Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 

Recomandati carti in pdf de istorie asupra relatiilor USSR - PCR

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.793
  • Înscris: 11.01.2010
Cum se poate vedea din titlu, ma intereseaza orice sursa istorica decenta ce poate fi descarcata/ citita online avand drept subiect recrudescenta relatiilor diplomatice dintre Soviete si PCR-ul lui Ceausescu: suportul moscovit oferit separatistilor din Basarabia si din Transilvania; suportul politic al lui Ceausescu oferit Cehoslovaciei si RDG-ului; orice tentativa de la Bucuresti de a constitui un bloc de securitate paralel Pactului de la Varsovia cu sprijinul Chinei; pe scurt orice calcul si alterare, strategice ce probabil au determinat inceperea programului si cercetarii in domeniul nuclear ( la Magurele si la Pitesti).

   Raman datoare cu o bere pe care o pot oferi in iulie. :D

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.161
  • Înscris: 20.12.2007
http://www.librarie....a-Mihai-Retegan
http://www.scribd.co...59433465/Rim-09
Alte carti de Retegan
http://www.scribd.co...opa-in-Balanta3
Nu mai am timp sa caut dar mai sunt
Agresiunea comunismului în România. Documente din arhivele secrete: 1944-1989, 2 vol., București, Editura Paideia, 1998, editori Gh. Buzatu, Mircea Chirițoiu.


Oricum sfatul meu este sa-ti faci cont pe scribd si sa te apuci sa cauti.

Vezi ca nu este recomandat sa pui lucrari de pe scribd la aparatul critic

#3
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.793
  • Înscris: 11.01.2010
Multumesc mult, Kokoshmare. :)
Din linkurile expuse am reusit sa downloadez doar pe ultimul. :(

De ce este gresit a cita din resurse legitime aflate pe un anumit site? Nu cunosc regula.

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.161
  • Înscris: 20.12.2007

Vizualizare mesajsushimic, pe 19 mai 2013 - 21:23, a scris:

Multumesc mult, Kokoshmare. Posted image
Din linkurile expuse am reusit sa downloadez doar pe ultimul. Posted image

De ce este gresit a cita din resurse legitime aflate pe un anumit site? Nu cunosc regula.
Pe scribd lucrarile sunt puse. in general, fara acceptul autorilor. Poti sa iei citatul numai dupa ce verifici daca cel care l-a pus s-a ostenit sa puna si pagina de la inceput astfel incat sa vezi editia astfel incat sa nu te apuci sa bagi la aparatul critic o editie si sa pui numarul de pagina de la alta editie. Asa ca la un citat nu da link-ul de pe scribd ci pune informatia de la indici asa cum ar fi fost daca ai fi citit cartea pe suport clasic.

LE. stenogramele discutiilor Biroului politic si apoi al CPex al PCR le gasesti la biblioteca Academiei din Bucuresti dar este de groaza procesul birocratic al obtinerii acesului acolo.
Se vorbea intr-o vreme ca ar fi disponibile si mapele prezidentiale adica rapoartele venite zilnic lui Ceausescu dar nu am mai auzit nimic de asta si nici nu am vazut facuta vreo referire. dar cine stie poate esti tu norocos. Daca ai documentele astea iese usor de un doctorat.

Editat de Kokoshmare, 20 mai 2013 - 09:53.


#5
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.793
  • Înscris: 11.01.2010
Cunosc problema accesarii arhivelor, nu doar a celor de la BA. Majoritatea informatiilor necesare cad sub specificul si restrictiilor secretelor de stat (sau secretelor de stat cu regim exceptional): depozite radioactive, sisteme de securitate nationala, proiecte de securitate nationala, cooperare externa sau informatii deduse prin spionaj, asigurarea necesarului energetic al tarii etc. iar autorizatiile necesare, daca se acorda, se dau dupa o luna sau trei luni de la inaintarea cererii.
Cartile de istorie la care fac referire m-ar ajuta doar in privinta compunerii contextului istoric, cea mai mare parte a raportului insa, ar trebui sa cuprinda detalii mai mult de natura technica sau militara. Aici e marele buboi comunisto-sovietico-stalinist, birocratic romanesc. Sa vedem cum o scot la capat. :D

Merci foarte mult, oricum. Imi esti de mare ajutor.

Ma gandeam la un doctorat pe subiect (de fapt, coordonatorul meu), dar nu cred ca as reusi sa scot suficient material pentru o teza de complexitate decenta.

Editat de sushimic, 20 mai 2013 - 12:18.


#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.161
  • Înscris: 20.12.2007

Vizualizare mesajsushimic, pe 20 mai 2013 - 12:15, a scris:

Cunosc problema accesarii arhivelor, nu doar a celor de la BA. Majoritatea informatiilor necesare cad sub specificul si restrictiilor secretelor de stat (sau secretelor de stat cu regim exceptional): depozite radioactive, sisteme de securitate nationala, proiecte de securitate nationala, cooperare externa sau informatii deduse prin spionaj, asigurarea necesarului energetic al tarii etc. iar autorizatiile necesare, daca se acorda, se dau dupa o luna sau trei luni de la inaintarea cererii.
Cartile de istorie la care fac referire m-ar ajuta doar in privinta compunerii contextului istoric, cea mai mare parte a raportului insa, ar trebui sa cuprinda detalii mai mult de natura technica sau militara. Aici e marele buboi comunisto-sovietico-stalinist, birocratic romanesc. Sa vedem cum o scot la capat. Posted image

Merci foarte mult, oricum. Imi esti de mare ajutor.

Ma gandeam la un doctorat pe subiect (de fapt, coordonatorul meu), dar nu cred ca as reusi sa scot suficient material pentru o teza de complexitate decenta.
Aici conteaza foarte mult cine iti este coordonatorul si cat de bine se are cu el cu cei de la arhive.. Al meu prof. Ioan Chiper, profitand de haosul de dupa 90 isi xeroxase o multime de documente , practic traise in arhive dar facand asta si-a atras niste dusmanii inclusiv in corpul politrucilor de la Fac de Isotire sau Inst Iorga care nu agreau ca venea valul nou peste ei.

Editat de Kokoshmare, 20 mai 2013 - 15:47.


#7
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.793
  • Înscris: 11.01.2010
Coordonatorul prezent nu e roman si nici de doc. Pana acolo mai am de mancat mamaliga. :D

#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.161
  • Înscris: 20.12.2007

Vizualizare mesajsushimic, pe 20 mai 2013 - 21:42, a scris:

Coordonatorul prezent nu e roman si nici de doc. Pana acolo mai am de mancat mamaliga. Posted image
Ia aici. Eu le-am folosit foarte mult la master, facut pe administratia Reagan si relatiile ei cu URSS

http://www.reagan.ut...blicpapers.html
http://bushlibrary.t...blic_papers.php
http://www.lib.berke...ov_presgde.html
http://www.gpo.gov/f...lectionCode=PPP

#9
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.793
  • Înscris: 11.01.2010
Sa traiesti! Posted image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate