Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

[OpenSUSE] Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare

De curand am trecut pe OpenSuSE 12.3 , fiind satul de Windows. Toate bune si frumoase pana a aparut problema diacriticelor. Initial, la wizardul de instalare al sistemului am selectat limba Engleza. Acum, citind cateva tutoriale, am adaugat limba romana si din Configure Desktop si din YaST. Intr-adevar, limba sistemului s-a schimbat, dar am mari indoieli in privinta tastaturii care a ramas tot in Engleza. Si inca un lucru : in YaST cand dau la configurarea limbii, cele 2 casute de bifat sunt blocate (una dintre ele referindu-se la maparea tastaturii).

Aveti idee despre ce eeste vorba Posted Image ?

Multumesc anticipat pentru atentia acordata si pentru raspunsurile primite Posted Image

Edited by sandokan965, 01 June 2013 - 13:24.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Bănuiesc că ai Kde, dacă așa e deschizi system settings- input devices- keyboard- layouts- bifezi configure layouts- add- romanian standard. Ctrl+ Alt+ k schimbă layoutul, dar poți seta și altă tastă/ combinație la advanced, eu folosesc win key stânga.
[ https://i.imgur.com/0nbsvY4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: uite un mic material, poate e util: http://stressat.blog...incepatori.html

Edited by shogun1, 01 June 2013 - 16:42.


#3
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Multumesc mult. Am rezolvat problema. Am descoperit ca totusi tastatura era in limba romana, numai ca diacriticele reieseau din combinatia Alt Gr + litera, ceea ce era foarte inconformatabil :D

#4
Un nostalgic

Un nostalgic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2007
Pentru cei ce folosesc office-ul în mod curent, editorul de text, problema de portabilitate e foarte serioasa. Linuxul are o nişă destul de bine conturată. Nu dau sfaturi, dar e bine să testaţi... Din acest motiv, în edituri nu se foloseşte linuxul. Un mare minus.

#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Uauuuu, ți-a luat 6 ani pentru un comentariu? Și ăla fără legătură cu subiectul...

#6
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu este vina lui ca un topic de 6 ani n-a fost inchis, pana la urma remarca omului este la subiect. Multi gasesc topicurile in search sau mai stiu eu pe unde cached si dau click, nimeni nu sta sa se uite la data (am patit-o si eu de mai multe ori) ;)

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Văd, tocmai ai pățit-o iar. Posted Image  Subiectul e recent, mă refeream la faptul că-i înscris pe forum din 01.03.2007 și a postat primul comentariu în 02.06.2013... Un tip chibzuit.

#8
Un nostalgic

Un nostalgic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2007
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate