Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

renuntarea la religia ortodoxa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
684 replies to this topic

#1
dianap84

dianap84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.06.2013
Exista vreo modalitate prin care pot renunta, pe cale oficiala, la religia ortodoxa? Am cautat astfel de informatii pe site-ul patriarhiei,insa evident ca nu ar posta asa ceva. As vrea sa nu mai figurez in arhivele lor, sa nu mai figurez nicaieri ca si apartinand acestei religii cu care nu am in realitate nicio legatura. Nu vreau sa fiu sfatuita DACA ar trebui sau nu sa fac asta, ci pur si simplu CUM.

#2
sonen

sonen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.03.2012
si daca figurezi cu ce te deranjeaza  din moment ce ai alte crezuri? ca nu inteleg ideea...

 dianap84, on 11 iunie 2013 - 19:37, said:

Exista vreo modalitate prin care pot renunta, pe cale oficiala, la religia ortodoxa? Am cautat astfel de informatii pe site-ul patriarhiei,insa evident ca nu ar posta asa ceva. As vrea sa nu mai figurez in arhivele lor, sa nu mai figurez nicaieri ca si apartinand acestei religii cu care nu am in realitate nicio legatura. Nu vreau sa fiu sfatuita DACA ar trebui sau nu sa fac asta, ci pur si simplu CUM.
si daca figurezi cu ce te deranjeaza  din moment ce ai alte crezuri? ca nu inteleg ideea...

#3
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

 dianap84, on 11 iunie 2013 - 19:37, said:

Exista vreo modalitate prin care pot renunta, pe cale oficiala, la religia ortodoxa?

nu ai crezut niciodata !
ai renuntat demult, stai linistita !

#4
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Dar tu crezi in Dumnezeu? Te-a cerut vrea secta sa faci pasul acesta ca sa te treci la ei? Niste explicati tot trebuie sa ai...

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 dianap84, on 11 iunie 2013 - 19:37, said:

Exista vreo modalitate prin care pot renunta, pe cale oficiala, la religia ortodoxa? Am cautat astfel de informatii pe site-ul patriarhiei,insa evident ca nu ar posta asa ceva. As vrea sa nu mai figurez in arhivele lor, sa nu mai figurez nicaieri ca si apartinand acestei religii cu care nu am in realitate nicio legatura. Nu vreau sa fiu sfatuita DACA ar trebui sau nu sa fac asta, ci pur si simplu CUM.

Faci crucea invers (adica buric > frunte > ţâţa stanga > ţâţa dreapta , te filmezi in timp ce faci asta, pui pe youtube, trimiti link la toti pretenarii tai de pe FB, email etc. , pui si niste copii pe CD-uri , trimiti macar unul la parohia de care apartii [ http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_emoticons/default/popa.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :rolleyes: si pe unde iti mai trece tie prin cap.

Dupa toate trebalosenia asta, te poti considera "divortata" de BOR

#6
dianap84

dianap84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.06.2013

 sonen, on 11 iunie 2013 - 19:41, said:

si daca figurezi cu ce te deranjeaza  din moment ce ai alte crezuri? ca nu inteleg ideea...

Ma deranjeaza din motive pe care nu vreau sa le expun aici. Dar din moment ce am pus o astfel de intrebare cred ca e clar ca ma deranjeaza.

 zerobitsunt, on 11 iunie 2013 - 19:48, said:

nu ai crezut niciodata !
ai renuntat demult, stai linistita !

Ma refer la o renuntare oficiala. Ca in sufletul meu nu am fost niciodata ortodoxa

#7
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

 dianap84, on 11 iunie 2013 - 19:37, said:

As vrea sa nu mai figurez in arhivele lor

E vorba de CNP sau ce? Crezi ca astia sunt pretenashii de la marketing? Mh nu ma pricep...

#8
dianap84

dianap84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.06.2013

 g3nov3s3, on 11 iunie 2013 - 19:56, said:

Vorbeste cu preotul tau si explica-i ca vrei sa renunti...

Nu am un preot al meu

#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 gabriel05, on 11 iunie 2013 - 20:00, said:

Dar tu crezi in Dumnezeu? Te-a cerut vrea secta sa faci pasul acesta ca sa te treci la ei? Niste explicati tot trebuie sa ai...

Tu esti unul dintre cei care doneaza pentru catedrala nesimtirii neamului, nu-i asa ? :huh:

#10
dianap84

dianap84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.06.2013

 gabriel05, on 11 iunie 2013 - 20:00, said:

Dar tu crezi in Dumnezeu? Te-a cerut vrea secta sa faci pasul acesta ca sa te treci la ei? Niste explicati tot trebuie sa ai...

Nu mi-a cerut nimeni si nu este vorba despre trecerea la alta religie. Nu am alta religie precum nu sunt nici de religie ortodoxa, desi undeva in niste arhive figurez ca si cum as fi.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 g3nov3s3, on 11 iunie 2013 - 19:56, said:

Vorbeste cu preotul tau si explica-i ca vrei sa renunti...
Sa nu faci asa ceva ca o sa vina pe capul tau sa te indrume ca te-ai ratacit , sau mai rau va incita pe cei apropiati sa fii anatemizata , pur si simplu te declari atee oriunde va fi nevoie sa te inregistrezi in interogari oficiale .

#12
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

Quote

Ma refer la o renuntare oficiala. Ca in sufletul meu nu am fost niciodata ortodoxa



Stiam ca n-ai fost in sufletul tau credincioasa...
Dar despre ce liste vorbesti?

#13
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Imi pare bine ca mai sunt oameni sinceri si curajosi care asculta glasul constiintei lor.
Si eu am facut asa ceva cu biserica catolica aici in Italia la care am fost botezat de mic.

Practic am trimis o scrisoare redactata cu grija in care explicam ca nu mai doream sa fiu considerat un catolic deoarece pur si simplu nu consideram valabil un botez luat fara aprobarea mea.
Credinta trebuie cautata si aleasa, nu impusa.

Edited by HAL9000, 11 June 2013 - 20:09.


#14
cotletcristian

cotletcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.03.2009
De ce o fi lumea atat de plina de bagatori in seama? "dianap84" vrea o informatie dar aproape TOTI de aici comenteaza pe langa.

Bai fratilor aveti informatia de care are nevoie? Da ca nu, taceti din gura nu va mai bagati in seama.

Edited by cotletcristian, 11 June 2013 - 20:09.


#15
dianap84

dianap84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.06.2013

 HAL9000, on 11 iunie 2013 - 20:05, said:

Imi pare bine ca mai sunt oameni sinceri si curajosi care asculta glasul constiintei lor.
Si eu am facut asa ceva cu biserca catolica aici in Italia la care am fost botezat de mic.

Practic am trimis o scrisoare redactata cu grija in care explicam ca nu mai doream sa fiu considerat un catolic deoarece pur si simplu nu consideram valabil un botez facut fara aprobarea mea.
Credinta trebuie cautata si aleasa, nu impusa.


cui ai adresat scrisoarea respectiva? Cam asta e si situatia pentru mine, am fost botezata de parinti pentru ca asa facea toata lumea si mai mult pentru a nu face nota discordanta.

Edited by dianap84, 11 June 2013 - 20:09.


#16
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

 dianap84, on 11 iunie 2013 - 20:08, said:

am fost botezata de parinti pentru ca asa facea toata lumea

si pentru ca asa au facut si parintii tai dar nu-i nimic copiii isi depasesc parintii
nu mai zic nimic. oricum ei te asteapta sa semnezi

#17
dianap84

dianap84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.06.2013

 pacopaco1967, on 11 iunie 2013 - 20:03, said:

Sa nu faci asa ceva ca o sa vina pe capul tau sa te indrume ca te-ai ratacit , sau mai rau va incita pe cei apropiati sa fii anatemizata , pur si simplu te declari atee oriunde va fi nevoie sa te inregistrezi in interogari oficiale .

Asta fac oricum dintotdeauna, niciodata nu m-am declarat ortodoxa. Ar fi fost o minciuna. Ma declar fara religie de fiecare data cand sunt intrebata despre acest aspect.

 zerobitsunt, on 11 iunie 2013 - 20:11, said:


si pentru ca asa au facut si parintii tai dar nu-i nimic copiii isi depasesc parintii
nu mai zic nimic. oricum ei te asteapta sa semnezi

cine ma asteapta sa semnez ce?

#18
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 dianap84, on 11 iunie 2013 - 19:37, said:

Exista vreo modalitate prin care pot renunta, pe cale oficiala, la religia ortodoxa? Am cautat astfel de informatii pe site-ul patriarhiei,insa evident ca nu ar posta asa ceva. As vrea sa nu mai figurez in arhivele lor, sa nu mai figurez nicaieri ca si apartinand acestei religii cu care nu am in realitate nicio legatura. Nu vreau sa fiu sfatuita DACA ar trebui sau nu sa fac asta, ci pur si simplu CUM.

nu exista.

pentru ca in Romania, BO considera ca toti romanii ar trebui sa fie membri ai BO, fiind chipurile "biserica nationala", de aceea nu se fac liste cu enoriasii apartinand diferitelor eparhii.

la catolici da, acolo sunt liste, pentru ca tarile in care exista religia catolica au, de regula, si alte confesiuni destul de numeroase, chiar comparabile cu catolicii, ca numar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate