nu i-am suportat niciodata, geometrie si algebra cretina care nu ajuta cu nimic viata...

Zi "zau" cu limba scoasa Posted Image . Am bagat de seama in mai multe topicuri ca pe tine nu prea te duce capu. Daca tu consideri ca geometria si algebra nu te ajuta cu nimic in viata, atunci se adevereste ce am zis in fraza anterioara Posted Image . Algebra si geometria se folosesc zilnic : in arhitectura, economie, electronica , programare, s.a.m.d. . Dar in fine :) fiecare cu parerea lui

Edited by Andreysc7, 19 June 2013 - 11:33.


#35
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Ma copile ar trebui sa iti ceri scuze, daca citesti printre randuri nu intelegi mesajul si jignesti, specificatie pt tine: nu ma refeream la matematica si geometria utila folosita zi de zi si de mine si la aberatile cu sinus, cosinus, radicali, (x+y) la patrat, teoreme si alte prosti de acest tip cu care sunt terorizati elevii, la 40 de ani nu imi mai aduc aminte mai multe...

#36
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postaazz, on 19 iunie 2013 - 12:24, said:

Ma copile ar trebui sa iti ceri scuze, daca citesti printre randuri nu intelegi mesajul si jignesti, specificatie pt tine: nu ma refeream la matematica si geometria utila folosita zi de zi si de mine si la aberatile cu sinus, cosinus, radicali, (x+y) la patrat, teoreme si alte prosti de acest tip cu care sunt terorizati elevii, la 40 de ani nu imi mai aduc aminte mai multe...

Si acele aberatii cu sinus & cosinus se folosesc si in economia in constructii  de exemplu , cand lipsesc anumite cote la acoperis. La fel si teoremele, au locul lor unde se folosesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate