Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

AMD "Centurion" FX

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
http://www.xbitlabs....ips_Rumour.html

Advanced Micro Devices decided to leave the market of high-end microprocessors a long time ago, when it turned out that it could not compete against Intel Corp.’s offerings with the micro-architecture it had. Even though the current micro-architecture – Bulldozer/Piledriver – is still a way behind Intel’s Ivy Bridge and Haswell in terms of efficiency, it has one important trump: ease of overclockability. As it appears, AMD wants to play that trump.
AMD is preparing a release of a new code-named “Centurion” limited edition FX chip that will conquer 5.0GHz clock-speed, presumably with all of its eight cores, and will therefore will be competitive against Intel’s Core i7 high-end desktop (HEDT) products in LGA2011 packaging, reports Hexus web-site. While the 5GHz clock-speed is not a problem even for current AMD FX-8350, the Centurion is supposed to reach the frequency with air cooling and remain stable inside desktop PCs.
The code-named Centurion chip is expected to be priced at $795, which is two times higher than the price of the most powerful Intel Core i7 microprocessors in LGA1155 or LGA1150 form-factors and clearly puts the AMD FX against Intel’s HEDT lineup in LGA2011 packaging. The new AMD chip will inherit Vishera design as well as Piledriver micro-architecture with all the pros and cons.
AMD’s current top-of-the-range eight-core FX-8350 microprocessor is clocked at 4.0GHz and in terms of performance is typically behind Intel Core i7-3770K (4 cores with HT, LGA1155) as well as Core i7-3970X (6 cores with HT, LGA2011). While in video games its performance can easily be improved by overclocking, in applications where performance difference equals or exceeds 50%, a 20% clock-speed boost will hardly help much.While AMD must compete for the high-end of the microprocessor market, it will barely be able to do so with the current Piledriver micro-architecture since the latter needs high clock-speeds to perform on par with the rivals, which means increased thermal design envelopes and difficulties with binning (which results into high costs). Perhaps, AMD Steamroller micro-architecture will put AMD back into the high-end game.
Nonetheless, it is absolutely possible that AMD might release a limited edition Centurion chip for its fans. Such AMD FX central processing unit should offer high performance, further overclockability potential and, most importantly, attract attention to the brand in general and FX chips in particular. Several years ago AMD already offered so-called TWKR chips, which were available in quantity of less than 100 units worldwide, but which attracted loads of attention to Phenom II processors in mid-2009.
AMD did not comment on the news-story.

#2
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Astia de la AMD sunt cu declaratiile ca aia din Coreea de Nord.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Sunt sau nu, dar tot au reusit sa scoata procesoare  ce castiga competitiile de overclock extrem. Pe mine chiar nu ma mira daca scot un procesor tactat la 5Ghz.

#4
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Cred ca o sa aibe TDP 200 wati.

Cu 5GHz o sa echivaleze poate un intel de talia lui la pret de 3Ghz.

Pai AMD sunt cu procesarea per core la nivel de Intel E8000

Edited by popascu, 14 April 2013 - 20:34.


#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Asta e un strigat de disperare dupa mine,sa vada lumea ca mai misca si ei.
Un i7 3970X va zdrobi pur si simplu orice FX 8350 la 5.0GHz,ca asta se vrea a fi Centuri`onul,chiar nu are cum.

Va fi mai bun ca un i7 3770K,insa la ce pret ridicol vor avea,nu`i vad rostul.
Un i7 3770K dus la 4.5GHz cu racire pe aer va fi sa zicem la 80% din performanta Centurion,dar la un pret de doua ori mai mic.

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,987
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am AMD, dar ma straduiesc din rasputeri sa trec inapoi pe intel. Sper sa o pot face in vara asta. AMD a fost mereu o solutie cheap, cum zice romanul "carpeala". E bun pentru browsing, gaming, pune-l tu insa sa faca compilari, sau transcodari... vai de mama lui ce iese.

#7
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postmiki07, on 14 aprilie 2013 - 20:44, said:

Eu am AMD, dar ma straduiesc din rasputeri sa trec inapoi pe intel. Sper sa o pot face in vara asta. AMD a fost mereu o solutie cheap, cum zice romanul "carpeala". E bun pentru browsing, gaming, pune-l tu insa sa faca compilari, sau transcodari... vai de mama lui ce iese.

Faci compilari si transcodari ?

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca faci compilari si transcodari constati ca fx-urile cu 8 nuclee spulbera lejer i5-ul in aplicatiile care stiu sa foloseasca eficient multi-core.

#9
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Eu am un laptop total NON intel si nu e rau.

#10
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
@popascu

În afară de procesor, ce ar mai putea fi de la Intel ? Poate placa de reţea, deşi nu are mare importanţă.

#11
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ce-i drept ca AMD au pierdut mult teren in fata celor de la Intel . O sa le fie greu sa recupereze teren .

#12
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
E vorba aia ''cat dai atata face''... Si la capitolul asta AMD sta mai bine ca intel.

#13
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Este doar un zvon.
Nu am vazut ca AMD sa confirme ceva.
Daca totusi scot ceva la 800$ nu cred ca va fi o bataie de joc.

View Postmiki07, on 14 aprilie 2013 - 20:44, said:

Eu am AMD, dar ma straduiesc din rasputeri sa trec inapoi pe intel. Sper sa o pot face in vara asta. AMD a fost mereu o solutie cheap, cum zice romanul "carpeala". E bun pentru browsing, gaming, pune-l tu insa sa faca compilari, sau transcodari... vai de mama lui ce iese.

Ce relevanta are asta pt articolul din primul post?
Apropo ce model procesor ai mai exact ca este vai de mama lui in transcodari?

#14
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
sempron 3000+ pe soket A. si e varza ca desi scrie 3000 merge doar la 2000.
E varza. nici nu se compara cu un intel pe 2011.

Mai era unu pe aici acum cativa ani care zbiera pe mai multe topicuri ca placile ati sunt varza ca a trecut de la 8800GT 512 MB la HD4350 1GB care e si mai mare si mai noua, dar ii merg jocurile mult mai prost.

ON: ma indoiesc ca stirea sa fie adevarata...

Edited by AMETHIST, 25 April 2013 - 20:28.


#15
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostAMETHIST, on 25 aprilie 2013 - 20:27, said:

sempron 3000+ pe soket A. si e varza ca desi scrie 3000 merge doar la 2000.
E varza. nici nu se compara cu un intel pe 2011.

pai cred ca nu am inteles eu bine ce vrei sa spui, dar cum sa compari ceva pe soket A cu un intel din 2011? Nici un intel pe soket 370/478 nu-l compari cu AMD din 2011.

#16
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Era o referire la postul de deasupra si la ce zicea miki07 cu faza ca amd e vai de mama lui la compilari si transcodari. Credeam ca se observa ca nu vorbesc serios ;).
Ce e mai funny e ca e exact invers. Intr-un buget mai de "oameni normali" pana in 1000 lei/CPU in general amd e mai bun la transcodari si compilari si intelu la jocuri

#17
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Trebuia explicat ca mai mult ca sigur cineva o fi luat-o de buna

#18
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006
eu,desi sunt fan Intel,sper ca AMD-ul sa iasa din pasa proasta si sa revina la situatia de la inceputul anilor 2000 cand cam tavaleau Intelul,pt. ca asta ar insemna preturi cat mai echilibrate .ca sa nu mai zicem ca fara un concurrent redutabil Intel nici nu ar mai fii asa motivate in inovatii si preturile ar fii mult mai mari

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate