Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Lansare FREESAT - 99 DE LEI/AN

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
La Paris!

#20
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
E okay.

#21
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Super...
Imi voi face un abonament freesat, il voi instala si am sa va tin la curent...
Merci.

#22
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Eu am renuntat la digi si am trecut la freesat.Ai semnal si pe o antena cu diametru pina la un metru.Din masuratorile facute de mine semnalul este similar ca la digi.Doar ca digi de curand a trecut cateva programe pe transpondere cu semnal mai bun.
Iar daca mai vrei ceva programe straine care sunt foarte multe in apropierea satelitului, clar trebuie sa treci de un metru in diametru ca sa atenuezi pierderile din sumator, pardon diseq,

#23
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 27.02.2006
freesat functioneaza pe principiul doua decodoare pe acelasi abonament? sau doar unul? ca la dolce sunt 4 decodoare pe un abonament....

#24
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View PostIaro, on 10 iunie 2014 - 20:55, said:

freesat functioneaza pe principiul doua decodoare pe acelasi abonament? sau doar unul? ca la dolce sunt 4 decodoare pe un abonament....

Se poate face sharing intre decodoare si folosesti o singura cartela . Eu am sharing facut prin switch intre 2 decodoare , nu stiu daca merg 3 sau 4 in sharing , teoretic trebuie sa mearga si mai multe pe aceiasi cartela dar nu am incercat.

Edited by valynew, 10 June 2014 - 21:25.


#25
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Acum pachetul Freesat se gaseste la vanzare si in Carrefour.Am vazut azi oferta, dar fata de un stand cum aveau pe vremuri concurenta mai e cale lunga.

#26
gastorro

gastorro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.09.2014
traiasca Freesat !

din cate citesc, Freesat foloseste satelitul  Eutelsat 16A  care emite cu cca 100W per transponder si are o zona de acoperire enorma
Suedia (Malmo) este clar cuprinsa in zona (teoretica) de acoperire.. insa stim noi cum e cu teoria..
Eu as vrea sa stiu care este "diametrul" minim al unui reflector offset ca sa pot prinde Freesat in HD in Malmo / Suedia (cu un LNB bun cu PLL - Inverto)
Mi-ar place sa aud ca "60cm este suficient",
as accepta chiar si un 80cm
dar daca am nevoie de minim 100cm, cred ca n-am unde s-o pun..

Este careva de prin tarile nordice care are deja Freesat de Romaia.. ? (de RO, caci exista si varianta de UK prin alt satelit)
Cat de mare este antena?

#27
florinsa

florinsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.01.2005
Pentru zona rurala din Romania nu se merita! Costul este mare si nu stii daca anul viitor nu va creste pretul abonamentului.
O solutie mai buna este utilizarea unui receiver DVB-T2 si a antenelor Yagi obisnuite. Din iunie 2015 se va trece la transmisia digitala terestra si va dispare trasmisia analogica.
Un receptor DVB-T2 ajunge la 100 lei (este posibil sa scada pretul ca urmare a introducerii unui numar mai mare de receptoare pe piata) si nu necesita inlocuirea Tv pe care il ai.
Semnalul  transmis va destul de puternic si usor de receptionat. Programele transmise (in jur de 12-14) sunt cele de baza si vor fi libere(TVR1,2,3TVRnews, TVRHD, Realitatea, Antena3, Prima, Kanal D) . Se pot receptiona si programele de la vecini(bulgari, unguri, sarbi).

#28
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postflorinsa, on 08 octombrie 2014 - 13:41, said:

Pentru zona rurala din Romania nu se merita! Costul este mare si nu stii daca anul viitor nu va creste pretul abonamentului.
O solutie mai buna este utilizarea unui receiver DVB-T2 si a antenelor Yagi obisnuite. Din iunie 2015 se va trece la transmisia digitala terestra si va dispare trasmisia analogica.
Un receptor DVB-T2 ajunge la 100 lei (este posibil sa scada pretul ca urmare a introducerii unui numar mai mare de receptoare pe piata) si nu necesita inlocuirea Tv pe care il ai.
Semnalul  transmis va destul de puternic si usor de receptionat. Programele transmise (in jur de 12-14) sunt cele de baza si vor fi libere(TVR1,2,3TVRnews, TVRHD, Realitatea, Antena3, Prima, Kanal D) . Se pot receptiona si programele de la vecini(bulgari, unguri, sarbi).
Ai testat tu treaba asta sau doar scrii asa pe aici de dragul postarilor?!Momentan DVB-T-ul lipseste cu desavarsire si nu cred ca oamenii vor sta pana la anul,sau la multi ani fara sa se uite la tv ca sa astepte dvb-t-ul cel minunat.

#29
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Eu am incarcat pentru doi ani freesat si merge.Pina vine transmisia terestra  care se tot amana se duce prescriptia la cartela mea.
Sa fim realisti. 100 de lei dai atunci ce pretenti ai. Sunt 15 litri de motorina pe care ii consume intr-o mica excursie.
Pret mic si cu o antena multifocus chiar poti avea un pachetel cu ceva canale.
Eu mi-am facut calculele si am renuntat la sharing si alte fite de pachete extra si am luat o toroidala + freesat si  gata.Cu ce plateam la pachetele extra in 3 ani mi-am scos tot sistemul.

#30
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009
a facut cineva probe cu o antena de 60cm?

#31
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Eu in bucuresti si in zone adiacente am testat.Un semnal mic la limita de receptie.

Apropo, se va mai misca ceva la acest furnizor DTH, ca e inghetata problema de un an de zile.Trebuia sa vina EPG, nu a mai ajuns. Romania TV si Neptun TV care erau in discutii nu au concretizat nimic.

#32
Adriano2010

Adriano2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 02.10.2017
Se poate folosi cartela FreeSat intr-un SmartCam CI+ pentru a evita folosirea unei telecomenzi suplimentare? (Televizorul are tuner DVB-S2)

Edited by Adriano2010, 25 July 2018 - 00:06.


#33
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014

View PostAdriano2010, on 25 iulie 2018 - 00:05, said:

Se poate folosi cartela FreeSat intr-un SmartCam CI+ pentru a evita folosirea unei telecomenzi suplimentare? (Televizorul are tuner DVB-S2)
Se poate cu un Smart Cam ci+ de la Conax.Se gasesc de vanzare pe elstar.ro iar daca te afli in Europa de Vest gasesti pe amazon.

Edited by valitv, 25 July 2018 - 08:30.


#34
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008
Cine utilizeaza un astfel de CAM e rugat sa spuna model si daca merge ok cu cartelele noi Conax de la freesat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate