Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

semnal 91-92%, dar eroare bit 2000 - RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Salutare,

Am o problema cu transmisia catorva canale.

Pana ieri am conectat TV direct la cablul coaxial, se vedea totul foarte bine, nicio problema.

Ieri am taiat firul, am introdus un splitter si am legat TV-ul de splitter, dar semnal foarte slab , pureci etc.

Am scos splitterul si am conectat din nou TV-ul direct la cablu (acum cablul are in plus o conectare fata de situatia initiala).

Problema este urmatoarea: am semnal 91-92 la toate programele, dar la cateva (doar cateva HD: Nat Geo Wild, TVR, Digisport 1) am eroare bit 2000 (maxim).

De unde poate sa vina ?! de la imbinarea pe care am facut-o ?

Pana sa tai firul nu am verificat intensitate semnal si bit error dar cred ca erau in regula, toate mergeau perfect.

Intrebarea este, de unde poate aparea aceasta eroare de bit si de ce doar la cateva programe ?

Va multumesc,

#2
iceboy2010

iceboy2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.09.2011
Cum ai taiat tu acel cablu? Ai facut legaturile corect cu spilterul si restul? Ce spliter folosesti?

#3
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
Programele cu eroare de 2000 se vad OK ? Daca da, este posibil ca si inainte sa fi existat acea eroare (tu ai spus ca nu ai verificat). Daca nu, inseamna ca ai (re)facut o conexiune mai putin "reusita".

#4
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
cumpara un spliter de CALITATE! gen:  http://www.comtelepr..._3_cai-r71.html
iar mufele de conectare sa aibe o garnitura de cauciuc in interior.
la imbinarea pe care ai facut-o ai folosit mufe de conectrare?

#5
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Cam greu de crezut că se pot vedea bine cu Bit Error de 2000... Omul zicea la început că înainte de "operaţie" s-a văzut totul bine, iar apoi cu pureci. Faza e că purecii apar numai pe analogic...deci nu înţeleg unde a fost făcută verificarea asta, pe semnalul analogic sau pe cel digital...? În fine, oricum ar trebui să fie semnal curat şi fără erori...
Cu siguranţă ceva nu e în regulă pe acolo... Refă legăturile, având mare grijă ca tăieturile să fie curate (să nu îţi apară vreun scurt mic-mic pe acolo), contactele să fie corecte (să nu ai vreun joc pe undeva) şi mufările să fie strînse bine. Dacă a mers bine odată, va trebui să meargă şi acum... Baftă!

#6
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
se vad cu pureci si cu blocaje foarte dese de imagine si unele HD, dar si unele SD; verificarea am facut-o pe digital, nu pe analog.

problema e ca apoi am scos splitterul si doar am imbinat cablul unde il taiasem anterior, si cred ca am imbinat bine cu conector metalic cu surub si strang bine, contactul cred ca e bun.
pe canalele pe care se vede scadat sau semnal slab semnalul il verific si e la 91-92%, deci foarte bun, dar celalalt indicator - bite error e maxim de prost, adica 2000 din 2000.

o sa refac imbinarea desi am facut lucrul asta de 3-4 ori cu acelasi rezultat... intensitate semnal ok, bite error maxim, la cateva programe (tvr, tvr hd, nat geo , nat geo hd)

#7
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
asa am si eu un vecin a montat spliter iar anumite canale nu se vedea la tv.
Ce facu vecinu? a taiat 'mustatile' de la cablul coaxial atat la mufa de la splier cat si la mufa tv ca cica 'erau in plus' Posted Image

NU este bun spliterul! eu am pe cablul principal un spliter cu 3 iesiri modelul acesta ( http://www.comtelepr..._3_cai-r71.html ) iar in casa altul cu 3 si semnalul este ok.

Edited by iflorin, 07 June 2013 - 08:30.


#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
splitterul l-am scos ...
pe mine ma chinuie intrebarea: de ce am semnal 92% la toate programele, dar la unele programe am bit error maxim ?
bit error ce reprezinta ? are sens semnalul sa fie foarte bun, dar bit error sa fie maxim ?

Edited by tablagiu_xxx, 07 June 2013 - 08:38.


#9
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
fa o resetare aparat cel de la RCS (scoate-l din priza cateva minute).

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,851
  • Înscris: 07.02.2003

 iflorin, on 07 iunie 2013 - 07:37, said:

cumpara un spliter de CALITATE! gen:  http://www.comtelepr..._3_cai-r71.html
Daca e dinala Koing (ca seamana mult, vezi la mivarom) e varza... am aruncat 2, erau capacitive si pierdeam vreo 15-20dB cu ele. Un splitter simplu inductiv de face cu lita si inele de ferita si merge fain :)

#11
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
eu folosesc splitere marca BZT (cel mentionat mai sus) atat la cablu cat si la satelit(diseq). Sunt multumit de ele!

#12
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

 tablagiu_xxx, on 07 iunie 2013 - 08:38, said:

(...)
bit error ce reprezinta ? are sens semnalul sa fie foarte bun, dar bit error sa fie maxim ?
Bit Error este indicatorul de calitate al semnalului, iar acei 91-92% reprezintă puterea semnalului.
Problemele de calitate apar de obicei din pricina unor defecte de montaj (scurt-circuite la mufe din cauza unui contact imperfect), cablu cu microfisuri în firul principal din cauza unei îndoiri peste limită sau de la interferenţe electromagnetice. Dacă nu ai montat în apropierea cablului sau a televizorului vreun dispozitiv/aparat electronic sau electrocasnic care să creeze un astfel de câmp, rămân doar problemele de la cablu şi/sau mufări. Baftă!

L.E. Cel puţin la modul teoretic, problemele astea "se caută" pas cu pas, asta evident, dacă nu ai ceva scule dedicate sau vreun prieten pe la RCS...Posted Image  Ce-aş face eu (deşi nu sunt lucruri tocmai plăcute):
- aş duce televizorul la capătul tăiat (unde ai vrut să pui splitter-ul) şi aş verifica acolo. Dacă merge bine, cablul până în acel loc şi respectiv mufa de capăt le scoţi din ecuaţie (vezi mai jos). Dacă nu merge, problema poate fi ori de la mufa de capăt (o schimbi pe o tăietură nouă) sau de la un echipament de pe scară/stâlp, caz în care trebuie să apelezi la tehnicul RCS-RDS (e deja treaba lor)
- continuare la cazul în care televizorul merge bine la capătul tăiat: problema poate fi de la secţiunea de cablu din splitter la televizor. În prima fază recomand să tai cei doi capeţi, îi remufezi cu atenţie şi apoi verifici. Dacă e ok, bei o bere şi te bucuri de imagine, iar dacă nu, faci rost de o altă bucată de cablu (de calitate), eventual mufat direct în magazin la lungimea dorită. Verifici din nou şi dacă merge, bei berica de rigoare...dacă nu, cauţi un prieten cu scule adecvate să verifice minuţios instalaţia...
Baftă!

Edited by crislacor, 07 June 2013 - 09:27.


#13
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
Atentie la mufare! sa nu tai 'mustatile' de la cablu coaxial (cum a facut vecinul meu)!!! si foloseste un spliter ce ti-am recomandat BZT(cu 'vulturul' pe el)!

Edited by iflorin, 07 June 2013 - 09:47.


#14
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Va multumesc !
Diseara asta o sa fac, o sa merg din aproape in aproape ...

eu am taiat mustatile, la urmatoarea mufare nu o sa mai fac asta, dar ce sa fac cu ele? le dau pe spate asa incat sa atinga fierul conectorului ?

deocamdata splitterul e scos din ecuatie, tot aranjamentul e cablu de afara, taiat si imbinat prin conector (nu splitter) si mufat la capat si bagat in TV.
pana acum era acelasi aranjament, doar ca nu taiasem cablul si implicit nu aveam acea imbinare prin conectori. problema banuiesc ca de acolo vine, sper sa fie din cauza ca am taiat mustatile alea, ba mai mult am avut grija sa le izolez bine ...
Multumesc pentru raspunsuri, revin cu update.

#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
"Mustăţile" alea trebuie să fie izolate numai faţă de firul central...în schimb, trebuie să fie în contact perfect cu carcasa mufei...!Posted Image

#16
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010

 tablagiu_xxx, on 07 iunie 2013 - 10:03, said:

eu am taiat mustatile,
Cred ca putem spune: case closed...Posted Image

#17
iceboy2010

iceboy2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.09.2011

 cristi0304, on 07 iunie 2013 - 10:31, said:

Cred ca putem spune: case closed...Posted Image
Sa sune la RDS , sa vina sa repare ce a stricat pe acolo.

Edited by iceboy2010, 07 June 2013 - 10:33.


#18
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012
Trebuie sa cumperi un splitter nou si niste cabluri noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate