Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pasaport

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
nik10

nik10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.06.2013
Salut am o intrebare.

Pasaportu meu expira in 28 iulie 2013

Si vreau sa ma duc in romania  din 6 iulie pana in 18 iulie.

Intrebarea este daca ma lasa sa intru in romania cu pasaportu aproape expirat?

#2
alinateo2004

alinateo2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.06.2009
Te lasa. E pasaport romanesc?

#3
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Pai de ce sa nu te lase daca el este inca  valabil ?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Daca e pasaport romanesc:
Te lasa sa vii in Romania, dar cand te intorci, mai ales daca e NON EU, se cere pasaport valabil minim 6 luni. Vezi pe siteurile ambasadelor.

#5
nik10

nik10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.06.2013

View Postalinateo2004, on 14 iunie 2013 - 16:30, said:

Te lasa. E pasaport romanesc?

Da e romenesc

View Postadi_ab, on 14 iunie 2013 - 16:31, said:

Pai de ce sa nu te lase daca el este inca  valabil ?

Am auzit ca trebe sa il schimbi cu 6 luni inainte de a expira daca nu ai probleme cind intri in romania.
Dar nus sigur de asta si de asta am intrebat sa vad daca stie cineva ceva de alea 6 luni

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Deci, in romania ai dreptul sa intri cu el, pana inaintea expirarii.
La intoarcere, in cealalta tara ( stat, teritoriu anex, etc ) se cer 6 luni valabiliatate.
Insa, daca e stat EU ( nu teritoriu anex al unui stat EU ), poti sa te intorci cu buletinul, si sa-ti refaci pasaportul acolo la ambasada.

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu m-am plimbat intre Romania, Spania si Portugalia cu pasaportul acasa...

Ca e "aproape" expirat, nu vad care e problema. Oricum, ca sa nu ai probleme, cel mai bine e sa ai un pasaport valabil oricum. :)

#8
nik10

nik10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.06.2013

View Postlex404, on 14 iunie 2013 - 16:41, said:

Deci, in romania ai dreptul sa intri cu el, pana inaintea expirarii.
La intoarcere, in cealalta tara ( stat, teritoriu anex, etc ) se cer 6 luni valabiliatate.
Insa, daca e stat EU ( nu teritoriu anex al unui stat EU ), poti sa te intorci cu buletinul, si sa-ti refaci pasaportul acolo la ambasada.
OK. Deci nu ma pot intorce cu pasaportu...problema e ca buletinu e expirat.Sti cat timp dureaza sa faci buletinu in romania?

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu, eu nu am buletin, dar stiu ca dureaza 2 saptamani ( atat dureaza si un pasaport nou )
Daca te trezeai ceva mai devreme, aveai timp sa-ti faci pasaportul la ambasada, dureaza 30 de zile.
Suna la inspectoratul vamal din tara in care te intorci, la aeroport sau unde ajungi, si intreaba exact

#10
nik10

nik10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.06.2013

View Postlex404, on 14 iunie 2013 - 16:55, said:

Nu stiu, eu nu am buletin, dar stiu ca dureaza 2 saptamani ( atat dureaza si un pasaport nou )
Daca te trezeai ceva mai devreme, aveai timp sa-ti faci pasaportul la ambasada, dureaza 30 de zile.
Suna la inspectoratul vamal din tara in care te intorci, la aeroport sau unde ajungi, si intreaba exact

Ok multumesc Posted Image

#11
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
La buletin ar dura vreo doua saptamani, maxim trei in mod normal, dar daca ceri in regim de urgenta dureaza o saptamana.

Pasaportul la ambasada dureaza mult, cel putin Madrid: prima data ceri programare pentru depunerea actelor, iti dau peste 1-2 luni, apoi mai dureaza 1-2 luni pana iti soseste pasaportul. Trebuie sa iei in considerare ca in preajma perioadei de concedii sunt multe solicitari la ambasada.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate