Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Dolce in Germania - antena Selfsat H30 D2 Twin

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Salutare tuturor.
Sper ca nu gresesc cand deschid acest topic (nu am gasit unul similar). Locuiesc in Germania si as vrea sa folosesc serviciul Dolce aici. Recunosc ca sunt afon in domeniu , asa ca imi cer scuze pentru eventualele intrebari care pentru unii par prostesti.
Din ce am reusit sa gasesc pe internet , am nevoie sa receptionez satelitul HellasSat 2 pentru receptia Dolce. Se poate receptiona acest satelit in Germania? Pe Lyngsat am vazut ca ar fi acoperita si aceasta tara , dar nu sunt foarte sigur fiind un domeniu nou pentru mine.
Aici e destul de greu sa iti pui o antena satelit normala (legi pentru estetica , aprobari ..complicatii). M-am gandit ca as putea folosi o antena plata "Selfsat H30 D2 Twin" pentru ce am nevoie. Sunt bune acest tip de antene?Imi este utila la ce am eu nevoie? Mentionez ca de la balcon am vedere care S si SE , insa pe directia aproximativa a antenei este un copac cam la o distanta de 50-60 metri (nu stiu exact cum va veni indreptata antena ca s aimi dau seama daca semnalul este pe deasupra copacului).
Credeti ca e realizabil ce doresc eu sa fac? Ce parere aveti de aceste tipuri de antena?

Multumesc anticipat de pareri/sfaturi si de ajutor!

ps: acestea ar fi caracteristicile antenei:

512 x 272 x 52 mm, 4,0 kg
    Empfangsleistung (Gain) 33,7 dB bei 12,75 GHz
    Temperaturbeständig von -30 °C bis +60 °C
    LNB Empfangsfrequenz 10,7 - 12,75 GHz
    Oszillatorfrequenz 9,75 / 10,6 GHz

Edited by manea_razvanro, 19 April 2013 - 12:12.


#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
In principiu poti sa o folosesti dar sa nu te astepti la puterea si calitatea obtinute cu una "normala".
Din Germania orientarea ar fi cam la 45 grade spre est (sper sa nu gresesc prea mult); daca totusi
ai un balcon pe directia dorita, pune una rotunda de minim 60 cm in balcon; copacul de care vorbesti,
la distanta aia nu iti va crea probleme. Ideal ar fi sa iei una sa faci o proba, cu toate ca la nori sau precipitatii
mari vei intampina neplaceri mai mari cu acest tip de antena.
Succes.

#3
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Ca sa îmi fac o idee de direcția antenei am folosit o busola pe telefonul mobil și apoi aplicatia "satelitte director". Sa înteleg ca puterea de receptie a acestor tip de antene este mai slaba decât a antenelor  convenționale? Vreo recomandare de antena de acest tip?


Mulțumesc

#4
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Pentru Gelsenkirchen ai elevatia 23.9°, LNB Skew -22.8°, antena orientata  catre S-E. Orice obstacol aflat la distanta de 50-60 m. nu ar trebui sa influenteze(doar daca nu are o inaltime considerabila).
  Address: Gelsenkirchen
Latitude: 51.5177°
Longitude: 7.0857°
Satellite: 39E HELLAS-SAT 2
Elevation: 23.9°
Azimuth (true): 141.5°
Azimuth (magn.): 140.4°
La aceasta elevatie antena trebuie sa o pui aproape dreapta pe suport, vezi ca de obicei gradatia pe suport incepe de la 20°, iar LNB trebuie sa il rasucesti putin pentru Hellas(-22.8°), antena care spui are LNB integrat, deci cum faci sa il rasucesti?
Attached File  B227560.jpg   2.45K   13 downloads

Edited by amami, 19 April 2013 - 15:04.


#5
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Tinand cont de carcateristicile antenei enumerate in primul post , am sanse sa am o receptie macar ok. Cand ploua puternic inteleg sa nu finctioneze , insa nu mi-ar place sa am mai tot timpul freezuri sau alte artefacte din cauza semnaului slab. Imi puteti recomanda o antena mai buna de acest tip?

Multumesc.

PS: pai nu stiu ce sa iti spun. daca are LNB integrat , rasucesc toata antena? Intreb pentru ca nu ma pricep. As fi preferat o antena conventionala , dar nu am voie sa montez asa ceva.

Edited by manea_razvanro, 19 April 2013 - 15:15.


#6
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Tinind cont de locatia ta cred ca ai nevoie de o parabola de cel putin 80 cm
Attached File  parabola-cm80-senza.jpg   16.38K   9 downloads

#7
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
DIn pacate o parabolica nu poate fi luata in calcul.Nu am voie sa imi montez asa ceva Daca antena plata nu este ok , nu cred ca am vreo alta varianta.

Multumesc.

#8
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 18.11.2005
Poti folosi o antena selfsat H21 D SAT anlage 65 cm si iti merge sigur dolce.O gasesti la conrad dar e mai scumpa.Eu in Bruxelles folosesc o antena de 60 cm si merg si posturile HD.

#9
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Si spui ca ar fi mai buna H21 decat H30? Te intreb ptr ca modelul pus de mine e pe Amazon din 2010 iar modelul de care ai specificat tu este din 2007. Ai reusit sa o pui singur pe pozitia de care aveai nevoie?

#10
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 18.11.2005

 manea_razvanro, on 20 aprilie 2013 - 08:24, said:

Si spui ca ar fi mai buna H21 decat H30? Te intreb ptr ca modelul pus de mine e pe Amazon din 2010 iar modelul de care ai specificat tu este din 2007. Ai reusit sa o pui singur pe pozitia de care aveai nevoie?
Ideea este sa fie cat mai mare antena pt a prince Dolce.Am avut un ajutor specializat in instalarea antenelor.

#11
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
IMi puteti recomanda de pe Amazon un satfinder care sa nu fie scump si sa isi faca ok treaba? AM impresia ca nu o sa reusesc sa duc la bun sfarsit treaba cu softul de pe telefonul mobil
Posted Image

#12
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Salutare. Astazi mi-a sosit antena si am montato pe balcon. Inca nu sunt facute reglajele , insa cand sa ma apuc de reglaje , am observat ca in receptor imi arata 100% la semnal si calitate. Aveti idee ce nu ar putea fi bine de arata receptorul asa? Mentionez ca este receptorul negru HD de la Romtelecom. NU am vazut sa scrie pe el vreun model.

Multumesc anticipat

#13
das_catalin

das_catalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.03.2007
Ai reușit până la urmă să faci ceva cu antena? Ai obținut vreun rezultat?

#14
florinantenegermania

florinantenegermania

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.03.2015
Instalez antene satelit în Germania.
🚩 Rheinland Pfalz, Baden Württemberg, Saarland.
Preturi începând de la 60 €.
Telefon : 015753897244
Florin

#15
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
@florinantenegermania - deoarece e forum romanesc si ai scris in romaneste ar trebui sa pui si preturi romanesti. Eu zic 60 de lei e ok pentru o antena de dolce. :D

#16
Maxxy1981

Maxxy1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2016
Pentru montaj antena dolce in 72178  un pret?

 florinantenegermania, on 30 martie 2015 - 15:17, said:

Instalez antene satelit în Germania.
🚩 Rheinland Pfalz, Baden Württemberg, Saarland.
Preturi începând de la 60 €.
Telefon : 015753897244
Florin

Un pret in 72178?

#17
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Va salut, o întrebare am, poate cineva sa îmi ofere niște chei BISS pt Dolce?
Mulțumesc.

#18
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

 wb626ek, on 25 mai 2016 - 07:44, said:

Va salut, o întrebare am, poate cineva sa îmi ofere niște chei BISS pt Dolce?
Mulțumesc.
Posted ImagePosted Image Posted Image  [ http://i86.servimg.com/u/f86/09/03/50/20/chei10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antenutze, 25 May 2016 - 10:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate