Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare Radio portabil

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#109
Radyosu

Radyosu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 16.10.2019

View PostSorin70, on 07 septembrie 2020 - 08:06, said:

Mai curand as zice ca XHDATA D-808 e o copie dupa DIGITECH AR-1780

https://swling.com/b...gitech-ar-1780/

[ https://i1.wp.com/swling.com/blog/wp-content/uploads/2018/01/XHDATA-D-808-Digitech-AR-1780-side-by-side-e1515687757734.jpg?ssl=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Seamănă, dar nu răsar.
Au display-ul identic, în rest sunt doar asemănătoare.
Butoanele sunt puțin diferite.
Butoanele de on/off sunt plasate diferit.
Și nici difuzoarele nu sunt chiar identice.
Cât despre preț, este mai ieftin Digitech decât Xhdata.

Edited by Radyosu, 09 September 2020 - 20:58.


#110
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Radiwow R108 FM
A sosit .
Este exact ce cautam, cand am ridicat cutia am crezut ca si-a batut joc chinezul de mine asa micut e Posted Image, mi se parea mai mare in filmulete .
Selectivitate extrema pentru asa aparat mic , rupe tot ce misca in aer , Foarte ergonomic , baterie nokia ce o gasesti pe toate gardurile , merge cuplat la power bank si ai autonomie enorma .
Sunetul pentru asa device este devastator, bass placut, adanc , EQ selectabil pe voce si muzica , foarte placut la auditie , nu te zgarie pe timpan cu inalte si fasaituri, muzica se aude ca dintr-un device dedicat de muzica . Display iluminat in timpul comenzilor , foarte complex , ai : alarma, ceas, termometru, sensibilitate post adevarata nu cu led rosu care dimmeaza . Scala electronica e de vis, ai posibilitate setare pasi mici sau pasi mari in cautare. Pe FM vede toata banda de la 64 la 108 selectabila pe ce bucata doresti . Filtru de zgomot pe AM si SW + AIR , scoate parazitii in auditie dar pierzi la inalte , asa ceva am gasit numai pe radiouri de firma adevarate . Vine cu antena telecopica + antena fir , este ceva deosebit pentru ca nu mai risti sa rupi antena telescopica
Nu are manual tehnic , trebuie cam 10 minute de butonare si gasesti tot , nu are husa , pe display am aplicat folie de telefon sa nu sa zgarie , memorarea e o adevarata provocare pana prinzi miscarea.
Pentru doritori de ceva bun, compact, selectivitate de invidiat, auditie clara il recomand in fata a tot ce e pe piata la noi acum , nici nu are rost sa comparam inclusiv cu panasonic sau sangean portabile ce sunt pe aici , la calitate receptie e peste sangean dpr 7

Edited by ldpe, 30 September 2020 - 07:24.


#111
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Radio portabil făcut de mână și care conține tuner de prin navigații
Este cel cu tef6686 arduino display i2c și un amplif clasa D la 5v. Ce va face asta nu poate să îl reproducă nici o javra de portabil.
Iar la portabile ce a făcut neamțul cu ta7358 demodulat pe intermediara pe un integrat siemens sub tensiunea oficială rămâne în istorie.
Degeaba se fac demonstrații cu aparate prin camere beciuri printre blocuri pe semnalele bulgarilor.
Eu cu al meu intre case și în groapa Bucureștiului cu ăla nemțesc iau 87.6/97.3/103 in unele zone ale camerelor.

#112
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Da-ne un model facut cu acel integrat gata facut care sa-l gasim in comert ca de facut aparate radio nu ma apuc , numai carcasa imi ia 6 luni...ma rafer sa fie portabil .

#113
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 19.03.2006
lista cu radio-uri verificate/testate de mine ca fiind echipate cu tef6686hn

pioneer deh-s100 ubg------F8601
pioneer deh-s100 ub-------F8601
pioneer mvh-s110 ubw----F8601
pioneer mvh-s170 ubg----F8601
pioneer deh-s170 ubg-----F8601
pioneer deh-s190 ubg-----F8602

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S_aFnA9V4lE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

succes si receptii DX tuturor

#114
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt HU , as dori ceva portabil daca aveti cunostinte de vreun model as fi incantat

#115
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 19.03.2006
TEF6686

NXP-urile au fost facute pt piata auto si consuma bateriile rapid pe portabile.
De aceea nu cred ca le vom vedea curand in portabile in productie de serie.
Mai degraba o sa vezi un radio portabil nou cu un chip din noua generatie de la Silabs, care sunt si ele foarte aproape de NXP.

#116
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005

View Postldpe, on 18 octombrie 2020 - 17:03, said:

Sunt HU , as dori ceva portabil daca aveti cunostinte de vreun model as fi incantat

In primul rand trebuie sa stabiliti 3 lucruri :

1. Ce buget aveti ?

2. Pentru ce doriti portabilul  ?

\- doar pentru FM
- FM si DAB
- FM, SW, MW si LW.)

3. Dimensiuni si greutate. Conteaza in cazul in care trebuie sa-l luati in drumetii.


Dupa aceea puteti cauta pe amazon sau aliexpress, pentru ca preturile practicate de vanzatorii din Romania sunt cel putin duble si nu vad justificarea.

Daca v-ati stabilit la cateva modele cautati apoi recenzii obiective pe net ( nu de la cei subventionati de producatori sa le faca reclama).

Apropos, ce inseamna "Sunt HU" ?

#117
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru MW-FM il doresc, ceva compact, portabil.
Bugetul il stabiles in functie de calitate/pret , este unul din hoby-urile mele ce nu suporta limite .
Am crezut ca ma ajuti cu un aparat nu sa caut pe...am cautat de am tocit tastatura dupa integrat iar pe aliexpress imi da 2 module de HU pentru cine vrea sa confectioneze diy - nu suport carcasa sa o fac...gauri pentru butoane, iesire potentiometru , scala sau afisaj , milioane de cote , freze, biaxuri - vreau sa-l cumpar gata cu acel integrat , atat.
DAB este super dar numai pentru cine locuieste in Bucuresti, deocamdata (pentru minim 10 ani) in rest pauza .

Deocamdata sunt incantat de micutul radiwow , merge super - sunt curios acel integrat ce ar putea face in plus fata de ce este in acest "mic gigant"  , din acest motiv vreu sa achizitionez unul.

Edited by ldpe, 20 October 2020 - 08:30.


#118
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Pe mine tef6686 mă ține pe baterie portabila circa 8 ore . Mă refer aici la montaj arduino cu afișaj cu tot.

#119
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostSorin70, on 20 octombrie 2020 - 07:33, said:

Apropos, ce inseamna "Sunt HU" ?
E vorba de tipul aparatului, adica head unit auto.

#120
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019
Am si eu o intrebare.Care credeti ca e mai bun intre Tecsun PL-390 si Degen DE1103 ? M-am oprit la aceste doua modele , deoacrece ma intereseaza in special pentru FM. Locuiesc in Iasi , intr-o zona unde e cam impanzita de zgomote si paraziti pe banda. Mai detin un POR334 insa scoate unele spurii de la Radio Iasi 96.3 , si cumparand un portabil mai bun poate scap de poverile astea :)

#121
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Tecsun
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OVvEhuN7tKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#122
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019

View Postldpe, on 02 noiembrie 2020 - 09:25, said:

Tecsun
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OVvEhuN7tKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Interesant , multumesc pentru recomandare.

#123
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt multumit de stabilitate si de Panasonic RF 2400 , sta bine pe post in blocurile din beton , eventual sa-l achizitionezi de pe emag sa vezi daca iti place, daca nu retur , e la 100 lei acum .Pentru FM e ok, modelul nou e cu AFC si sta bine pe post daca te misti pe langa el .

#124
Radyosu

Radyosu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 16.10.2019
Degen stă foarte bine pe recepții AM, dar pe FM e foarte slab.

#125
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019

View Postldpe, on 02 noiembrie 2020 - 09:45, said:

Sunt multumit de stabilitate si de Panasonic RF 2400 , sta bine pe post in blocurile din beton , eventual sa-l achizitionezi de pe emag sa vezi daca iti place
Stiu modelul , l-am vazut la Altex candva , insa eu nu prea ma dau in vant dupa cele cu tuner analogic , am avut in 2017 un Leotec LT-821C insa era greu de distins posturile din FM. Si asa cu tuner analog detin asa ceva :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/79nxVz9pd0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In 2018 (fara antena externa , doar cu un surub) am prins Istanbul in casa.

Edited by SniperWolf_02, 02 November 2020 - 10:41.


#126
mihaibogdanconstanta

mihaibogdanconstanta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.10.2020
Are cineva in tara POR334 sau imi poate recomanda ceva similar cu RDS si care se gaseste in tara ? Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate