Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

probleme cu digestia

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

 mindhunter007, on 30 martie 2013 - 22:51, said:

Parca imi e frica sa merg si la medic, cu toate problemele din ziua de azi ce tin de colon, poate mai rau ma sperie, cu medicii din ziua de azi nu prea mai ai curaj sa pleci la drum mai ales aici in craiova.

Nu are de ce sa-ti fie teama,macar afli despre ce e vorba.Si eu sunt convinsa ca nu este ceva grav,ca altfel nu stateai asa atat de multa vreme.Sindromul de intestin iritabil este foarte frecvent in randul populatiei si nimeni n-a murit vreodata din cauza asta.Macar ajuta-ti organismul sa functioneze optim.

  Bun mi-a trimis cineva un pm cu un link despre eliminarea graului din dieta zilnica, poi eu numai inteleg nimic pana acum 20 de ani nimeni nu zicea nimic de grau, bunicul meu are 90 de ani si toata viata lui a mancat paine din grau. eu nu cred in povesti din astea miraculoase,

Hmm, poate se referea la graul din painea alba.Poti manca paine din grau intreg,paine de secara,graham... care contin o cantitate mai mare de fibre decat painea alba.

ziceam ca trebuie sa mananc foarte multe legume si fructe, poi problema este oare acele legume si fructe nu sunt si ele la randul lor date cu tot felu de substante pentru a grabi dezvoltarea. In concluzie cred ca suntem oarecum condamnati cu premeditare sa numai apucam nici macar 60 de ani.
Aici sunt de acord cu tine ca legumele si fructele nu mai sunt ca pe vremea bunicilor si ca sunt bagate multe chimicale in plante,dar sunt si tarani care produc mai...bio.Trebuie doar sa gasesti   cateva surse de la care sa te aprovizionezi.

Edited by RodicaBc, 31 March 2013 - 08:34.


#20
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
20 de motive pentru a renunta la paine

#21
mindhunter007

mindhunter007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.01.2010
am aflat ca de la 8 luni aveam probleme cu digestia, incredibil. problema este ca pe parintii mei i-a durut undeva de problema asta si uite asa eu trag acum si incerc sa repar ceea ce trebuia reparat de multa vreme. cred ca problema mea este una cronica. in alta ordine de idei, dupa ce am mancat numai supe cu legume si salate am inceput sa ies pe la 3 zile dar inca mai sunt probleme la inceput de scaun.

#22
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Posibil ca avînd probleme neurologice și intestinul să se contracte mai greu. Chiar și cînd mîncați numai "semilichide". A fost "mai greu la început" pt că era tare sau pur și simplu nu vroia să iasă? Pe urmă a ieșit ușor?

Și încă ceva, nu vreau să acuz pe nimeni, dar e posibil avînd și probleme de deplasare, manualitate, etc, întîi părinții și apoi poate și singur să "încurajați" mersul mai rar la toaletă, chiar să evitati alimentele care v-ar fi putut "deranja". Probabil mulți am prefera să pierdem cît mai rar vremea cu treaba asta, mai ales cînd suntem copii sau tineri și avem alte treburi, dar ulterior ne dăm seama că mai bine pierd 5 min pe zi decît 1 zi din 4.

Nu chiar 1 zi, dar a 4 a zi cînd te duci stai mai mult sau tb să te duci de mai multe ori, cel puțin eu așa pățesc, și asta mă deranjează, așa că încerc să găsesc alimente care să iasă cît mai ușor și să nu stîngă

(de ex eu am mîncat 2 zile numai ierburi și pîine&biscuiți cu foarte multe semințe, dar am mîncat și măsline, sau poate unele din semințe, au făcut ce-au făcut că...abia a3a zi...și de obicei iarba și semințele ieșeau așa cum intrau)

am mai pățit-o cu bananele, fructele de pădure(alea mai și zgîrie), strugurii (ăia sunt crimă și pedeapsă, ți se umflă în burtă dar nu ies decît gazele de fermentație).

Că dacă nu ar fi aceste neplăceri, nu m-ar deranja să se întîmple atunci cînd vrea, odată și bine

Atît că ar tb să nu dăm vina numai pe mîncare, ci să vedem și dc nu sunt probleme anatomice și/sau fiziologice, eventual un tranzit baritat, urmărit cît și unde stă și de ce, dc e o problemă intestinală sau extra.

cel puțin eu așa aș face dc aș fi gastroenterolog.

!?! luați cumva vreo medicație miorelaxantă, anticolinergică??? ( diazepam, midocalm) - astea e normal să încetinească mișcarea intestinelor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate