Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Bitcoin-nou moneda globala a lumii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1203 replies to this topic

#19
pxrotcenoc

pxrotcenoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 16.01.2013

View PostOriginalCopy, on 05 aprilie 2013 - 15:22, said:

Toţi neinformaţii îşi dau cu părerea. Şi au impresia că ştiu ce rahat mănâncă Posted Image

Iar tu pastrezi un secret din asta .
1 singura companie drept exemplu ar fi suficient .
Trebuie sa caut eu pe google ?


https://www.spendbitcoins.com/places/

Edited by pxrotcenoc, 05 April 2013 - 15:29.


#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpetre69, on 05 aprilie 2013 - 15:22, said:

Zii macar 2 companii
Ai creier ca să gândeşti: să gândeşti ce trebuie să cauţi pe google ca să afli şi singur: https://www.google.c...cepting bitcoin

#21
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postpacopaco1967, on 05 aprilie 2013 - 15:11, said:

E tare inselatoria , omul practic se increde intr-o lume virtuala si cand va converti toate resursele sale in forma asta va realiza ca a dat ceva pe nimic .

tu se pare ca n-ai cunostinte elementare de economie, altfel ai intelege ca valoarea monezilor este data de incredere, nu de hartie sau cerneala..


View Postpxrotcenoc, on 05 aprilie 2013 - 15:26, said:

Iar tu pastrezi un secret din asta .
1 singura companie drept exemplu ar fi suficient .
Trebuie sa caut eu pe google ?

https://www.spendbitcoins.com/places/
o lista mai completa:
https://en.bitcoin.it/wiki/Trade

oricum, pana nu apar shaormerii care sa accepte bitcoin probabil ca romanii tot cu metale in buzunare vor umbla..
probabil ca la fel ca si cu orice altceva, romanii iar se vor trezi ultimii la masa :)

Edited by Nemesis-, 05 April 2013 - 15:32.


#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpetre69, on 05 aprilie 2013 - 15:25, said:

Care e avantajul
Când faci o tranzacţie electronică, plăteşti taxe. Când scoţi bani (ăia fizici) din bancomat, plăteşti taxe. Când foloseşti PayPal, plăteşti taxe.

Iar băncile (vezi Cipru) pot decide cum li se scoală lor pla că nu mai au chef să-ţi dea banii.

Pricepi care e avantajul?

Bine, nu la Românica, că Românica e încă o junglă.

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostOriginalCopy, on 05 aprilie 2013 - 15:27, said:


Ai creier ca să gândeşti: să gândeşti ce trebuie să cauţi pe google ca să afli şi singur: https://www.google.c...cepting bitcoin
Ok
Mam uitat un pic si se pare ca nimeni nu vin nimic real cu bitcoin
Vinzi vise si cumperi vise
Eu vreau sa vad ceva real ,iti dau bitcoins si cumpar o masina de spalat , un automobil ,haine ,etc etc

#24
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Cred că tot așa vâlvă s-a făcut când au apărut banii din hârtie și metal nevaloros. „Păi ce dom'le să plătim în hârtie igienică în loc cu galbeni?”

Da' SF-uri n-ați văzut în care lumea plătește cu „credite”... un soi de bani virtuali? peste câteva decenii nu mai pupăm bancnote de plastic/hârtie decât în Congo (asta dacă nu cumva nord-coreeanul ăla mic și gras nu vrea să se joace cu bombița atomică).

Lumea evoluează...

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostOriginalCopy, on 05 aprilie 2013 - 15:30, said:


Când faci o tranzacţie electronică, plăteşti taxe. Când scoţi bani (ăia fizici) din bancomat, plăteşti taxe. Când foloseşti PayPal, plăteşti taxe.

Iar băncile (vezi Cipru) pot decide cum li se scoală lor pla că nu mai au chef să-ţi dea banii.

Pricepi care e avantajul?

Bine, nu la Românica, că Românica e încă o junglă.
Bun ,m-ai convins
S acum spunemi de unde din lumea asta pot scoate bani din banca si sa nu platesc taxe
Lasand la o parte bancile care nu percep taxe

Mai nene eu vreu de fapt sa sti un lucru
Poti cumpara ceva cu bitcoinurile astea sau nu ?

#26
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Prin bitcoins, se poate democratiza capitalismul. Valea cu jegurile de bănci (care chiar inventează bani), vezi http://en.wikipedia....reserve_banking

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

The grand total for a large pepperoni Thin-N-Crispy pizza: .1397 bitcoins, which is 16.47 percent of the bitcoins I bought for $116.95, which means that large pizza comes out to… $19.26. Just for shits and giggles, I go back to Pizza Hut, to find out how much it’d cost me to buy a large pepperoni Thin-N-Crispy pizza from pizza hut. $10, plus a $2.50 delivery charge. But if I buy my pizza with bitcoins, I’m sending a big fat fuck you to the banking oligarchs, without them actually knowing I’m doing it. Totally worth the $6.76, if you ask me.
http://www.thedailyb...-adventure.html

#28
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postpetre69, on 05 aprilie 2013 - 15:35, said:

Bun ,m-ai convins
S acum spunemi de unde din lumea asta pot scoate bani din banca si sa nu platesc taxe
Lasand la o parte bancile care nu percep taxe

Mai nene eu vreu de fapt sa sti un lucru
Poti cumpara ceva cu bitcoinurile astea sau nu ?

si de ce ai vrea sa scoti "bani din banca" ?
tu tot nu intelegi scopul acestei monezi. banca esti TU. daca ai nevoie de 1 kil de praz, o shaorma sau o plasma cauti un magazin care accepta btc si le cumperi. ce-i atat de complicat? sigur nu-s atat de multi comercianti care accepta BTC fata de cei care accepta $ sau EU, dar nr lor creste in fiecare zi..

#29
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostOriginalCopy, on 05 aprilie 2013 - 15:36, said:

Prin bitcoins, se poate democratiza capitalismul. Valea cu jegurile de bănci (care chiar inventează bani, vezi http://en.wikipedia....reserve_banking
Mai nene
Ce crezi tu ca dupa ce bitcoinurile astea baga bancile in faliment nu vorincepe sa perceapa taxe la bitcoinareala lor

#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posttzotzolyno, on 05 aprilie 2013 - 15:33, said:

Cred că tot așa vâlvă s-a făcut când au apărut banii din hârtie și metal nevaloros. „Păi ce dom'le să plătim în hârtie igienică în loc cu galbeni?”
[...]
Lumea evoluează...
Exact, dobitocii neinformaţi mereu se vor împotrivi evoluţiei, ca mai apoi nepoţii lor să vadă noua invenţie ca pe ceva normal.

#31
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Bitcoin e foarte bine gandita si pare moneda perfecta, dar are in schimb un dezavantaj: activeaza intr-un mediu (internet) controlat de state si guverne care nu au interese deloc compatibile cu bitcoin. Asta e si singurul pericol al monedei: sa fie cambatuta ca un malware sub acuzatia de .......... mediu propice spalarii de bani de exemplu.

P.S.: Am inteles ca si in Ro au aparut case de schimb valutar care accepta si schimba bitcoins.

Edited by Tipiric, 05 April 2013 - 15:38.


#32
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostNemesis-, on 05 aprilie 2013 - 15:37, said:



si de ce ai vrea sa scoti "bani din banca" ?
tu tot nu intelegi scopul acestei monezi. banca esti TU. daca ai nevoie de 1 kil de praz, o shaorma sau o plasma cauti un magazin care accepta btc si le cumperi. ce-i atat de complicat? sigur nu-s atat de multi comercianti care accepta BTC fata de cei care accepta $ sau EU, dar nr lor creste in fiecare zi..
Ok zi-mi tu unul care accepta si sa-mi trimita ceva pe bitcoinuri
Nu inteleg virtualitatea asta
Sau voi nu ati cunoscut niciodata virtualitisti dastia plini de bani care nu au de-o saorma

#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpetre69, on 05 aprilie 2013 - 15:37, said:

Mai nene
Ce crezi tu ca dupa ce bitcoinurile astea baga bancile in faliment nu vorincepe sa perceapa taxe la bitcoinareala lor

N-au cum să perceapă taxe, decât dacă se instaurează comunismul pe internet. Pricepi?

Şi atunci să vezi războaie ... pentru că un internet subjugat înseamnă şi libertate de exprimare ştirbită, şi n-o să fim nimic altceva decât o Coree de Nord globală.

#34
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostTipiric, on 05 aprilie 2013 - 15:38, said:

P.S.: Am inteles ca si in Ro au aparut case de schimb valutar care accepta si schimba bitcoins.
Care e aia frate
Turcu sa ia bitcoins ,wow

View PostOriginalCopy, on 05 aprilie 2013 - 15:40, said:



N-au cum să perceapă taxe, decât dacă se instaurează comunismul pe internet. Pricepi?
Si crezi ca nu o vor face ?
Hmmmmmm

#35
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpetre69, on 05 aprilie 2013 - 15:42, said:

Si crezi ca nu o vor face ?
Hmmmmmm
Cu legume dezinformate ar putea să reuşească să subjuge o planetă, da. :console:

#36
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postpetre69, on 05 aprilie 2013 - 15:39, said:

Ok zi-mi tu unul care accepta si sa-mi trimita ceva pe bitcoinuri
Nu inteleg virtualitatea asta
Sau voi nu ati cunoscut niciodata virtualitisti dastia plini de bani care nu au de-o saorma

ai lista mai sus. succes la gasit shaormerii lol.
trebuie sa intelegi ca btc este inca la inceputuri. e absurd sa ai pretentii ca toti comerciantii sa accepte btc. wtf 99% din ei nici nu stiu ca bitcoin exista..
uite eu as accepta bitcoin pt servicii de web design oricand. daca as detine o shaormerie as accepta btc fara prob. pt ca la ce evolutie are aceasta moneda in momentul asta, as avea de castigat  enorm..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate