Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Toxiinfectie alimentara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012
Cred ca am reusit sa fac toxiinfectie de la niste fructe.

Vomit incontinuu de la 3 noaptea. Daca beau apa, o vomit. Ciudat e ca nu vomit sucuri gastrice de culori variate, ci lichid transparent. Poate-s extraterestru.
Am dormit putin dar nu s-a schimbat nimic. Simptomul mai neplacut e vertijul. Ritmul cardiac e scazut si mor de sete dar n-am cum sa beau apa.

Nu stiu daca sa merg la urgente, sa chem salvarea sau sa rabd pana maine poate-mi trece. Ma gandeam daca sa-i stresez pe medici cu asa ceva.
Daca da, si chem salvarea ma gandesc ca exista sanse sa ma bage careva in seama la spital.
Daca nu chem salvarea si incerc sa ajung pe cont propriu, presupunand ca nu lesin pe drum, risc sa stau ore la urgente fara sa ma bage careva in seama tinand cont ca-i "doar" o toxiinfectie. Am mai fost o data cu plaga deschisa si am asteptat o ora, desi sangele curgea incontinuu.

#2
e_kingstone

e_kingstone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.05.2008
eu zic sa iei pe cineva si sa te duci ori cu taxiul ori cu masina personala dar sa nu conduci tu la urgente la municipal, si macar sa fii acolo in caz de orice...

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Eu asa cauta cat mai repede sa ma vada un doctor, adica in cazul tau, cheama salvarea. Nu te baza pe forumisti sa te salveze !

#4
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 Fin, on 07 aprilie 2013 - 14:48, said:

Cred ca am reusit sa fac toxiinfectie de la niste fructe.

Vomit incontinuu de la 3 noaptea. Daca beau apa, o vomit. Ciudat e ca nu vomit sucuri gastrice de culori variate, ci lichid transparent. Poate-s extraterestru.
Am dormit putin dar nu s-a schimbat nimic. Simptomul mai neplacut e vertijul. Ritmul cardiac e scazut si mor de sete dar n-am cum sa beau apa.

Nu stiu daca sa merg la urgente, sa chem salvarea sau sa rabd pana maine poate-mi trece. Ma gandeam daca sa-i stresez pe medici cu asa ceva.
Daca da, si chem salvarea ma gandesc ca exista sanse sa ma bage careva in seama la spital.
Daca nu chem salvarea si incerc sa ajung pe cont propriu, presupunand ca nu lesin pe drum, risc sa stau ore la urgente fara sa ma bage careva in seama tinand cont ca-i "doar" o toxiinfectie. Am mai fost o data cu plaga deschisa si am asteptat o ora, desi sangele curgea incontinuu.
Deci vomiți numai conținut stomacal nu și biliar. Probabil o toxină bacteriană care ți-a paralizat plexul nervos gastric.
Shit happens, problema ta e deshidratarea. Tre să te hidratezi cumva altfel faci șoc hipovolemic.

Poate veni și de la altceva și faza cu fructele să fie doar o coincidență dar nu veau să sperii pe nimeni. Mai bine bagă un 112.

#5
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012
am bagat 112, dar n-au idee in cat timp ajung, oi vedea

era un ras si o distractie la ambulanta... se auzea prin telefon

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Fin, on 07 aprilie 2013 - 14:48, said:

Cred ca am reusit sa fac toxiinfectie de la niste fructe.
Mda, si cica sa fii vegetarian, ca-i mai sanatos !...
Eu n-am patit niciodata, nimic, de la friptura.

@ Fin, multa sanatate !

#7
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Du-te imediat la urgente. Eu era sa lesin de la asa ceva ca nu mai aveam electroliti in sange de la diaree si deshidratare. Iti trebuie niste calciu, magneziu, potasiu sa-ti dea si un antibiotic. Iti revii in cateva ore.

Edited by echo3, 07 April 2013 - 15:13.


#8
omsuparatpeviata

omsuparatpeviata

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 616
  • Înscris: 14.06.2011

 Barboso, on 07 aprilie 2013 - 15:10, said:

Mda, si cica sa fii vegetarian, ca-i mai sanatos !...
Eu n-am patit niciodata, nimic, de la friptura.

@ Fin, multa sanatate !

Daca nu le speli,cred si eu!

#9
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012

 echo3, on 07 aprilie 2013 - 15:12, said:

Du-te imediat la urgente. Eu era sa lesin de la asa ceva ca nu mai aveam electroliti in sange de la diaree si deshidratare. Iti trebuie niste calciu, magneziu, potasiu sa-ti dea si un antibiotic. Iti revii in cateva ore.
mersi, ma gandeam ca ma tine cateva zile

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 echo3, on 07 aprilie 2013 - 15:12, said:

nu mai aveam electroliti.
Trebuia sa bei Brawndo.

#11
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012

 omsuparatpeviata, on 07 aprilie 2013 - 15:13, said:

Daca nu le speli,cred si eu!
nu e de la spalat. e vorba de niste curmale stocate in conditii improprii. au dezvoltat spori de mucegai sau ceva de genul asta

bine ca m-am uitat abia acum cum arata

#12
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Ah, aflatoxine. Da, e normal ce ai pățit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate