Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sfat cumparare bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nici n-o să ajungi bine cu picioarele la pedale, nici cu mâinile la ghidon. Deci chiar dacă să zicem dai şaua cât mai jos, o să stai întins în faţă prea mult, o să te sprijini pe mâini, or să te doară spatele şi podul palmelor şamd.

Mai există şi riscul ca bara de sus să fie prea înaltă şi să te înfigi în ea ca în proţap. Că veni vorba, măsoară-ţi piciorul între fund şi talpă şi înainte să cumperi online cere vânzătorului să măsoare înălţimea de la sol a barei de sus cam pe la mijloc. Trebuie să aibă măcar vreo 5cm mai puţin decât piciorul tău.

Problemele cu suspensia spate ieftină sunt similare cu cele ale furcilor ieftine. Nu amortizează, nu au reglaje, sunt foarte grele, scârţâie, se pot bloca în diverse poziţii.

Altă problemă cu orice suspensie este că absoarbe din forţa de pedalare, deci dacă ai suspensie de orice fel activă pedalezi mult mai greu pe plat şi îţi iese sufletul la deal. Din motivul ăsta suspensiile scumpe ori au blocaj (lock-out) ca să le faci rigide când ai de urcat sau de pedalat tare pe plat, ori sunt folosite exclusiv la vale (la downhill).

Edited by wirespot, 30 April 2013 - 21:35.


#20
alexu771

alexu771

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.01.2013
Mersi de raspuns

Deci pentru pretul asta ma orientez la ceva simplu care sa fie si ok mecanic si durabil. Singura chestie pe care o vreau/ o fi vreun moft, placere e schimbatoarele din alea schimano care invarti in fata si in spate - ca si cum accelerezi la o motocicleta. :D
Sa vad ce si gasesc, ar fi preferabil din zona mea sa o sa probez, sa nu iau vreo teapa.

#21
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,799
  • Înscris: 01.10.2002

 wirespot, on 30 aprilie 2013 - 20:44, said:


@ovidiu_ms: Marea majoritate a oamenilor nu-s deloc mulţumiţi de bicicletele DHS, în special de cele ieftine. Nu le-aş numi "excelente" în niciun caz.
Eu am avut un DHS Mustang pentru doi ani, mi-am facut treaba cu el. Adevarul e ca necesita mentenanta constanta, in special strangerea saptamanala a surubului furcii spate, isi facea joc, si ungere ca sa nu scartaie. Acum am o Merida, special am cautat sa nu aiba suspensie spate, prea mare bataia de cap...Posted Image

#22
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 ovidiu_ms, on 30 aprilie 2013 - 20:36, said:

De ce ? Eu am un DHS de mai bine de 8 ani. Am schimbat doar schimbatoarele de viteze anul trecut. In rest bicicleta este excelenta.
Daca ai mers cu ea ca cu oul e logic de ce a tinut 8 ani. Eu am dat cu o univega prin toate gropile posibile, nu am adunat nimic in urma ei de 4 ani panaa acum. Doar ce o spal de noroi.

"Adică nu trimite vânzătorul decât prin curier? Că se poate trimite şi prin Poştă, nu ştiu de unde ideea asta că nu s-ar putea. S-a dat în postul de mai sus link la regulile de colet, dacă scoţi ghidonul, şaua şi pedalele se încadrează orice bicicletă."
_Marea majoritate trimit prin curier de comoditate, nu cred ca le convine sa stea de demontat. Cel putin eu cand am luat treku nici n-a vrut sa mi-o trimita, m-am dus eu si am luat-o cu masina.

#23
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 alexu771, on 30 aprilie 2013 - 21:58, said:

Singura chestie pe care o vreau/ o fi vreun moft, placere e schimbatoarele din alea schimano care invarti in fata si in spate - ca si cum accelerezi la o motocicleta. Posted Image

OK, dar nu Shimano (nici Grip nici RevoShift) pentru că-s naşpa. Sram MRX se găsesc cam la acelaşi preţ şi sunt mult mai bune.

Oricum, eu zic să iei întâi o bicicletă şi abia după aceea mai vezi ce schimbări îi faci.

#24
alexu771

alexu771

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.01.2013
Asta din mangalia o fi ok? http://www.okazii.ro...rce--a126190044 zice ca e DHS dar nu pare asa veche, nu are suspensii sa aiba probleme, singura chestie e ca nu o pot testa

#25
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Fără s-o vezi n-aş recomanda să iei decât de la BykeService, că ştiu că le livrează în stare ok. Şi hai că-ţi mai dau pe privat o variantă.

#26
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
rog cunoscatorii sa dea o parere pentru :

http://www.okazii.ro...mano-a112882004 .

sau
http://www.okazii.ro...mano-a112882132

Caut o bicicleta robusta doar pentru plimbari pe asfalt.

#27
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,799
  • Înscris: 01.10.2002
Mi se pare cam scump pentru nivelul de echipare. Schimbatoare Tourney, care sunt modelul entry in gama Shimano, gasesti si pe bicicletele DHS de 500 lei.

#28
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Alea sunt biciclete care au fost folosite pentru închirieri în alte ţări, le-au cumpărat nişte şmecheri en gros la preţ de fier vechi după ce-au fost călărite de mii de oameni mai mulţi ani, şi acum şi-au găsit proştii cărora să li le vândă cu preţuri imense. Presupunând că te duci şi alegi personal cu multă atenţie e posibil să găseşti unele în stare mai ok între alea 200, caz în care ar merita undeva la 400-500 de lei maxim.

@[mc]extrem, ce buget şi ce înălţime ai? La 1000-1300 de lei găseşti biciclete de asfalt şi plimbări excelente, noi, cu garanţie şi dotări complete. Ce înseamnă "robustă"?

Edited by wirespot, 02 May 2013 - 11:25.


#29
alexu771

alexu771

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.01.2013
[mc]xtrem, deschide-ti topicul tau, aici incerc sa obtin si eu niste lamuriri pentru mine si scopurile noastre nu coincid

#30
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
alexu771 imi cer scuze ca am intervenit pe topicul tau. multumesc pt sfat Wotan

#31
alexu771

alexu771

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.01.2013
Nu e cu intentie rea, dar ne incurcam unul pe altul :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate