Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Construire casa. Acte?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.08.2009
"Vreau sa termin constructia pana la sfarsitul lunii iunie(macar la rosu). Cu toate actele in ordine... Bineinteles."

Recalculeaza-ti pasii, sunt timpi peste care nu poti trece. Se face dezmembrarea la cadastru(cca 2 saptamani), trebuie act notarial V/C, intabularea terenului (cca 2 saptamani ) de catre notar, termen final probabil 15 mai. Presupunind ca pana atunci ai si proiectul gata obtinerea CU , avize si autorizatie, cel putin o luna si jumate, ar fi posibil daca totul merge bine prima cazma la 1 iulie.

#20
Atomulese

Atomulese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 22.11.2012
@crispolux Abia am inceput treburile astea si nu cunosc termenii chiar bine.
Dezmembrarea inseamna impartirea intre frati a terenului?
Daca asta inseamna deja am sarit peste pasul asta. Cei de la masuratori au facut din start asta si acum incerc sa scot anexa 1 si 2 pentru spatiul deja impartit.
Daca nu inseamna asta inseamna ca ai dreptate.
Proiectul vreau sa-l fac pana atunci.
Toate actele vreau sa le fac prin aceasi firma(inclusiv proiectul). Prin acest lucru sper ca se vor mai elimina niste timpi morti si explicatii de dat unor alte persoane nefamiliarizate cu dosarul meu.

#21
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.08.2009
Terenul are un propietar (tatal tau in acest caz) cu acte doveditoare ( act vinzare/cumparare, hotarire judecatoresca,mostenire etc.) Obligatoriul si cadastru si intabulare. Pentru a-ti da o parte din teren trebui facuta dezmembrarea. Acesasta se face prin ridicare topo, depunerea actelor justificative  (acte proprietate, adeverinte primarie ,taxe) de catre firma care a masurat la oficiul de cadastru, se obtine numar cadastral provizoriu pe fiecare parcela. In acest moment tatal tau iti face act de proprietate prin notariat (C/V, donatie) , notarul va depune actele la cartea funciara in vederea intabularii in favoarea ta a terenului tau si numarul cadastral devine definitiv. pe urma urmeaza AC

#22
Atomulese

Atomulese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 22.11.2012
Azi am scos actele de la primarie(anexa 1 si 2), Maine vor intra la procesare. Cei cu masuratorile au estimat doua saptamani pana vor fi gata pentru a merge la notar.
Aici apare o noua intrebare:
Fiindca terenul este al tatalui meu, si nu are pretentii financiare asupra lui, cum este mai bine sa fie facut actul la notar?
Cumparare - vanzare sau donatie?
Exista posibilitate de atac asupra unui act de genul asta de catre rude(in special donatia)?
Sunt diferente mari de tarif pentru aceste acte?

Multumesc

#23
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012

View PostAtomulese, on 10 aprilie 2013 - 19:47, said:

Azi am scos actele de la primarie(anexa 1 si 2), Maine vor intra la procesare. Cei cu masuratorile au estimat doua saptamani pana vor fi gata pentru a merge la notar.
Aici apare o noua intrebare:
Fiindca terenul este al tatalui meu, si nu are pretentii financiare asupra lui, cum este mai bine sa fie facut actul la notar?
Cumparare - vanzare sau donatie?
Exista posibilitate de atac asupra unui act de genul asta de catre rude(in special donatia)?
Sunt diferente mari de tarif pentru aceste acte?

Multumesc
Donatie - Nu se emite chitanta cu suma de bani si Da se poate ataca in instanta respectiva donatie. La donatie costurile notariale sunt simple formalitati.
Contract de Vanzare Cumparare ( chitanta si dovada tranzactiei printr-un cont bancar) Aici include si plata Notarului + tva. Nu se poate ataca in instanta de rude si este foarte greu sa recupereze ceva o ruda atata timp cat actele sunt curate. (un notar care intocmeste contractul fara dovada tranzactiei de bani va face de fapt un act fara vloare).
C-V-C cu UZFRUCT ( aici avem un contract de vanzare cumparare cu o cota parte propietarului [drept de semnatura la vanzarea bunului] Prin uzfruct propietarul poate avea dreptul de a locui, de a folosi bunul. Tipul Contractul va deveni un contract 100% valabil la decesul propietarului. Se face o mica radiere fara a mai merge la notar. Impozitul bunului si toata raspunderea devine transferata cumparatorului.

Mergi pe contract de vanzare cumparare.

Cauta taxa notariala pentru teren in catalogul lor si o sa vezi clar unde te incadrezi cu terenul si care este valoarea minima declarata. Sub valoarea minima impusa de catalog nu poti declara contractul de vanzare cumparare. De aici vin taxele notariale.

#24
Atomulese

Atomulese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 22.11.2012

View PostSepu1, on 10 aprilie 2013 - 23:18, said:

Donatie - Nu se emite chitanta cu suma de bani si Da se poate ataca in instanta respectiva donatie. La donatie costurile notariale sunt simple formalitati.
Contract de Vanzare Cumparare ( chitanta si dovada tranzactiei printr-un cont bancar) Aici include si plata Notarului + tva. Nu se poate ataca in instanta de rude si este foarte greu sa recupereze ceva o ruda atata timp cat actele sunt curate. (un notar care intocmeste contractul fara dovada tranzactiei de bani va face de fapt un act fara vloare).
C-V-C cu UZFRUCT ( aici avem un contract de vanzare cumparare cu o cota parte propietarului [drept de semnatura la vanzarea bunului] Prin uzfruct propietarul poate avea dreptul de a locui, de a folosi bunul. Tipul Contractul va deveni un contract 100% valabil la decesul propietarului. Se face o mica radiere fara a mai merge la notar. Impozitul bunului si toata raspunderea devine transferata cumparatorului.

Mergi pe contract de vanzare cumparare.

Cauta taxa notariala pentru teren in catalogul lor si o sa vezi clar unde te incadrezi cu terenul si care este valoarea minima declarata. Sub valoarea minima impusa de catalog nu poti declara contractul de vanzare cumparare. De aici vin taxele notariale.
Multumesc pentru raspuns.
Acum pentru ceva clarificari.
Donatia poate fi atacata in instanta de?(rude pana la ce grad). Adica de fratemiu si de taicamiu sau maicamea? Sau mai departe(fratele lui taicamiu)?
Vanzarea - Cumpararea se face doar prin banca? Adica nu se poate face ceva fictiv? Facem un act intre noi, si gata.
Multumesc

#25
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
Contractul de vanzare cumparare se face la notariat, cu virament bancar sau cu banii in mana, insa notarul va preciza in contract ca banii s-au dat cumparatorului si au fost numarati in fata sa.

#26
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
si atunci are si el partea sa din bani aia...
e chestie cu du-te vino!

#27
Atomulese

Atomulese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 22.11.2012
Si despre:
Donatia poate fi atacata in instanta de?(rude pana la ce grad).
Adica de fratemiu si de taicamiu sau maicamea? Sau mai departe(fratele lui taicamiu)?

#28
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012

View PostAtomulese, on 11 aprilie 2013 - 12:14, said:

Si despre:
Donatia poate fi atacata in instanta de?(rude pana la ce grad).
Adica de fratemiu si de taicamiu sau maicamea? Sau mai departe(fratele lui taicamiu)?
Poti fi dat in judecata si pentru paine uscata, de aici poti sti sigur ca totul se poate ataca pe diferite cai. Important e sa faci un contract cat mai CONTRACT!!!
La donatie un judecator va da drept de cauza batranului sau fiului si se pot emite drept cauze "inselatorii". Au fost foarte multe cazuri de donatie intre batrani si diferite persoane care au profitat de pe urma batranului sau de handicapul batranului. Sunt familii care se judeca pentru jumatate de hecatar de pamant arabil nu mai zic de un teren bun pe care se pot scoate bani frumosi.
Eu am facut un contract pentru a lasa mostenirea pe numele meu si asa cum am spus am facut un contract cat mai contract pentru a fi foarte clara situatia respectiva.

In rest bafta si daca nu esti sigur de ceva incearca sa faci acum ceva bine pentru a nu regreta mai tarziu.

#29
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Daca tatal tau are drept de proprietate asupra terenului, rudele nu au ce ataca. Singurii care o pot face sunt eventualii mostenitori ramasi pe afara. Intrebarea e defapt daca mai aveti frati surori.
Oricum cauta raspunsurile pe alta arie/forum pt. raspunsuri de genul asta.

#30
Atomulese

Atomulese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 22.11.2012
Inteleg. Ideea era ca nu cred ca se merita sa dai 20%(cam asa am aproximat tarifele notarilor) pentru ceva ce oricum o sa detii mai devreme sau mai tarziu.
Nu stiu daca se merita sa faci contractul de vanzare cumparare in aceste conditii.

Multumesc pentru raspunsuri

#31
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.08.2009
taxa notariala se plateste indiferent de forma tranzactiei ( act V/C, donatie) ,se are in vedere si suma declarata, dar nu mai mica decit normativul lor, la donatie nu platesti  inpozitul de 2% pe tranzactie (platit de vinzator din suma declarata), anul trecu la o tranzactie de 10000 euro (1000 mp) s-a platit taxa notar 1200 lei

#32
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Daca ai doar un act de donatie, nu poti sa iei credit ipotecar pentru terenul/casa respective.

#33
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Referitor la actele necesare pt constructia unei case: am gasit un model de casuta care imi place la o firma din canada. Un amic care lucreaza acolo a zis ca imi poate da un proiect, intrebarea e as putea să-l folosesc aici , si cum? Multumesc.

#34
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ai putea sa.l.folosesti doar daca il treci printr.o firma sau birou de proiectare , pentru ca altfel nu.primesti autorizatie de constructie , si implicit nu poti construi dupa acest proiect. Trebuie facuta "updatare" la el dupa normativele noastre.


#35
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Multumesc de raspuns. Si updatarea asta e ceva complicat aici, sau presupune doar o stampila din partea acelei firme/ arhitect? As prefera varianta 2, ca sa mã coste cat mai putin.

Edited by sov, 03 January 2016 - 15:36.


#36
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Si inca o chestie: pot sa iau un proiect oarecare si sa fac casa asa cum vreau eu, cu o echipa de mesteri locali de acolo din sat? Adica verifica cineva daca ce construiesc respecta proiectul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate