Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Laptop Refurbished de la CitGrup

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
Dienaris

Dienaris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.06.2013
Mi-a atras atenţia oferta lor pentru laptopuri Lenovo şi Dell. Acum au cam epuizat stocul şi aştept să văd ce mai aduc. Cine a luat recent de la ei, îmi poate spune dacă se merită?

Eu vreau un laptop de maximum 1100 de lei. Îl iau pentru necesităţile de moment, dar asta nu înseamnă că peste 3 luni să-l dau şa coş. Îl iau pentru cămin, după aia planific să-mi iau un desktop mai serios.

Pe scurt, vream să-mi ziceţi dacă nu iau ţeapă de la ei şi, eventual, să-mi recomandaţi alt magazin mai bun, dacă ştiţi. Vă mulţumesc.

P.S. Dacă e interesat cineva de parametrii ce îi vânez
HDD - min 80gb
Procesor - un core 2 duo de min 2 GHz
Display - min 14''
Baterie - min 6 celule
Placă video - Intel GMA 750HD sau mai bună
RAM - min 2Gb DDR2 sau DDR3
Avantaj Cit - au OS instalat, dar nu e obligatoriu.

Edited by Adm, 07 June 2013 - 11:20.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Nu mai bine faci un mic efort si iei ceva nou? http://www.emag.ro/l...d/pd/E4LCNBBBM/ Procesorul este la fel de performant ca un core 2 duo e6600 dar de generatie noua (Ivy Bridge), mai eficient si cu grafica integrata mult mai buna.

Edited by LensFlare, 07 June 2013 - 10:44.


#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 03.02.2007
Corect, să nu mai vorbim de baterie!

#4
electronicus

electronicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.05.2006

View PostDienaris, on 07 iunie 2013 - 10:01, said:

Mi-a atras atenţia oferta lor pentru laptopuri Lenovo şi Dell. Acum au cam epuizat stocul şi aştept să văd ce mai aduc. Cine a luat recent de la ei, îmi poate spune dacă se merită?

Eu vreau un laptop de maximum 1100 de lei. Îl iau pentru necesităţile de moment, dar asta nu înseamnă că peste 3 luni să-l dau şa coş. Îl iau pentru cămin, după aia planific să-mi iau un desktop mai serios.

Pe scurt, vream să-mi ziceţi dacă nu iau ţeapă de la ei şi, eventual, să-mi recomandaţi alt magazin mai bun, dacă ştiţi. Vă mulţumesc.

P.S. Dacă e interesat cineva de parametrii ce îi vânez
HDD - min 80gb
Procesor - un core 2 duo de min 2 GHz
Display - min 14''
Baterie - min 6 celule
Placă video - Intel GMA 750HD sau mai bună
RAM - min 2Gb DDR2 sau DDR3
Avantaj Cit - au OS instalat, dar nu e obligatoriu.
Eu am cumparat de la ei in mai multe rinduri si pot spune ca sunt foarte seriosi.
Produsele "Refurbished" sunt complet noi. Am cumparat pentru o cunostinta un laptop si a fost perfect, inclusiv bateria.
Succes !

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View Postelectronicus, on 07 iunie 2013 - 11:33, said:

Produsele "Refurbished" sunt complet noi.

Gresit! De obicei sunt folosite in companii si verificare / reconditionate de producator inainte de a fi vandute ca refurbished.

#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Nu văd de ce le-ar numi refurbised , dacă ar fi noi.
Termenul în sine este destul de ambiguu şi îşi propune să acopere mai multe situaţii în care o marfă ( de obicei electronică ) este scoasă la vânzare.

http://en.wikipedia....t_(electronics) .

Edited by Mos_Ilie, 07 June 2013 - 12:10.


#7
Dienaris

Dienaris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.06.2013

View PostLensFlare, on 07 iunie 2013 - 10:29, said:

Nu mai bine faci un mic efort si iei ceva nou? http://www.emag.ro/l...d/pd/E4LCNBBBM/ Procesorul este la fel de performant ca un core 2 duo e6600 dar de generatie noua (Ivy Bridge), mai eficient si cu grafica integrata mult mai buna.

Celeron + Asus=Niciodată

View PostLensFlare, on 07 iunie 2013 - 11:52, said:


Gresit! De obicei sunt folosite in companii si verificare / reconditionate de producator inainte de a fi vandute ca refurbished.

Nu vreau "absolut noi", vreau "absolut bune". Şi am întrebat dacă pot avea încredere în marfa lor. Ce e pe emag ştiu )

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View PostDienaris, on 07 iunie 2013 - 12:35, said:

Celeron + Asus=Niciodată

De ce? Chiar sunt curios... Nu inteleg de ce ai alege un laptop folosit si cu performante mult mai slabe?

Edited by LensFlare, 07 June 2013 - 13:36.


#9
Dienaris

Dienaris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.06.2013

View PostLensFlare, on 07 iunie 2013 - 13:34, said:

De ce? Chiar sunt curios... Nu inteleg de ce ai alege un laptop folosit si cu performante mult mai slabe?

Asus au un sistem de răcere "nu chiar performant", să nu zic altfel, iar procesoarele Celeron se caracterizează printr-o degajare de căldură foarte mare. Din acest punct de vedere, lenovo bate şi asus, şi dell, iar de acer nici nu zic nimic.

Eu nu am nevoie de laptop performant. Îmi sunt suficienţi parametrii idicaţi în primul post. Eu am nevoie de un laptop bun. Pentru performanţă utilizez PC-ul.
Deci, revin, tre să am încredere în citgrup sau nu?

Edited by Dienaris, 07 June 2013 - 13:42.


#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Tocmai Asus care au unul dintre cele mai bune sisteme de racire? Posted Image

Acel procesor Celeron degaja mult mai putina caldura ca modelele Core 2 Duo, e diferenta de generatii. Nu ai cum sa compari un Celeron produs in 2013, construit pe litografie de 22 nm si TDP de 35W cu un procesor din 2006-2007 construit pe litografie de 65 nm si TDP de 65W... faci cea mai mare greseala, dar pana la urma e alegerea ta.

CIT Grup sunt ok.

Edited by LensFlare, 07 June 2013 - 13:48.


#11
electronicus

electronicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.05.2006

View PostMos_Ilie, on 07 iunie 2013 - 12:04, said:

Salut,

Nu văd de ce le-ar numi refurbised , dacă ar fi noi.
Termenul în sine este destul de ambiguu şi îşi propune să acopere mai multe situaţii în care o marfă ( de obicei electronică ) este scoasă la vânzare.

http://en.wikipedia....t_(electronics) .
Eu am vorbit din propria mea experienta nu din spusele altora !.

#12
Dienaris

Dienaris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.06.2013

View PostLensFlare, on 07 iunie 2013 - 13:47, said:

Tocmai Asus care au unul dintre cele mai bune sisteme de racire? Posted Image

Acel procesor Celeron degaja mult mai putina caldura ca modelele Core 2 Duo, e diferenta de generatii. Nu ai cum sa compari un Celeron produs in 2013, construit pe litografie de 22 nm si TDP de 35W cu un procesor din 2006-2007 construit pe litografie de 65 nm si TDP de 65W... faci cea mai mare greseala, dar pana la urma e alegerea ta.

CIT Grup sunt ok.


Nu neg, am lucruat cu un i5 şi întradevăr e mai rece de cât un alt model cu procesor la fel (Dell sau Acer), dar cele mai reci sunt lenovo. Să mergi după prânz la un showroom şi verifică şi ai să vezi, dacă nu mă crezi.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@Dienaris, cat de reci sunt depinde foarte mult de modul de utilizare si de componente. Un laptop cu procesor de generatie noua si fara placa video dedicata o sa fie mereu mai rece decat un model cu placa video dedicata... de asemenea conteaza enorm si ce procent din resurse folosesti. Laptop-urile consumer sunt oarecum similare, nu sunt mari diferente intre producatori, in clasele gaming (unde Asus are cel mai eficient si silentios sistem de racire) si business se face diferenta.

Edited by LensFlare, 07 June 2013 - 16:26.


#14
IT_Dojo

IT_Dojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 07.06.2013
Salut,

Poti gasii mai multe informatii despre ce inseamna standardul Refurbished la CIT Grup accesand http://www.citgrup.r...furbished?.html .
Totodata acum este o oferta prin care la achizitia unui laptop Refurbished beneficiezi de 3 ani garantie.

Edited by DanIliescu, 07 June 2013 - 16:28.


#15
Dienaris

Dienaris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.06.2013

View PostLensFlare, on 07 iunie 2013 - 16:23, said:

@Dienaris, cat de reci sunt depinde foarte mult de modul de utilizare si de componente. Un laptop cu procesor de generatie noua si fara placa video dedicata o sa fie mereu mai rece decat un model cu placa video dedicata... de asemenea conteaza enorm si ce procent din resurse folosesti. Laptop-urile consumer sunt oarecum similare, nu sunt mari diferente intre producatori, in clasele gaming (unde Asus are cel mai eficient si silentios sistem de racire) si business se face diferenta.

Adevărat, dar nu am întâlnit niciun laptop cu procesor Celeron să fie ok. Am eu o chestie cu ele. La fel şi cu plăcile video ATI. Orice, numai nu Celeron şi ATI. E stereotip, dar, toate Celeroanele sunt fierbinţi ca dracu şi toate ATI-urile fac un sac de erori.

View PostDanIliescu, on 07 iunie 2013 - 16:28, said:

Salut,
Poti gasii mai multe informatii despre ce inseamna standardul Refurbished la CIT Grup accesand http://www.citgrup.r...furbished?.html .
Totodata acum este o oferta prin care la achizitia unui laptop Refurbished beneficiezi de 3 ani garantie.

E primul lucru care l-am citit. Dacă vreţi să-mi demonstraţi ceva, luaţi un produs de pe raft, faceţi 2-3 poze şi postaţi aici.

Edited by Dienaris, 07 June 2013 - 16:46.


#16
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Omule, tu probabil ai ramas cu gandul la Celeron M de acum ţ ani.
Un Celeron din asta din ziua de azi, dual-core, din seriile sandy bridge (au aparut si din Ivy parca, nu?) sunt mai reci decat Pentium-uri, i3-uri, i5-uri, i7-uri. Sunt din aceeasi generatie, dar mai slabe si cu TDP mai mic.

Sau hai, sa zicem ca-s la fel. Ca i7 il ai intr-un laptop cu racire mai buna, iar celeron intr-unul cu racire rudimentara.

Dar cu generalizari din astea nu iti iei nimic BUN (ca de luat iti iei).

Da, cu AMD (ca ATI nu exista acum) Radeon la placile video poti sa ai probleme, la drivere. De multe ori alea de pe site-ul AMD nu functioneaza si tre' sa ramai cu drivere vechi si la mila producatorului laptopului. Daca iei Acer e si mai rau, ca deja se imbina dracu 1 cu dracu 2, cand vine vorba de drivere.

Nota* -> nu am nimic cu driverele AMD pt desktop, care chiar sunt reusite de ceva timp (probleme au aparut si la nvidia destule, nu-s absurd). Dar la laptopuri mai au mult de mancat. Switchable graphics ala da chix des. Prefer oricand nVidia Optimus

Edited by priderzaur, 07 June 2013 - 17:27.


#17
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View Postpriderzaur, on 07 iunie 2013 - 17:24, said:

au aparut si din Ivy parca, nu?

Da, cel de pe laptop-ul recomandat de mine mai sus e din seria Ivy Bridge.

#18
Dienaris

Dienaris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.06.2013
Să admitem că mă convingeţi să nu iau de la CitGrup, ci să iau ceva nou.

Ce spuneţi atunci de acesta?

http://www.emag.ro/l...a/pd/E58WNBBBM/

Edited by Dienaris, 07 June 2013 - 18:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate