Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

"Oroarea" fata de manele e la moda ?

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#235
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Enigel, eu nu inteleg cum ti-ai dat tu seama ca-s un manelist infect. Eu ti-am explicat logic cum am dedus tu ca esti ipocrita, desi nu ti-am exemplificat cu citate.

#236
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,521
  • Înscris: 06.01.2012

View Postpg-soare, on 30 aprilie 2013 - 10:35, said:

Jeffy, tu cand mananci asculti si muzica?
Mie imi place sa fie liniste sa aud cum sorb din ciorba.
Da , Rammstein in general . Imi place sa vad cum imi sare ciorba-n farfurie .

andreim77 : diferenta exista , poate mai mare ca aia pe care am subliniat-o io . Ca le consider pe ambele un mare cacat laolalta cu muzica populara cu tot e treaba mea .

#237
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postpg-soare, on 30 aprilie 2013 - 10:42, said:

Enigel, eu nu inteleg cum ti-ai dat tu seama ca-s un manelist infect. Eu ti-am explicat logic cum am dedus tu ca esti ipocrita, desi nu ti-am exemplificat cu citate.

Infect iti spui tu, eu am dedus doar ca esti manelist din postarile pe care mi le-ai adresat inca din primele pagini ale topicului asta.
Iar logic nu mi-ai explicat nimic, ai facut trimitere doar la simturile tale. Reciteste-ti postarile.

#238
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View Postjeffy86able, on 30 aprilie 2013 - 10:43, said:

A, bine, rammstein sunt miezu', am inteles Posted Image

Edited by andreim77, 30 April 2013 - 10:49.


#239
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Avem asa :

Muzica populara autentica : link
Muzica lautareaca   : link
Maneaua actuala    : link

Acum sa ne explice Doamna Enigel care este diferenta intre Muzica populara si Muzica Lautareasca !

Edited by Fumez_Vodca, 30 April 2013 - 13:10.


#240
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Da' de ce sa explice doamna Enigel, este domnia sa experta in muzica? Nu, nu este (asa cum nici majoritatea celor care au scris aici nu sunt), si-a spus si dumneai o parere. Presupun ca ii esti permis, da? Posted Image

#241
-_O

-_O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 12.11.2012

View PostFumez_Vodca, on 30 aprilie 2013 - 13:08, said:

Avem asa :

Muzica populara autentica : link
Muzica lautareaca   : link
Maneaua actuala    : link

Acum sa ne explice Doamna Enigel care este diferenta intre Muzica populara si Muzica Lautareasca !

beaware! nu te-a facut manelist. cred ca te simpatizeaza.

#242
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Post-_O, on 30 aprilie 2013 - 15:40, said:

beaware! nu te-a facut manelist. cred ca te simpatizeaza.


Ce misto e de tine. Ti-ai atins atat de demult si de desavarsit nivelul maxim al stupizeniei si mitocaniei incat, orice ai zice nu iti mai poate afecta statusul Posted Image.

Edited by Enigel, 30 April 2013 - 15:46.


#243
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
@Enigel,ai voie sa spui sa spui ce vrei ! Cine-s eu sa-ti interzic ceva? Doar ca,nu-i chiar ok sa arunci cu vorbe aiurea...doar ca sa-ti exprimi si tu parerea public.Nu crezi ?

#244
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostFumez_Vodca, on 30 aprilie 2013 - 16:24, said:

Doar ca,nu-i chiar ok sa arunci cu vorbe aiurea...doar ca sa-ti exprimi si tu parerea public.Nu crezi ?


Nu cred.

#245
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostFumez_Vodca, on 30 aprilie 2013 - 13:08, said:

Avem asa :

Muzica populara autentica : link
Muzica lautareaca   : link
Maneaua actuala    : link
Toate trei sunt, din punctul meu de vedere, acelasi rahat.  Cam singura muzica pe care prefer s-o "ascult" pe Mute.  Sau sa schimb postul...
In rest, in functie de dispozitie, (pot sa) ascult orice.  De la muzica simfonica la metale, trecand prin jazz, blues, hip-hop, folk... orice.
Nu-mi place absolut deloc Loredana, de exemplu (ca tot a avut topic aici, recent).  Dar nu ma face sa schimb postul, precum maneaua / populara / lautareasca...

#246
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Bine punctat din punctul tau de vedere.Doar ca asta nu inseamna ca este si corect !

Si eu pot afirma ca bmw=mercedes=opel ! Chiar daca diferenta este vizibila foarte de clar,ca si in cazul de mai sus. Dar n-o fac !

Edited by Fumez_Vodca, 30 April 2013 - 17:56.


#247
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
Un topic << "Oroarea" fata de manele... >> nu poate fi decat subiectiv.  Poti inlocui manelele cu orice alt gen muzical.  E vorba despre gusturi...

#248
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postandreim77, on 30 aprilie 2013 - 10:36, said:

Ba e infinit de mare. In principiu pt ca maneaua smechereascaa e o schelalaiala mizera iar genul lautaresc face parte din elita muzicala. Poate de la scoala mai tineti minte de Barbu Lautaru:
http://ro.wikipedia....

Influentele otomane si rusesti in muzica romaneasca ar trebui sa ma incante ?

#249
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011
Manele cat de cat ascultabile
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_DhZTH7Mh8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ro8LdLmjPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ciuciulete, 30 April 2013 - 21:15.


#250
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View PostBarboso, on 30 aprilie 2013 - 09:52, said:

Lautari autentici, sau manelisti ?  Nu c-ar fi vreo diferenta dpmdv, da' teoria spune ca e.
Maneliști, nu-mi place muzica lăutărească ”autentică”

View Postpg-soare, on 30 aprilie 2013 - 10:15, said:

Laurici, dar manelista mai esti...mie-mi place sa ascult singur sau in grup restrans (nu Barboso, nu pentru a face nebunii dupa care salivezi/te gandesti Posted Image), la petreceri foarte rar pentru ca nu mai merg la asa ceva sau pentru ca ascultam altceva. Nu merg sa ma pis pe banii munciti sa le dau la cretinopati cu cefe late.
Eu nu ascult singură și nici acasă, doar la petreceri și când merg eu expres la lăutari.

edit: Chiar insist să fiu scuzată dacă supăr pe cineva cu asta, doar că pe mine nu m-au tras niciodată în jos manelele, nu m-au făcut nici agramată, nici mai proastă, nici mai deșteaptă, în niciun fel. Asta e așa pentru cei care cred că ascultătorii de manele ar fi în vreun fel anume. :)

Edited by LauriciD, 30 April 2013 - 22:30.


#251
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

View PostKrisler12, on 17 aprilie 2013 - 22:19, said:

Tati, problema de a urî (sau nu) maneaua s-a pus acum 10 ani când a prins avânt muzica asta. Între timp s-au decantat gusturile, ascultătorii şi genul. Adi de la Vâlcea cântă mai nou la chitară. Există deja manele clasice, spre exemplu aia cu "Aş da zile de la mine", cântată în nenumărate variante. E o subcultură validă în spaţiul românesc, cu comportamentele ei proprii, ritualuri de recunoaştere şi aşa mai departe.

Maneaua e mainstream, indiferent ce prostii vorbesc diverşi forumişti. Manelistul şi cocalarul sunt un ceva comun în peisajul autohton, pur şi simplu cultura comună şi "bunul simţ" au ratat monumental. Când maneaua are nuş' câte posturi Tv dedicate şi zeci de radiouri, e penibil să se mai pună problema că ar fi încă ceva marginal, respins de toată lumea. E ca şi cum ai relua discuţia din anii '70-'80 ai spaţiului englez, când încă voiau să spună că-i rockul un fenomen marginal. După care a explodat într-un milion de subgenuri distincte.

tl;dr : Fă-ţi o părere proprie, ce scriu forumiştii chiar e complet irelevant în vasta majoritate a cazurilor. Da, mă includ în categoria asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate