Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Imi recomandati bicicleta X-Fact zimba?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Am gasit la un magazin bicicleta X Fact Zimba MTB Full suspension adulti, cadru robust din otel hi-ten, echipare Shimano, 18 viteze, frane V-Broke otel, Jante duble aluminiu, anvelope Kenda la 549 lei.
As vrea sa o iau pt prietenul meu dar nu ma prea stiu, el are 1, 85 cm, 90 kg, ar folosi-o  prin oras si din cand in cand la munte, cateva ore pe saptamana. Va rog sa imi spuneti daca este ok bicicleta.

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
Eu n-as lua-o...bicicletele cu suspensie fata-spate la acesti bani sunt proaste rau.
Vezi de ceva gen Neuzer Nelson, ...la 1.85cm cred ca e ok un cadru 21"

Attached Files

  • Attached File  zimb.jpg   56.06K   42 downloads

Edited by sirgoofy, 27 May 2013 - 17:57.


#3
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Fereste-te de orice marca de biciclete care are nesimtirea sa ofere full suspension la 500 de lei, alea sunt glume proaste si niciun fabricant cu un dram de respect de sine n-ar face asta. Exista si alte marci care fac biciclete ieftine, mai cauta.

#4
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,437
  • Înscris: 20.11.2010
Eu nu inteleg de ce unii isi dau cu parerea fara sa cunoasca despre ce este vorba. Eu am o asemenea bicicleta de un an si cateva luni si sunt extrem de multumirlt de ea. Merg zilnic cu ea la munca (4 drumuri / zi prin oras) prin gropile si drumurile de rigoare. Dupa timpul expus si conditiile date bicicleta e in stare extrem de buna. Nu zdrangane decat cricul cand dau prin gropi mai serioase, suspensiile isi fac treaba decent (nu imi joaca creierii in cap), iar bicicleta fuge de rupe asfaltul. Pana acum am schimbat doar clestii de frana cu unii mai de calitate si am pus la pedale butuc cu rulmenti adevarati (din fabrica vine cu bile in camasa de tabla care cedeaza dupa cateva luni). In plus a trebuit stransa roata din spate pentru ca avea joc de la gropile pe care merg zi de zi. Toata afacerea m-a costat doar 100 de lei cu tot cu manopera la un service de biciclete (nu la Hervis... aia de la service sunt varza). Mentionez ca am 95 de kg si 1.75 inaltime, deci eu zic ca face fata cu brio. O bicicleta trebuie cumparata pentru ceea ce o folosesti. Degeaba iei o bicicleta de 20 de milioane daca o forjezi doar prin oras. Asta poate face si o bicicleta de 500 de ron la care sa zic ca mai pui 200 ca sa o imbunatatesti.

Apropo de mersul ocazional pe munte... e nevoie de frane pe disc pentru munte. V-brake-urile se tocesc la primii km coborati de pe munte, ceea ce nu e prea placut :)

#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@SEbyD, am mai povestit despre suspensii aici. Sunt mai multe feluri de-a face amortizare pe bicicletă şi ideea e să alegi varianta optimă pentru ce faci cu ea. Suspensia pe furcă şi cadru sunt pentru denivelări puternice şi constante. Pentru oraş nu sunt adecvate, plus că absorb mult din forţa de pedalare. În oraş e preferabil să foloseşti anvelope mari şi arcuri la tija de şa sau la şa. Cadrele şi furcile rigide flexează şi amortizează şi ele dacă sunt din oţel.

#6
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostSebyD, on 03 august 2013 - 12:40, said:

Pana acum am schimbat doar clestii de frana cu unii mai de calitate si am pus la pedale butuc cu rulmenti adevarati (din fabrica vine cu bile in camasa de tabla care cedeaza dupa cateva luni).[..] Toata afacerea m-a costat doar 100 de lei cu tot cu manopera la un service de biciclete (nu la Hervis... aia de la service sunt varza). [..] V-brake-urile se tocesc la primii km coborati de pe munte, ceea ce nu e prea placut Posted Image

Daca baietii de sus nu se pricepe la biciclete.... inseamna ca tu esti expert. Nu pot intelege calitatea bicicletei cand intr-o luna ai schimbat deja piese si nici macar nu a fost solicitata.

#7
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,437
  • Înscris: 20.11.2010

View Postgozmyn, on 19 august 2013 - 10:37, said:


Stimate, daca citeai atent si nu printre randuri, ai fi vazut ca am bicicleta de 1 AN SI CATEVA LUNI. Clestii i-am schimbat la sfatul baiatului din service (repet, un service serios, nu  Hervis) la fix un an de la cumparare, cand aveam de gand sa schimb doar sabotii tociti. La service mi-a recomandat unii metalici pentru ca cei cu care vine echipata sunt din plastic, sau ceva... desi isi fac datoria, dar mai fermi sunt astia metalici, iar rulmentii i-am schimbat tot atunci pentru ca aveam un clantanit ciudat la pedale si cand i-a desfacut baiatul a vazut ca erau sparti si mi-a pus un butuc cu rulmenti seriosi. Cam asta e. Nu am schimbat degeaba daca am schimbat, si chiar daca o faceam ar fi fost alegerea mea sa mai dau cativa zeci de lei ca sa am ceva mai de calitate ca si echipare, dar mai ales SIGURANTA.
Weekendul asta am facut primul offroad. Am facut o coborare pe plaja pe un drum abrupt si puetruit (neasfaltat), iar suspensiile s-au comportat ireprosabil. Cat despre oras, la ce gropi sunt pe aici este bicicleta ideala. Dupa episodul asta bicicleta este la fel de solida... adica nu scartaie si nu zdrangane undeva sub cele 95 de kg pe care le am.
Chiar saptamana asta am mers cu o bicicleta echipata cam tot la fel, dar cu suspensii doar pe furca. Prin oras iti zguduie creierii din cap. Nu as alege alt produs daca mi-ar oferi cineva a doua alegere.

Edited by SebyD, 19 August 2013 - 12:06.


#8
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Daca citeam printre randuri nu iti mai raspundeam. Nu stiu ce coborari abrupte ai tu prin Constanta , insa ideea e ca intr-un an  si nu mai stiu eu cate zile/luni/ore, la o bicicleta utilizata in special pentru munca nu ar trebui sa cedeze bilele. Au mai incercat si altii sa ne convinga, nu esti primul.

#9
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,437
  • Înscris: 20.11.2010
Nu o folosesc numai la munca. Asta e traseul zilnic facut dus-intors de 2 ori pe zi, in special ca eu stau intr-o zona in care bicla are de urcat o zona destul de dificila cu un animal de 95 de kile in spate, in conditiile in care sarcina maxima e de 110 kg si uneori mai car in spate cate 5 kg (laptop-uri si alte gadget-uri destul de serioase). Plus de asta am alergat-o si in fiecare weekend cate 30 de km. E destul de ok si de intemeiat sa cedeze bilele la pedale, calculand ca atunci cand ma grabesc o fortez, nu ma port cu ea precum cu un bibelou... calc pedalele de le ia dracii.
Cu rulmentii pusi e foarte OK. Eu sunt foarte multumit de ea si nu as schimba-o cu alta pentru nimic, asta deoarece nu imi trebuie mai mult. Sa nu mai mentionez faptul ca piesele QUALITY pentru ea sunt extrem de ieftine, tocmai pentru ca fiind mai putin pretentioasa, nu bagi tone de bani cand schimbi ceva. Tipul de la service care detine si un club de ciclism foarte cunoscut in Constanta, mi-a zis in felul urmator:

Quote

"Nu merita sa dai o tona de bani pe o bicicleta pe care o utilizezi numai in oras. Una de 500 de lei e arhi suficienta, mai ales daca esti multumit de ea. Sunt unii care cumpara bicle de 1500 de lei si le scot in weekend prin parc. Deci care e logica?"

Si bine zicea nene. Cea mai tare bicla este aia pe care o calaresti zi de zi. Nu alta! Zimba e foarte OK pentru oras, drumuri nasoale si coborat pante pietruite aiurea spre plaje, in ciuda a ceea ce spun unii despre suspensii si mai stiu eu ce altceva. Daca vreau sa calaresc muntii imi iau o bicla de 1500 de lei, ori eu nu vreau asa ceva. Ma serveste perfect pentru ceea ce o folosesc zi de zi. Asta am vrut sa zic, nu sa ma dau mare cunoscator. Nu merita sa dai o caruta de bani doar ca sa te plimbi prin parc. Sfaturile astea fac oamenii sa arunce bani aiurea pe geam. Intrebarea este... oare se merita? Este ca si cu Ipad-ul. De ce mi-as lua iPad cand cu o tableta de 500 de lei cu caracteristici hardware si mai bune, pot sa fac acelasi lucru, daca nu si mai multe si mai bine?

Edited by SebyD, 19 August 2013 - 17:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate