Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Vodafone ar putea cumpăra UPC

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#1
Dragos-020578

Dragos-020578

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.03.2013
"Vodafone ar putea achiziționa grupul american Liberty Global (UPC) pentru a-și întări ope­rațiunile din Europa cu servicii fixe în cazul în care grupul britanic va încasa 100 mld. dolari din vânzarea participației la operatorul Verizon Wireless, estimează analiști ai Citi, citați de The Guardian."

Sursa : http://www.zf.ro/bus...ra-upc-10857346

#2
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Si ce? Noua romanilor ne va fi mai bine? Vom avea servicii mai bune? Vom plati mai putin? Eu nu's multumit de serviciile Vodafone - semnal prost si fluctuant, oferte slabute...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa speram ca nu se va intampla. Pana una-alta consider doar un zvon. Serviciile UPC au o calitate deosebita in cazul meu si nu as vrea sa vina astia si sa distruga tot ce e bun.

#4
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Si eu sunt multumit de UPC.

#5
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Eu sunt satul de zvonuri iar asta mi se pare cam mama speculatiilor. In ziua de azi greu se mai arunca cineva la achizitii de amploare mai ales pe o piata ca a noastra. T Mobile are si Cosmote si Romtelecom si nici macar nu le uneste si nu le rebranduieste...Analizeaza de ani de zile.

#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Pai Liberty Global ar vinde UPC RO cu prima ocazie, numai sa scape de pierderile care reduc profitul companiei pe Europa.

#7
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Postaris86, on 08 mai 2013 - 09:22, said:

Pai Liberty Global ar vinde UPC RO cu prima ocazie, numai sa scape de pierderile care reduc profitul companiei pe Europa.
Esti sigur?

Veniturile UPC au avansat în primul trimestru cu 4%, la 115 milioane de lei
"UPC, unul dintre cei mai mari furnizori locali de servicii de comunicaţii, a înregistrat în primul trimestru din acest an venituri de 34,6 mil. dolari, cu 3,7% mai mari decât în urmă cu un an, când operatorul de cablu obţinuse venituri de 33,4 mil. dolari, pe fondul creşterii numărului de clienţi şi de abonamente, a anunţat compania"

http://www.zf.ro/bus...de-lei-10857344
Eu din ce citesc va ca in ultimul timp UPC declara numai cresteri, nu scaderi!

#8
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Veniturile sunt una, profitul e alta.
Cauta pe net sa vezi ce "profit" a avut UPC in 2011.

#9
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
UPC a crescut mai greu din cauza preturilor de dumping practicate de RDS. In ultimii 2 ani s-a mai ridicat doar venind cu oferte mai atragatoare si mentinand un standard de calitate foarte ridicat (cel putin pentru Romania).

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici eu nu cred ca o sa plece UPC de la noi, daca era asa, o faceau de mult. Vodafone sa-si vada de treburile lor si sa nu se bage unde nu le fierbe oala, cu atat mai mult cu cat au tupeul sa creasca tarifele deja nesimtite, mai ales pe netul ala limitat si plin de compresii.

Abia astept sa reziliez abonamentele pe care le am la ei (vorbesc de Vodafone, desigur), ca au scazut mult la calitate, insa tarifele au crescut. Ca sa va faceti o idee despre cum arata un clip urmarit de pe o conexiune Voda, va atasez doua capturi de pe iPhone:

- de pe Vodafone:


- de pe conexiunea mea UPC:



Mai e ceva de spus?!

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca ai uitat sa bifezi asta:

Attached File  yt.png   54.65K   86 downloads

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, se vede la fel, e din cauza compresiei pe care ei o aplica. Am si stick pentru laptop, la fel se vede, pixelat. Se observa si la imagini statice...

#13
fagutzu

fagutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.01.2012

View PostDragos-020578, on 07 mai 2013 - 20:35, said:

"Vodafone ar putea achiziţiona grupul american Liberty Global (UPC) pentru a-şi întări ope­raţiunile din Europa cu servicii fixe în cazul în care grupul britanic va încasa 100 mld. dolari din vânzarea participaţiei la operatorul Verizon Wireless, estimează analişti ai Citi, citaţi de The Guardian."

Sursa : http://www.zf.ro/bus...ra-upc-10857346

Cred ca este vorba de 100 de milioane de dolari. In caz contrar 100% din Vodafone nu cred ca poate valora 100 miliarde de dolari, iar daca s-ar vinde integral nu ar mai exista Vodafone.

P.S: Din cate am citit eu se pare ca suma de 100 milioane este nesatisfacatoare pt.vodafone

Edited by fagutzu, 09 May 2013 - 16:05.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2013 - 15:48, said:

Nu, se vede la fel, e din cauza compresiei pe care ei o aplica. Am si stick pentru laptop, la fel se vede, pixelat. Se observa si la imagini statice...

Atunci scapa de ei, ala nu e internet. Stiam de practica asta in cazul imaginilor, daca au ajuns si la Youtube e grav.

#15
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Sper ca afirmatia din titlu sa nu se adevereasca. Ar insemna ca trebuie sa-mi schimb si furnizorul de net si televiziune. In prezent inca am o disputa cu Vodafone si, in cazul in care UPC va deveni Vodafone, la un moment dat lucrurile se vor intersecta si voi avea surprize neplacute.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2013 - 16:09, said:

Atunci scapa de ei, ala nu e internet. Stiam de practica asta in cazul imaginilor, daca au ajuns si la Youtube e grav.

Pai totul e compresat, dar asta observi doar la imagini si la clipuri, in general. Iti dai seama ca o sa scap de el.

#17
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostJayBird, on 09 mai 2013 - 14:54, said:

UPC a crescut mai greu din cauza preturilor de dumping practicate de RDS.
...sau din cauza preturilor nesimtite practicate de ei?

Mai tii minte cum limitau netul acum cativa ani...?

#18
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Eu am net de la ei din 2007, am inceput cu 10Mbps, apoi 20Mbps si de vreo 2 ani 120Mbps. Mereu a mers exact cu atat cat scria, nici mai mult nici mai putin.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate