Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

5 abonamente facute de un bolnav psihic

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
holograma999, totusi te rog sa ne tii la curent cu cazul. Sa aflam si noi care e rezolvarea finala oficiala.

#20
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Ce sa zic decat ca omul trebuie sa isi plateasca abonamentele si sa incerce sa nu-si mai faca altele.Adevarul e ca s-a dus beat sa si le faca si chiar i s-a propus sa faca doua deodata ca si daca nu poate plati nu o sa pateasca nimic,asa a fost asigurat de reprezentantii vodafone.Asta e chiar ticalosie sa faci abonamene unui om beat si evident dereglat psihic,de fapt chiar spunea ca e pensionat de la psihiatrie.

#21
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
da cand bolnavul tau psihic s-a dus sa-si faca abonament cu unicul scop de a cumpara telefoanele, fara sa plateasca abonamentul nu e ticalosie?

#22
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Nu a intentionat sa nu plateasca,pur si simplu a crezut ca o sa se poata redresa financiar platind abonamentele adica un fel de rate,si vanzand telefoanele.Nu cred ca e corect sa faci abonamente unui om cu probleme psihice numai ca sa fi premiat pt ca ai mai facut un abonament.Oricum nu e alta solutie decat sa plateasca in continuare si poate ca nu o sa-i mai faca alte abonamente daca se duce beat la o reprezentanta .

#23
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
ceva nu se leaga in povestea asta
1.nu cred ca a facut simultan in aceelasi magazin cinci abonamente.
2.de regula daca ai deja cel putin un abonament activ pe cont si incerci sa faci un altul ,aplicatia in care se inregistreaza solicitarea avertizeaza opertaorul din shop despre acest lucru.la unii operatori se solicita plati in avans sau depozit pt sim multiplu si nu cred ca VDF nu are aceasta practica.
3.tentativa de frauda.

#24
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
la ce foame in gat au astia de la vodafone iti fac si 10 abonamente, doar sa faca targhetul si sa comisionul, crezi ca intereseaza pe vreunul dintre agenti ce se intimpla ulterior ?

tentativa de frauda ? ala e bolnav psihic si nu are discernamant

#25
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
a incheiat respectiva persoana 5 abonamente SIMULTAN ? si a luat 5 telefoane GRATIS ?....cam ciudata chestia asta !
de regula cand inchei peste 1 abonament si primesti telefon gratis sau subventionat ,se cere o garantie, destul de consistenta.,depinde de telefonul primit. dar la 5 abonamente ...?
din ce s-a zis aici, la un pret total de 45 e /abonamente, ar veni cam 5 abonamente x 9 euro.la tipul asta de abonament mai mult de un terminal de genul nokia 100 nu se da gratis. asa ca ce drak sa vinzi ?

#26
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
GATA!
de acu' inainte cand vom face cate un abonament sa scrie in contract ca suntem in deplinatatea facultatilor mintale Posted Image
(am cativa pe langa mine care si acum se inteaba ce au fost in capu lor cand au semnat Posted Image)

on topic - cand faci abonament stiam ca trebuie sa te duci cu adeverinta de salariat/venit/pensie ca sa obtii telefonu ; nu ai cum ,cu o pensie de handicapat sa faci 5 abonamente la acelasi operator

Edited by STARTREK1, 22 April 2013 - 07:41.


#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 holograma999, on 21 aprilie 2013 - 12:02, said:

Ce sa zic decat ca omul trebuie sa isi plateasca abonamentele si sa incerce sa nu-si mai faca altele.Adevarul e ca s-a dus beat sa si le faca si chiar i s-a propus sa faca doua deodata ca si daca nu poate plati nu o sa pateasca nimic,asa a fost asigurat de reprezentantii vodafone.Asta e chiar ticalosie sa faci abonamene unui om beat si evident dereglat psihic,de fapt chiar spunea ca e pensionat de la psihiatrie.

Chiar as vrea stiu cum ti-ai putea da seama ca un om beat e si dereglat psihic.
Reprezentantul respectiv nu si-a facut decat meseria, pentru care platit.
Cred ca mai bine nu deschideai topicul asta.

#28
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Cat aveti de gand sa mai lalalaiti un subiect? de genul asta?
le a facut ?! a semnat?! le plateste!!!
cand am lucrat ca partener vodafone mi s-a zis asa , poate sa vina peste 2 ore cu certificatul de handicap in mana nu mai are nici o scuza
deci nu este absolvit cu nimic
so case closed !

Edited by xperia_ray, 22 April 2013 - 21:28.


#29
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce legatura are certificatul de handicap cu discernamantul si cu bolile mintale?

#30
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013

 gumball3000, on 22 aprilie 2013 - 21:28, said:

Ce legatura are certificatul de handicap cu discernamantul si cu bolile mintale?
Pai daca esti bolnav psihic ce crezi ca ti da? Diploma de honoris causa? Sau certificat de grad cu handicap ,ca doar aia este o persoana cu handicap,pana la urma,nu?

#31
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

 xperia_ray, on 23 aprilie 2013 - 03:58, said:

Pai daca esti bolnav psihic ce crezi ca ti da? Diploma de honoris causa? Sau certificat de grad cu handicap ,ca doar aia este o persoana cu handicap,pana la urma,nu?

Dar dupa cum se zicea mai sus poti fi persoana cu handicap cu discernamant, caz in care normal ca persoana respectiva raspunde.

Daca se poate dovedi ca cei de la Vodafone ar fi putut sa-si dea seama de faptul ca nu are discernament, acestia pot fi acuzati de frauda si sunt sigur ca s-ar ajunge la o intelegere amiabila in care n-are nimeni de platit nimic. Pe de alta parte chiar daca s-ar fi intamplat asa ceva, mi se pare extrem de greu de probat, desi daca spui ca omul le-a spus ca e pensionat psihiatric, e posibil sa existe niste inregistrari in care el sa fi spus ca n-are discernamant.
Pe de alta parte, daca cei de la Vodafone nu ar fi avut cum sa-si dea seama de faptul ca nu are discernamant, nu se fac vinovati de nimic, dar asta nu inseamna ca nu e nul contractul. Contractul respectiv e nul, dar actiunea persoanei in cauza produce efecte, daca exista un responsabil pentru persoana respectiva, atunci persoana respectiva trebuie sa plateasca prejudiciile. Daca are un atestat ca nu are discernamant, mai mult ca sigur are si o persoana responsabila pentru el.

In concluzie, contractul nu are valoare, dar daca Vodafone insista, responsabilul persoanei fara discernamant va trebui sa plateasca prejudiciile. Daca responsabilul pentru persoana fara discernamant nu poate avea grija de acesta, mai bine ar renunta la responsabilitatea asta.

#32
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
m-am uitat pe site la vodafone, iar actele necesare incheierii unui contract de servicii  sunt :-cartea de identitate in situatia in care exista deja un abonament pe numele persoanei respective, sau C.I.+ actul de spatiu si sunt enumerate ce se intelege prin act de spatiu, cand nu exista deja un abonament pe numele respectiv.
NU factura de utilitati
NU adeverinta de venit/talon de pensie...!
incheierea unui contract, reprezinta un act de dispozitie a unei persoane.
in situatia in care respectiva persoana A FOST PUSA SUB INTERDICTIE, printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, are stabilit un curator, persoana care raspunde  si de eventualele prejudicii create de persoana pusa sub interdictie.in acest caz, poate sa raspunda civil  pt prejudiciul creat vodafone, prin incheierea acelor contracte si achizitionarea terminalelor gratis /subventionate.
in celelalte situatii, daca persoana NUeste pusa sub interdictie, raspunde personal, civil si penal pt faptele sale, chiar daca sufera de o afectiune pshica. la un eventual proces, instanta va stabili daca  a avut discernamant in raport de afectiunile de care sufera,( pe baza actelor medicale si a unei expertze facute de medicii legisti), la data incheierii contractelor sau a savarsirii unor fapte penale.prin urmare, contractele respective nu sunt nule de drept, ele sunt valabile si isi produc consecintele ,pana la anularea acestora de catre instanta de judecata,ca urmarea unui proces initiat cel mai probabil de catre o firma de recuperare creante, careia vodafone ii va vinde dreptul litigios. cum bine se stie, operatorii de telefonie mobila , vand drepturile litigioase firmelor de recuperare creante , in cazul rau-platnicilor.
restul sunt vrajeli.
totusi, raman la parerea mea ca , vodafone ar fi cerut o garantie /plata in avans la incheierea unor 5 contracte simultan cu telefoane gratis date la abonament.

Edited by dani2013, 23 April 2013 - 08:07.


#33
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Modemuri3G, on 21 aprilie 2013 - 22:00, said:

la ce foame in gat au astia de la vodafone iti fac si 10 abonamente, doar sa faca targhetul si sa comisionul, crezi ca intereseaza pe vreunul dintre agenti ce se intimpla ulterior ?

tentativa de frauda ? ala e bolnav psihic si nu are discernamant

Nu are nicio treaba agentul din shop cu incheierea abonamentului propriu-zis, agentul din shop este doar o interfata intre client si departamentul abonamente al Vodafone sau ce operator o fi, Cu alte cuvinte, agentul din shop DOAR preia niste hartii(copie buletin, copie act propietate etc) si le transmite prin email sau fax catre departamentul Vodafone, acolo, la acest departament , actele se analizeaza si apoi tot cei de la Vodafone dau drumul la abonement , semnal la telefon etc, adica valideaza abonamentul in sine.
Agentul din shop, poate sa vrea el sa faca si 500 de abonamente pe zi, poate sa preia 500 de documente de la 500 de POTENTIALI clienti, daca cei din sediul central al operatorului se prind ca e frauda sau ceva nu e in regula....abonamentul nu intra in functiune.
Plus ca sunt niste reguli, asa cum zicea si colegul de mai sus, daca sistemul ii sesizeaza ceva neanregula, agenul nu are ce face, nu face nimic de capul lui cu privire la abonamente.....nu este vorba aici de foamea agentilor.
Cam asa sta treaba

Mda...si mie mi se pare cusuta cu ata alba aceasta poveste...ceva nu prea se leaga. Poate ca omul chiar si-a platit la zi abonamentele si nu a trezit nicio suspiciune celor de la vodafone, pana intr-o zi cand nu s-a mai putut. Oricum, afacerea a fost deosebit de proasta , sa iei telefoane pe abonament, sa le vinzi ca sa isi din foame...cea mai stupida idee care am auzit-o...pai si cu plata abonamentului ce faci? Mare prostanac.....chiar nu l-a dus capul sub nicio forma.

Edited by cuculea, 23 April 2013 - 10:09.


#34
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Nu stiu daca Vodafone isi da seama, dar isi exclude automat din clienti toti cetatenii straini care nu stau in chirie(stau la hotel sau in locatii inchiriate de angajator).
In privinta cazului de fata, daca intradevar e afectat discernamantul persoanei, pentru a simplifica intelegerea consecintelor, situatia e similara cu raspunderea parintilor pentru actiunile copilului.
Oricum, situatia e complicata mai ales ca nici macar telefoanele nu pot fi recuperate. Expertizele costa mult, avocatii la fel, prejudiciul se poate multiplica de multe ori daca se merge pe calea precizata mai sus.
Eu personal am fost in situatia de a fi curator pentru o ruda in cazul unei vanzari, si din experienta mea va zic ca curatela se da numai pentru o situatia specifica, nu in general pentru orice semnatura(exemplu, curatela in vederea incheierii unui abonament de telefonie mobila). Juridic e un caz destul de complex, daca intrebarea initiala e cinstita(si nu e ca in proverbul cu piatra si desteptii), initiatorul sa consulte un jurist/avocat.

#35
12341234

12341234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 20.01.2013
Eu nu cred povestea asta. Daca ai deja un abonament pe care nu l-ai platit, slabe sanse sa-ti permita sa-ti mai faci unul, iar inca 4 in niciun caz. Chiar daca te duci la 5 magazine diferite.

Cinci abonamente deodata pentru o persoana fizica? Din nou pare greu de crezut.

#36
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011

 cuculea, on 23 aprilie 2013 - 10:04, said:



Ai lucrat la in shop sau la vreun dealer vodafone ? Iti spun 110% ca agentul poate influenta ff mult activarea unui abonament ! Cum agentul este platit si cu comision din vinzari/activari de multe ori nu are nici un interes sa observe eventualele nereguli.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate