Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

hemoragie nazala

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
polap

polap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 16.11.2009
Va salut!Trebe sa recunosc ca sunt putin cam temut.Precizez de la inceput ca sunt cat se poate de racit si in ultima saptamana mi-a curs sange din nas de circa 3 ori, insa azi a fost cel mai rau curgand sangele aproximativ 2 ore.M-am hotarat sa merg la urgente unde m-au cauterizat si mi-au lasat in nas un pansament lung care trebe scos vineri .Si acum ,dupa 3-4 ore de la procedura, cu pansamentul in nas simt ca ar curge sange daca l-as indeparta.Imi e cam teama cei drept pentru momentul in care va fi indepartat.Daca va mai curge sange ce e de facut ?Si cat de grava poate fi problema ?Mentionez totusi ca pana acum n am avut probleme de genu decat extrem de rar ceea ce din cate am citit e ceva normal.

#2
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
Epistaxisul daca are loc frecvent este datorat hipertensiunii arteriale.

#3
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
daca ai bani, du-te la un spital privat, lasi vreo ceva milioane bune, dar aia nu se lasa pana nu-ti gasesc cauza si tratamentul.

#4
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,107
  • Înscris: 13.01.2013

 polap, on 12 iunie 2013 - 23:23, said:

Va salut!Trebe sa recunosc ca sunt putin cam temut.Precizez de la inceput ca sunt cat se poate de racit si in ultima saptamana mi-a curs sange din nas de circa 3 ori, insa azi a fost cel mai rau curgand sangele aproximativ 2 ore.M-am hotarat sa merg la urgente unde m-au cauterizat si mi-au lasat in nas un pansament lung care trebe scos vineri .Si acum ,dupa 3-4 ore de la procedura, cu pansamentul in nas simt ca ar curge sange daca l-as indeparta.Imi e cam teama cei drept pentru momentul in care va fi indepartat.Daca va mai curge sange ce e de facut ?Si cat de grava poate fi problema ?Mentionez totusi ca pana acum n am avut probleme de genu decat extrem de rar ceea ce din cate am citit e ceva normal.
Sinuzita? Sau eu stiu ce alte cauze ar mai putea fi,baga niste vitamina C , de obicei lipsa ei da sangerari nazale.
Sau fa-ti un test de glicemie , sa nu ai diabet daca se opreste greu sangerarea.
http://www.sfatulmed...vitamina-c_2647

Edited by xperia_ray, 13 June 2013 - 00:31.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
dupa ce rezolvi cu diagnosticul intreaba de o cauterizare

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,518
  • Înscris: 19.04.2009

 polap, on 12 iunie 2013 - 23:23, said:

Va salut!Trebe sa recunosc ca sunt putin cam temut.Precizez de la inceput ca sunt cat se poate de racit si in ultima saptamana mi-a curs sange din nas de circa 3 ori, insa azi a fost cel mai rau curgand sangele aproximativ 2 ore.M-am hotarat sa merg la urgente unde m-au cauterizat si mi-au lasat in nas un pansament lung care trebe scos vineri .Si acum ,dupa 3-4 ore de la procedura, cu pansamentul in nas simt ca ar curge sange daca l-as indeparta.Imi e cam teama cei drept pentru momentul in care va fi indepartat.Daca va mai curge sange ce e de facut ?Si cat de grava poate fi problema ?Mentionez totusi ca pana acum n am avut probleme de genu decat extrem de rar ceea ce din cate am citit e ceva normal.

Atunci cand esti racit, si-ti mai curg si mucii pana la glezne, e normal, sa te trezesti cu o hemoragie, chiar si severa. Teoretic, ea trebuie sa se opreasca singura. Practic, ti-o opreste la UPU/CPU.
Dupa oprirea sangerarii, prin injectie ( Vit K ), urmeaza scoaterea cheagului si cauterizarea. Nu inteleg, de ce te lasa cu pansamentul pana vineri..in fine.
Fa un tratament cu vitamina K, e foarte folositor, cativa ani n-o sa mai ai probleme.

Bineinteles, dupa ce-ti trece raceala, fa un control de rutina ( EKG, biochimie, hematologie )

#7
FilipT

FilipT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.09.2010
Ce stil de viata ai? Raceala slabeste sistemul imunitar si daca esti genul care sta mult in casa(la calculator) e de acolo toata treaba. Baga vitamine si incearca sa mai faci miscare daca esti sedentar.

#8
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
alte probleme de sanatate nu ai ??
poate fi o sensibilitate, mucoasa nazala prea subtire sau uscata.
eu am avut probleme cu copilul cind era mic, mi s-a recomandat vitamina A uleioasa ( iti pui in nas) si cure de vitamina C.( pt tine de 1000)
exista TAROSIN, contine si vit C, intareste vasele capilare.

#9
polap

polap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 16.11.2009
Nu stau toata ziua in fata la calculator ,fac si destul sport.Si da...tocmai am avut o noapte cat se poate de nasoala o nara fiind acoperita de uriasul tampon si cealalta nara fiind infundata de raceala...sper doar sa nu fie nimic grav.Va multumesc de raspunsurile date!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate