Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Masina Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
varvea

varvea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.10.2008
Salut!
As vrea sa-mi aduc o masina din Anglia inca nu m-am gandit la marca, model, an, motorizare, dar sunt 2 alternative:

1. Sa merg sa cumpar eu personal masina si sa o aduc in tara.

2. Sa apelez la o firma care se ocupa cu asa ceva.

Mi-ar fi mult mai usor ca sa apelez la o firma, dar nu stiu cat de seriosi sunt cei care se ocupa cu astfel de firme si ce tarife au.
Va rog cei care ati colaborat cu astfel de firme sa spuneti care sunt conditiile, daca ati fost sau nu multumiti de serviciile oferite.

Multumesc!

#2
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
nu am nimic cu tine personal ...dar pe astia cu volan pe dreapta ...atata v-as bate pana ati intra in coma
salut .

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
cei din anglia folosesc masini cu volan pe dreapta...

#4
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
CU tot respectul,dar dupa India(tara de mana a 2 sau chiar a 3a) ANglia se numar printre cele mai inapoiate tari la capitolul circulatie auto. CUm de 97% din din glob are sensul de dus pe dreapta  si ei sunt mai smecheri cu inca cativa minoritari sunt pe invers?

#5
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012
firma care ALEGE , CUMPARA SI ADUCE
sau
firma care ADUCE?

desigur nici tu nu stii din moment ce nu ti-ai pus problema... poate trebuia totusi, nu?

 alexdobre, on 20 mai 2013 - 16:43, said:

nu am nimic cu tine personal ...dar pe astia cu volan pe dreapta ...atata v-as bate pana ati intra in coma
salut .
nu e motivul corect.

motivul corect este acela ca desi n-are bani,
(daca avea isi lua masina pe stanga)
e si lenes...
(trimite firma dar nu stie sa.... ce?)

#6
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Din moment ce vrea sa isi ia masina din Anglia stie si el ca volanul este pe partea dreapta.
Am observat ca aceste masini sunt ceva mai ieftine fata de cele din Europa. Insa cred ca iesi mai bine cu a doua varianta. Ai mai putina bataie de cap insa o sa fie putin mai scumpa. Cei ce o aduc nu fac muncaa voluntara.

Edited by ovidiu_ms, 20 May 2013 - 17:05.


#7
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
probabil vrea seria 7 la 1500 euro....

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se gasesc masini cu  LHD si in UK ( nu doar in Irlanda, ci si si in Anglia)
Si alea au motive sa fie si mai ieftine acolo :)

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu sunt de vina cei care isi iau masini cu volanul pe dreapta. Eu personal ii inteleg ( lipsa de bani) desi ii consider pericol public si ma feresc de ei cand ii intalnesc in trafic. Greseala este a politiei ca permite inmatricularea acestor pericole.

#10
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 loock, on 20 mai 2013 - 17:35, said:

Se gasesc masini cu  LHD si in UK ( nu doar in Irlanda, ci si si in Anglia)
Si alea au motive sa fie si mai ieftine acolo Posted Image

Eu sunt din septembrie in UK si azi am vazut prima masina cu volan pe stanga si inmatriculata aici. Nu stiu cate sanse ai sa gasesti masina cu volan pe stanga aici.

 luckydreamer, on 20 mai 2013 - 17:01, said:

CU tot respectul,dar dupa India(tara de mana a 2 sau chiar a 3a) ANglia se numar printre cele mai inapoiate tari la capitolul circulatie auto. CUm de 97% din din glob are sensul de dus pe dreapta  si ei sunt mai smecheri cu inca cativa minoritari sunt pe invers?

Pai ei vor sa se simta mai cu mot si fac totul pe dos. Totul este facut in asa fel incat sa nu semene cu restul. Inclusiv tastatura de la calculator, are cateva taste diferite fata de cea din SUA. Pana si franele si schimbatoarele la bicicleta sunt puse invers :)).

#11
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

 alexdobre, on 20 mai 2013 - 16:43, said:

nu am nimic cu tine personal ...dar pe astia cu volan pe dreapta ...atata v-as bate pana ati intra in coma
salut .

       Ce-ai patit prietene de esti asa agitat ? Anglia are o populatie de 60 de milioane si toti conduc pe dreapta. O sa dureze cam mult pana-i bati pe toti.
     Si in Anglia circula o gramada de automobile cu volan pe stanga, fara nici o problema. Daca esti sofer adevarat, nu conteaza pe ce parte ai volanul.

#12
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 Plicea, on 20 mai 2013 - 20:33, said:

   Ce-ai patit prietene de esti asa agitat ? Anglia are o populatie de 60 de milioane si toti conduc pe dreapta. O sa dureze cam mult pana-i bati pe toti.
Si in Anglia circula o gramada de automobile cu volan pe stanga, fara nici o problema. Daca esti sofer adevarat, nu conteaza pe ce parte ai volanul.

Omul se referea la cei ce conduc in Romania cu volan pe dreapta, care de multe ori stim cine sunt si cum au permisele luate. Si uneori trebuie sa-i ferim..

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Cei care conduc in Romania cu volan pe dreapta conduc perfect legal. Adica este permis prin lege.

Bataia nu este permisa prin lege. Deci prietenul cu batutul altora pana intra in coma, ar fi perfect puscariabil.

Am condus masina cu volan pe dreapta in Romania zeci de mii de kilometri, fara nici macar un incident. Trebuie doar sa ai un copilot. Daca nu, exista niste oglinzi speciale care iti permit sa vezi inainte sa te bagi in depasire.

Dar na, trebuie sa mai existe si cimpanzei care sa se bata cu caramida in piept.

#14
varvea

varvea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.10.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Treaba sta in felul urmator, vreau o firma care sa-mi aduca masina, atat ...
De restul ma ocup eu.

Nu e vorba de bani, dar de ce sa dai pe o masina 2 x suma aceleasi masini cu volan pe stanga?

E ok cu volan pe dreapta, din punctul meu de vedere, e normal sa fie parerile impartite, dar asta nu inseamna ca trebuie sa devenim din fata pc-ului luptatori.

#15
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011

 varvea, on 20 mai 2013 - 23:57, said:



dar de ce sa dai pe o masina 2 x suma aceleasi masini cu volan pe stanga?



Ca sa mergi si tu ca un om normal ma, nu sa stai cu gatu' intins, ca un ciumpalac, la fiecare depasire...

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Nu poti sa conduci in UK daca nu ai asigurare la ei.

#17
varvea

varvea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.10.2008

 nemuriciu, on 21 mai 2013 - 07:58, said:


Ca sa mergi si tu ca un om normal ma, nu sa stai cu gatu' intins, ca un ciumpalac, la fiecare depasire...

Cat crezi ca te costa sa schimbi volanul de pe dreapta pe stanga?

#18
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

 varvea, on 21 mai 2013 - 08:27, said:



Cat crezi ca te costa sa schimbi volanul de pe dreapta pe stanga?

       Volanul ca volanul ala se poate muta pur si simplu daca masina a fost prevazuta din fabrica sa aiba volan pe partea cealalta.
      Trebuie insa schimbat bordul. La o masina second hand cred ca o sa coste mai mult modificarea decat masina.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate