Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

pretul actual al porcului

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
buna ziua.imi puteti da niste preturi daca se poate pentru un kilogram de porc viu?ma refer la cat costa un porc de 100 kg de exemplu daca il iau din tragul de animale.pretul pe kg ma intereseaza.va multumesc!

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Sa nu fie din tirul ala rasturnat azi care transporta porci

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
ah nu! :)) eram curios pentru un client...si habar nu am de unde sa ma interesez pentru ca fiind la oras nu pot sa merg in "targ".vbim de pret la un porc nu pret pentru un abator

#4
BIDON

BIDON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 04.04.2013
Au luat ai mei anul trecut de la tara, parca era la jumatatea pretului de carne, max 10 lei/kg.

#5
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Pretul e cam 8-9 ron pe kg,de sarbatori a fost 10 ron pe kg.

#6
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Noi, acum la inceputul lui aprilie am vandut cu 10lei/kg porcii care erau  pana in 50 kg , iar cei peste 50kg si pana in 130kg (cel mai mare ) cu 9,5lei/kg. Jud Bacau ca locatie ca sa-ti faci o idee

Edited by cristinaptudor, 10 April 2013 - 22:34.


#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
multumesc mult de raspunsuri !imi sunt de folos

#8
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
8 lei, in mures. spuneti si voi preturile si locatiile. sunt curios de preturi pe zone

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Odata cu trecerea Pastilor incepe sa-si revina pretul porcului ...

#10
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
la ce pret? sa ne oprim a mai spune :o sa creasca. sa spunem : estimam o crestere de la 8 lei la 9 lei. asa, sa spunem ca v-a creste, dar nu stim de la cat la cat, e pura fabulatie.
mi-ar placea sa stiu preturile pe zone ale tarii. repet, in mures, pretul mediu este de 8 lei, fara tendinte de crestere dupa paste :)

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcristi_mre, on 11 mai 2013 - 08:06, said:

asa, sa spunem ca va creste, dar nu stim de la cat la cat, e pura fabulatie.
Nu, nu e pura fabulatie. Pretul la porc in viu are o anumita evolutie care urmeaza un algoritm care nu da gres in nici un an. Cine are experienta in cresterea procului, stie.

Si, in afara de fermele foarte mari, care au flux continuu, dar care s-au alipit la unii procesatori pentru a putea intra si la mezeluri si congelate, ceilalti crescatori de porci stiu (de exemplu) ca este o mare greseala sa ai de vanzare purcei pana in Craciun si porc gras in Postul Pastilor...

Quote

mi-ar placea sa stiu preturile pe zone ale tarii.
Erau niste cotatii periodice pe site-ul ministerului agriculturii.

#12
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
cotatiile ministerului sunt doar pt el, nu prea au legatura cu ce este in teritoriu, cat despre preturi crescatoare si descrescatoare, sunt de acord, fluctueaza dupa un tipar, eu ma refeream sa dam mai clar. domne', la mine e 8 lei acum, anticipez o crestere de 1 leu in perioada urmatoare, care are toate sansele sa se adevereasca, asta in cazul in care urmeaza niste ploi. stii cum e treaba cu ploile? omul se uita cat e kg de porumb, de orz, de triticale...... apoi spune, decat sa bag in porci bani multi pt hranire (in caz de cereale scumpe), mai bine il vand la ce pret o fi, apoi vand si cerealele, deoarece la pret ridicat, e prielnica vanzarea cerealelor. acum, incat nu ploua deloc, iar ploile din mai fac malai, e posibila si o crestere a pretului porumbului, caz in care, teoria cresterii pretului la porc in viu e brambureala. asta este in cazul zonei de unde sunt eu, mures, nu stiu in alta zona a tarii cum se face pretul porcului in viu, de aceea eram foarte curios care sunt preturile si pe ce se bazeaza fluctuatiile depret.chiar mi-ar placea sa stiu. scuze de mesajul lung

#13
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
a plouat :)))), deci, pretul porcului in viu v-a creste dupa estimari.

#14
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
As dori sa cumpar(daca gasesc in zona mea-Medgidia-Cernavoda) un purcel de cca 30-35 de kg.

#15
adrian0077

adrian0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2010
La Gaesti-Dambovita se cerea in jur de 8RON/kg in viupentru un porc de 100 de kg.

#16
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
la purceii de 30-50 kg se vand la bucata, nu la kg. in zona mures, pretul e de 300-350 bucata. la porcii mici, de 100-130 kg, pretul este de 8 lei/kg, iar la porcii de sacrificat de 180-230 kg, pretul este de 6-7 lei/kg. specific, sacrificarea porcilor de peste 180 kg se practica doar in gospodarie, pt abatoare se sacrifica purcei de 110 kg. in gospodarie nu se poate prepara bucate cu asa porci mici

#17
liviu_angelo

liviu_angelo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2013
salut, stie cineva cat se ofera la abator pe un porc de 100-110 kg?

#18
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postliviu_angelo, on 30 iunie 2013 - 19:46, said:

salut, stie cineva cat se ofera la abator pe un porc de 100-110 kg?
6 lei in mures

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate