Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

italienii cumpara in draci terenuri in Ro de ce nu o facem noi

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostAstor, on Dec 26 2005, 03:30, said:

xoo & reclamagiu,  doar nu sunteti atat de naivi incat sa credeti ca strainii vin la noi ca sa ne creeze noua locuri de munca si baga bani cu lopata in tara asta de dragul nostru...  :D

De fapt.. s-ar putea chiar sa credeti asta.. asta-i tragedia romaneasca...
evident ca scopul final nu e de a crea locuri de munca...scopul cum evident e profitul. iar profitul il obtin folosind resursa umana...eu sunt resursa si sunt o resursa multumita de banii primiti la hotii de capitalisti decat de la fratii romani care...SURPRIZA vor tot profit.

faptul ca investesc in .ro nu poate decat sa ne bucure, pentru ca sunt bani care intra in tara si partial mai echilibreaza banii care ies pentru importuri pentru ca nu mai suntem in stare sa producem nici grau...noi ex-granaru' europei.

daca ne-a furat cineva, atunci ala a fost roman...strainu a cumparat furaciunea romanului eventual

#38
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Banatul - partea agricola - e cumparat de italieni deja. Legal, ca se poate si cu dubla cetatenie. De pe vremea cand era cu 100 euro hectarul. :(

#39
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Observ ca multa lume e impotriva investitiilor straine. De ce naiba nu inteleg, fiindca printre noi sunt foarte multi tineri neatinsi de comunism (la educatia de tip comunist ma refer). Oare nu e clar ca acel investitor care vine in Ro nu are altceva in cap decat profitul? De ce altceva sa vina? De ce nu cumparam noi acele terenuri sau de ce nu investim noi daca suntem atat de destepti?...

Nu e bine, trebuie sa ne mai obisnuim cu lucrurile astea si sa acceptam economia de piata, cu plusurile si cu minusurile ei. Alta directie nu exista.


#40
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Tindem sa ne integram in Europa insa fugim de ceea ce reprezinta in esenta integrarea adica unitate, centralizare si globalizare. Vrem sa mergem liberi prin Europa, sa cumparam si noi acolo o masina sau o casa (daca ne permitem) si alte drepturi egale cu ale italienilor, nemtilor, etc insa nu ne convine sa aiba si ei aceleasi drepturi la noi in tara.

NOI ne-am dus pe capul lor la munca sa facem "un ban cinstit", acum ei ne scutesc de drumul prin UE si de vize si alea alea, vin EI la noi.

Cine vrea sa munceasca nu se va izbi de probleme precum somaj, salarii mici sau altele asemenea pentru ca strainii vor investi si in calificarea si sustinerea fortei de munca pentru a-si asigura profituri cat mai mari.

In concluzie EI scot profit, NOI scoatem salarii mai mari si implicit trai decent.

Si ca o observatie: romanii care au bani cumpara masini de sute de mii de euro in loc sa investeasca in viitorul lor si al nostru

#41
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
EI scot profit, NOI scoate oftaturi.

Quote

Cine vrea sa munceasca nu se va izbi de probleme precum somaj, salarii mici sau altele asemenea pentru ca strainii vor investi si in calificarea si sustinerea fortei de munca pentru a-si asigura profituri cat mai mari.

Hai no. Vrei sa iti zic cum sta treaba prin Banat? Venit italienii, cumparat pamantul, lasat pamantul in paragina. Se cheama anihilarea concurentei, nu le trebuie competitie la nivel european, au ei destule produse agricole, mai degraba ne vor ca o piata de desfacere.

Quote

Si ca o observatie: romanii care au bani cumpara masini de sute de mii de euro in loc sa investeasca in viitorul lor si al nostru

Idioti.

#42
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005

View PostAlexIP, on Jan 3 2006, 17:44, said:

Hai no. Vrei sa iti zic cum sta treaba prin Banat? Venit italienii, cumparat pamantul, lasat pamantul in paragina. Se cheama anihilarea concurentei, nu le trebuie competitie la nivel european, au ei destule produse agricole, mai degraba ne vor ca o piata de desfacere.
Cred ca asteapta sa intram in UE, cine stie ce investitii vor sa faca....
Poate vor sa-l revanda dupa 2007, cand pamantul se va scumpi, chiar daca a permis strainilor de pe acum sa cumpere :mellow:

#43
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Parca era o lege pe undeva pe la noi care te obliga sa cultivi pamantul (sau cel putin sa nu-l tii in paragina).
Si la urma urmei ai nostri de ce nu au luat pamanturi atunci cand erau ieftine??
BTW, cine le-a vandut strainilor astora pamanturile nu tot conationalii nostri?
Ba chiar mai mult unii dintre ei i-au si ajutat...stim noi cum!
Noo romanul a preferat sa bagii banii in ceva care aduce profit din prima luna de activitate si isi scoate investitia in 3-6 luni ca apoi in max 1-2 ani sa-si faca vila maaaare si de prost gust sa-si ia masina de ...cum am zis si mai sus  etc.
Cine e de vina??
Voua daca vi s-ar oferi o oportunitate de a cumpara pamant undeva in africa stiind ca in max 5-10 ani pamantul ala o sa valoreze de 50-100 de ori mai mult, nu ati cumpara?

Ciauz!

#44
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostAlexIP, on Jan 3 2006, 16:44, said:

Hai no. Vrei sa iti zic cum sta treaba prin Banat? Venit italienii, cumparat pamantul, lasat pamantul in paragina. Se cheama anihilarea concurentei, nu le trebuie competitie la nivel european, au ei destule produse agricole, mai degraba ne vor ca o piata de desfacere.
Exact cum au facut cu marile fabrici, "colosii aia nenoriciti" cum erau descrisi dupa 89 pentru a fi vanduti pe nimic. IMGB e doar un caz.

View Postluc4s, on Jan 3 2006, 21:05, said:

Cred ca asteapta sa intram in UE, cine stie ce investitii vor sa faca....
Poate vor sa-l revanda dupa 2007, cand pamantul se va scumpi, chiar daca a permis strainilor de pe acum sa cumpere :mellow:
Si cat timp ei nu fac nimic, oamenii din zona din ce traiesc? Pentru ce pamant/mosier mai muncesc? AlexIP are dreptate, nu au urmarit decat distrugerea concurentei, au profitat de sistemul nostru corupt pana la maduva sa ne compromita economia definitiv, sa ne transforme din producatori in consumatori.

In Prahova de exemplu, in 99-2003 tot niste italieni au cumparat cateva sute de hectare de teren agricol, au pus in primul an niste canepa importata din Spania, nu a iesit nimic si au abandonat terenurile. De atunci creste buruiana acolo ca-n padurile tropicale, orice agricultor iti poate spune ca dureaza cel putin inca 4-5 ani pana vei reusi sa readuci acele terenuri in sistemul agricol la capacitate maxima, si asta cu investitii enorme. Intre timp nivelul de trai a luat-o la vale, taranii din zona care traiau prost au ajuns sa traisca si mai prost, se transforma incet incet in iobagi la niste straini pe care nici macar nu-i vad. Ei nu mai produc nimic ca nu au cu ce, noi orasenii ii tinem la limita de subzistenta pe niste pensii sub 50€ care totusi nici noua nu ne-ar strica si ajungem sa cumparam fructe si legume occientale mai scumpe decat carnea pe care o cumpara occidentalii.

Coruptia generalizata 89-2006 a celor ce au dat lovitura de stat in '89 inca nu si-a aratat efectele cele mai devastatoare, probabil si nepotii nostri vor fi afectate de ele.

#45
djseby

djseby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.12.2005
eu cred ca straini vor putea folosi terenurile noastre, dupa ce vom intra in UE, ca garantii imobiliare de exemplu. afara terenurile sunt mult mult mai scumpe..

#46
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Cum naiba sa contam noi, ca piata de desfacere, cand noi nu avem putere de cumparare? Asta e o idee pe care nu pot sa o accept. Hai sa vedem cifrele, sa vedem cate miliarde cheltuim noi anual si cat cheltuie o tara cu acelasi numar de locuitori din Europa...

Si nu am inteles treaba asta cu anihilarea concurentei, cum este?
Exista un cartel al agricultorilor din UE care sa unelteasca impotriva noastra? Sa cumpere niste terenuri (multe dintre ele foarte fertile), pe care sa nu le foloseasca, ci sa le tina acolo nemuncite, chiar daca ar face profit foarte bun peste cativa ani?    sa fim seriosi ca nu exista asa ceva decat in capul nostru. Acolo nu exista decat profit asta e motivul pentru care ei sunt unde sunt...

Edited by floraur, 08 January 2006 - 02:16.


#47
minok

minok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2008
ok ... vad ca pe subiect s-a cam depus praful, si sper sa reusesc sa-l mai revigorez un pic, mai ales ca am o problema la care iarasi sper sa primesc "n" sfaturi... Chestia cu italienii ma omoara si pe mine... Problema asta a mea a inceput odata cu observatia unui coleg, cum ca intr-un sat de mai ca pici de pe harta, deci mai izolat asa, se vand terenuri  (deci intravilan) cu 10-15 milioane ROL. Eu sa nu stau asa in banca mea, ma apuca toti dracii, gandind ca la o simpla iesire la cumparaturi pe la Szeged ori Iulius Mall, ori chiar Sel-Gros, Kaufland, Metro, piata de cartier, si chiar Duminica in Obor, cheltuim acesti bani, se duc 10-15 milioane, pe nimicuri pe lucruri care nu sunt stabile, nu sunt durabile, nu au o valoare reala... Deci la primul dor de aer curat, ma strang tare de curea, si ma duc acolo unde cica daca nu ai grija poti pica de pe harta.... In fine ... nu mai detaliez, ca dureaza.... dar dupa mai mult de trei luni de prospectari in diverse zone, care mai de care mai izolate, ma lovesc de problema actelor care nu sunt actualizate, terenuri apartinand sau mai bine zis lucrate de oameni care au impresia ca e al lor. Eu, baiat fain, zic "OK" bace, io cumpar si rezolv si actele, numai ca in timp iti dai seama ca intri intr-o gramada de complicatii birocratice, pe care sa le rezolvi te costa... Inca nu stiu cat dar voi afla caci sunt hotarat sa cumpar un teren si sa aduc dreptul de proprietate pe numele meu. Ideea e ca am gasit teren extravilan, care la vremea aceea, 1981, se considera cica atasat la nr de casa. Vanzatorul, zice ca a cumparat casa si automat a primit si terenul... DAR !! cand ma uit peste contractul de vanzare cumparare, nu pot sa nu observ textul : "precizez, (zicea vanzatorul casei, la vremea aceea) ca se instraineaza numai casa cu nr. XX din localitatea YY," ; in consecinta terenul extravilan, netrecand in proprietatea lor (cumparatorii de atunci, vanzatorii de acum). Eu le cer un document care sa ateste dreptul lor de proprietate, caci fara un asemenea act, nici un notar, nu-ti intocmeste un contr.de vanzare-cumparare autentic, fara de care eu nu-s de acord sa le dau banii.... Nu au cum sa-mi prezinte un astfel de act, dar sunt cooperanti, asa ca ne deplasam la Oficiul de cadastru din zona, pentru un extras de carte funciara. Acum : eu l-am primit dar sunt un pic confuz... mai ales ca apar doua nume acolo. Unul este cel care le-a vandut lor casa, in dreptul lui fiind trecut printre altele "cumparare", iar altul, (a doua pozitie) in dreptul caruia este trecut "mostenire". Ce nu stiu eu acum... este ca amandoi au drept de proprietate respectiv au fost proprietari pe acel teren, ori primul care l-a dobandit prin "cumparare", a decedat, iar al doilea, l-a dobandit prin "mostenire", astfel ca al doilea are drept de proprietate conform C.F.-ului, si in consecinta doar de la el, ori prin el pot trece numele meu pe acest act. Deci nu stiu care este statutul celor doua nume ce apar pe C.F.... poate ma lumineaza cineva ... as aprecia foarte mult ....  Insa subiectul cu italienii .... cazul de mai sus nu este singular, foarte multi oameni din zonele rurale neputand dovedi dreptul de proprietate... si intr-o asemenea zona, printre parcelele care oarecum ar fi disponibile spre vanzare, ma interesez si despre alte locatii din imprejurimile satului, si aratandu-mi-se aproape un deal intreg, mi se raspunde, ca acolo a cumparat un italian aproape tot, cam 500 ha. Iar eu stau de parca m-a lovit trenu', caci nu-mi dau seama cum a reusit sa detina acela act de proprietate, pe 500 ha, adik 5.000.000 mp (cinci milioane metrii patrati), cand eu nu am curajul sa dau banii pe juma' de hectar, fara sa am certitudinea ca macar va fi al meu... Vreau sa precizez ca cica hotarul satului in cauza, se intinde pe o suprafata de 800 hectare.... e ! dar noi nu ne vindem tara, si taranii au fost prostiti, si au vandut mai pe nimic, acum un an, doi, zeci, sute de hectare.... din nestiinta, din disperare, si nu in ultimul rand fiind influentati nu inspre beneficiul lor. Faza de mai sus cu italianul nu este singura de care am dat, si ma dispera cand vin si-si bat joc de oamenii mai mult sau mai putini naivi... si asta cu sprijinul unor oameni influenti banuiesc, ca asa de unul singur nu faci mare branza... Hai ca ma opresc .... cerandu-mi scuze .... m-a cam luat valul ... scuze... Daca in problema mea are cineva vreo opinie, un sfat, un caz asemanator, stie sa citeasca un C.F., stie cum se procedeaza in cazul in care nu exista mostenitori ( am auzit ceva ca poti revendica prin judecata ) rog mult sa-mi dea de stire.... Ma doare sufletul cand vad ca terenuri ar fi la preturi mici, iar eu nu cumpar ca vezi doamne nu sunt in regula cu actele, si vine italianul si le ia, ca el nu are problema asta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate