Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

NAS ZyXel NSA310

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#55
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
o fi... nu spun nu, insa cred ca firmware-ul actual este din 2013...

Poate cineva sa ma ajute, as dori sa verifice careva care detine un astfel de device, daca poate accesa optiunea de "retrive list from internet", din zona de Package. Avem o banuiala, ne gandim ca nu functioneaza serverele Zyxel...

#56
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am incercat si pe un alt router, tot cu dd-wrt si am aceeasi problema...
nu stiu cum o sa remediez problema asta, insa deocamdata am luat acasa NAS-ul Synology si l-am dus pe asta la birou... pentru shareing este prea bun.

#57
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
As vrea sa achizitionez si eu un NAS Zyxel SA325 care la hardware este la fel ca acesta despre care se discuta aici.
Va rog sa-mi spuneti cum merge pe torenti. Cu ce viteza face download ?
Si o parere sincera, merita sa fie achizitionat ? Bineinteles la bani acestia.

Edited by Eugen1968, 18 October 2013 - 09:17.


#58
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu am un 325 de aproape un an si pot sa spun ca merita cu varf si indesat.
Ai doua variante de folosire:
Firmware oficial, care e destul de ok si merge bine si stabil. O problema care personal ma deranjaza e clientul de torrent care nu se impaca cu toate trackerele. Unele merg, altele nu.
Sau ai varianta de firmware modat care il incarca de pe stick si il poti exploata la maxim. FFP se cheama suita de soft si poti incepe sa afli chestii despre ea aici.

#59
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
Multumesc pentru informatii.
Nu am stiut ca exista si un soft alternativ. Vad ca a fost actualizat ultima data in ianuarie 2012, sau nu am vazut bine.
Te rog sa-mi spui ce viteza ai pe torrent in general.

off-topic:
Eu am un router Netgear wndr3700 v2 la care este conectat pe USB un HDD de 1,5Tb si am instalat pe el Gargoyle cu Transmission si Minidlna.
Pe torrent are la down cca 3Mb si la up maxim 2 Mb. ca sa fie stabil. Daca las sa creasca viteza se duce la 6Mb dar dupa cateva minute se restarteaza. Asa ca limitez viteza... Posted Image
Asa ca as dori sa-mi iau un Zyxel ca este mai ieftiv si procesorul este destul de bun si are si ceva RAM. Poate prind o oferta de Black Friday.

Edited by Eugen1968, 19 October 2013 - 10:11.


#60
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
la mine trage si cu 10MB, deci nu sunt probleme in zona asta.

#61
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
Si procesorul cat este de incarcat ? Te-ai uitat cumva.
Ma uitam ca a aparut NSA325 v2. Dar nu vad care sunt diferentele intre v1 si v2.
Astia au schimbat numai cutia...Posted Image

Edited by Eugen1968, 19 October 2013 - 15:00.


#62
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
procesorul nu sare de 15%.

#63
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Depinde ce folosesti, de ex initializare + indexare plex iti pune in genunchi cutia pt o buna bucata de vreme.
PS. Nu vei avea probleme cu descarcarile, dar iti recomand sa te asiguri ca nas-ul asta iti ofera tot ce ai nevoie, multi se caiesc cand ajung la cli. Iti spun din start, twonky e cel mai jenant mediaserver.

#64
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu stiu la ce folositi voi media servere, dar mie twonky mi se pare arhisuficient.
Streamuiesc  pe toate device-urile care au client DLNA din retea. E lightweight si merge onorabil.

#65
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
De juma' de an am pus un hdd de 3TB intr-un zyxel 325.
Sta in retea, si e folosit doar ca NAS, ca loc de stocare filme ( hd, 3d, etc)
Softul e cel original , am dezactivat torentele, wordpressul, emule si alte pachete care nu-mi folosesc momentan.
Twonky media server: de pe un smart tv Samsung : nu pot vedea fisierele .iso , vob. De pe pc pot vedea si rula orice e pe hdd-ul din zyxel, deasemenea nu pot deschide streamuri radion online.

Problema care ma ingrijoreaza cel mai mult: la reboot, din 512MB ram, sistemul se stabilizeaza la 100-120. Dupa 1 saptamana de idle time, sistemul sta la maximum ( aprox 460MB) si devine greoi la accesarea prin browser si meniul propriu

#66
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Din ce se zice in specificatii ZyXEL NSA310 suporta HDD de 3.5. S-ar potrivi in el un HDD de 2.5 cu adaptoare la 3.5? Am un hdd de laptop care someaza si ma gandeam sa-l pun la treaba cu ZyXEL NSA310.

#67
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Se pot lua ceva adaptoare de la 2.5 la 3.5 dar din pacate, indiferent cum asezi HDD-ul in adaptor mufa de la HDD nu se potriveste cu conectorul de pe placa de la NSA, trebuie sa iei si cablu SATA pentru conectarea HDD-ului la placa. Mufa de pe placa e fixa (HDD connector), ca-n poza atasata.
Eu am facut asa ceva intr-un NSA320.
Pentru ca nu le-am gasit pe la noi prin magazinele de IT, le-am comandat de pe eBay:
- SATA 22 pin (7 pin sata +15 pin power combo connector) extension cable;
- OCZ SSD 3.5 2.5 Adaptor Bracket

Attached Files


Edited by Ciubex, 23 October 2013 - 19:08.


#68
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Eu l-am infipt cu grija apoi l-am fixat cu o bucata mica de polistiren, nu pateste nimica daca nu-l plimbi.

#69
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
:) O perioada, pana mi-au venit de la chinezi prostiile astea: adaptor + cabluri, l-am tinut si eu direct conectat in mufa.
Mufa se potriveste, nu-i problema, doar ca statea cam impropriu si imi era sa nu se miste de acolo.

#70
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Mersi de raspuns. Deci in concluzie  ii caut o alta intrebuintare HDD-ului.

#71
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Foloseste-l, e suficient dpdv al performantei, consuma mai putin si e mai silentios decat un hdd de 3,5'.

#72
ajax13

ajax13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.01.2005
Are cineva Fiberlink 500? sunt curios cu cat trage Transmission de pe torrente.
Cu abonamentul meu actual de 100 trag cu aprox 10mb. Ma bate gandul sa trec pe Gigabit si as vrea sa stiu daca se descurca mititelul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate