Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Sony Xperia Z1

- - - - -
  • Please log in to reply
1599 replies to this topic

#1549
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012

View Postadin67, on 30 octombrie 2015 - 09:29, said:

Nou update ptr. Z1, (14.6.A.1.216) cred ca va fi si ultimul,...din cate am inteles Sony nu va furniza Android 6.0 Marshmallow ptr seriile Z si Z1(deci oficial ramanem pe Lollipop).
eu nu am primit acest update, îl am achiziționat de la Vodafone!  


Uitați ce problema am eu,dacă folosesc una din metodele pentru securitate când blochez ecranul după câteva ore nu mai îmi permite sa renunț la securitate! Fără sa umblu eu la alte setări!  V-ați confruntat cu aceasta problema?

Attached Files



#1550
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu cumva, odata cu definirea unei metode de securitate ti-ai activat si metoda de criptare (Encryption) din telefon?
Daca nu ai activat Encryption, incearca sa schimbi metoda de securitate cu o alta, iar apoi intra din nou in setari pe partea de securitate si anuleaza metodele de securitate.

#1551
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.02.2005
Am rootat telu cu kingroot si inlocuit cu superuser, am resetat la setarile din fabrica ,inter timp mam jucat putin cu debloater.
Problema este ca mi-au aparut 2 iconite de settings in meniu , diferenta dintre ele este ca una are acces la mai putine optiuni  gen luminozitate bluetooth data si timp si inca 3 .
A mai intampinat cineva asa ceva , si cum dracu o scot paia schioapa?

#1552
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pune niste capturi de ecran pentru a ne da seama despre ce-i vorba, incercuieste la ce icon-uri te referi.
Nu cred ca are legatura cu root-area, dar ar trebui sa ne lamurim dupa ce ne uitam la imagini.

#1553
PHONE_XPERT

PHONE_XPERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 13.10.2009
Știe cineva vreo metoda de decodare, fără a fi necesara achiziționarea unui cod de pe net? Sunt exagerat de scumpe, 30-40 USD. Mersi

#1554
Cosminvldd

Cosminvldd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.11.2014
La Service GSM cred că te costă câți zeci de RON. Însă adio garanție...

#1555
giovanni1

giovanni1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.06.2007
Stie cineva vreo metoda de schimbare a statusului de bootloader din allowed no in allowed yes?!

#1556
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Da, din pacate presupune deblocarea telefonului. Acum, telefonul este blocat intr-o retea de telefonie mobila.
Trebuie deblocat prin folosirea unui cod de deblocare oferit de operatorul de la care a fost achizitionat sau prin platirea unui serviciu de deblocare oferit de altii.

#1557
giovanni1

giovanni1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.06.2007

View PostCiubex, on 19 ianuarie 2016 - 12:03, said:

Da, din pacate presupune deblocarea telefonului. Acum, telefonul este blocat intr-o retea de telefonie mobila.
Trebuie deblocat prin folosirea unui cod de deblocare oferit de operatorul de la care a fost achizitionat sau prin platirea unui serviciu de deblocare oferit de altii.
Din ce am mai citit am vazut ca e posibil sa nu fie suficienta deblocarea de retea..

#1558
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Eu asa am procedat cu un telefon cumparat la liber de la Vodafone, alt model Sony.
Era codat in Vodafone si am verifica status-ul bootloader-ului. Mi l-au deblocat si dupa deblocare, era si bootloader-ul deblocabil.
Ce-i drept, nu mi-a mers deblocarea prin cod si am fost nevoit sa le trimit telefonul in service, iar ca solicitare suplimentara, le-am cerut sa mi-l debranduiasca ei.
Debranduirea inseamna inlocuirea firmware-ului dedicat operatorului cu un firmware generic.
Asadar, e posibil sa fie nevoie sa se rescrie firmware-ul telefonului, dar in primul rand, trebuie decodat telefonul. Rescrierea firmware-ului se poate face si acasa, folosind Flashtool si un firmware stock, firmware-ul stock se poate obtine cu aplicatia XperiFirm.

#1559
giovanni1

giovanni1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.06.2007

View PostCiubex, on 19 ianuarie 2016 - 12:25, said:

Eu asa am procedat cu un telefon cumparat la liber de la Vodafone, alt model Sony.
Era codat in Vodafone si am verifica status-ul bootloader-ului. Mi l-au deblocat si dupa deblocare, era si bootloader-ul deblocabil.
Ce-i drept, nu mi-a mers deblocarea prin cod si am fost nevoit sa le trimit telefonul in service, iar ca solicitare suplimentara, le-am cerut sa mi-l debranduiasca ei.
Debranduirea inseamna inlocuirea firmware-ului dedicat operatorului cu un firmware generic.
Asadar, e posibil sa fie nevoie sa se rescrie firmware-ul telefonului, dar in primul rand, trebuie decodat telefonul. Rescrierea firmware-ului se poate face si acasa, folosind Flashtool si un firmware stock, firmware-ul stock se poate obtine cu aplicatia XperiFirm.
Am pus deja alt firmware care nu e branduit.Generic. Totusi as vrea sa incerc un ROM custom.Eventual Cyanogen de la care astept sa vina versiunea 13 pentru Sony.

#1560
giovanni1

giovanni1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.06.2007
Probleme xperia z1...: capac USB varza ,scos de tot/capac spate in curs de desprindere...se inchide la 72% cu mesajul de baterie descarcata...redeschis dupa 5 minute imi arata 69%...apoi pe la 47% inchis iar...Bagat la incarcat inchis...imi arata dupa vreo 10 minute ca are 75%...
Sincer..il duc la reparat dar cred ca e ultimul produs Sony pe care il cumpar. (Smartphone)

#1561
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
Am o intrebare. De la husa de protectia in care l-am tinut, folia de pe spate s-a deteriorat. As vrea sa o inlocuiesc, insa vroiam sa stiu daca logo-uk Sony si celelalte inscrisuri XPERIA dispar ?
Ce fel de folie merita sa pun in loc?


Multumesc.

#1562
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.02.2005
Pe spate raman logourile.
Doar SONY de pe fata dispare daca iei folia din fabrica de pe fata.
Si eu le-am dat jos pe amandoua.

#1563
giovanni1

giovanni1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.06.2007
Desi am vazut peste tot critici la adreasa Regenersis pot sa zic ca eu sunt multumit de ultima interectiunea pe care am avut-o cu ei. Am scris mai sus ce probleme aveam si l-am dus in service. Dus duminica la Vodafone si ridicat ieri tot de la Vodafone ieri adica miercuri. Au schimbat o gramada de chestii printre care partea fata, partea spate,sasiul,bateria,camera frontala,difuzor ureche,microfon...etc... Telefonul e ca nou.

#1564
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004
Exista pana la urma o solutie functionala pentru celebra problema cu touchscreenul, acele ghost-touches?

#1565
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.02.2005
O usita usb unde gasesc si eu ?

#1566
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004

View PostCRISTAKEM10, on 19 februarie 2016 - 21:34, said:

O usita usb unde gasesc si eu ?
Au la Square, dar nu au acces decat cei cu cont(service-urile), la gsmnet nu au. Am gasit pe olx.
http://olx.ro/oferta...html#d48b4ae13d

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate