Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Viena, Berlin - AquaDom

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am 9-10 zile libere si vreau sa ies un pic din Romania. Ma gandesc spre Viena, Berlin. Budapesta - nu-mi plac ungurii, doar in trecere si am auzit ca sunt si rai cu romanii, asa ca nu vreau sa petrec prea mult pe la ei.

Plec din Suceava si pana in Berlin ar veni cam 1500 de km dus. Ma gandesc sa merg din 2 bucati - Suveava-Viena, sa stau 1 zi in Viena, sa continui spre Berlin, sa vad Aqua... si dupa inca o zi popas in Viena si acasa. Total 2 zile in Viena + Berlin 1-2 zile, vreo 5-6 zile, cred ca ma incadrez.
Merg cu masina personala. Un 600-700 km pot sa-i merg. Nu am mers niciodata 1.000 km non-stop si oricum as face pauze ca nu fac fugareala pe drum, merg sa vad peisaje, lumea etc. ca in concediu.

1. Ceva recomandari de cazare ieftina in Viena sau pe langa (poate sa fie si la 50 km de Viena daca e mai ieftin) dar sa fie decenta, cred de cel putin 3 stele sau 4. Nu caut genul de cazare unde se duc oamenii pentru o noapte sa-si rezolve anumite nevoi. Sa fie curat, de bun gust.

2. O recomandare ca si la 1. pentru Berlin.

3. O masa la un restaurant select, ma incanta intotdeauna, cu un peisaj frumos, ceva de neuitat. Daca stiti ceva, astept o parere. Pe un varf de munte, ceva foarte ok.

4. Nu am mai fost prin Europa si am auzit ca au combustibilul mult mai bun ca in Ro. Este valabil din Ungaria sau din Austria mai departe. Merg cu motorina sa ajunga pana afara si dupa, as vrea sa alimentez sa vad cum este.

Deocamdata, e doar un gand.

Later edit: M-ar incanta sa merg cu un tren de mare viteza. gen TGV. Stiu ca sunt din Berlin spre Paris, parca 50 Euro biletul dus/persoana sau Berlin Barcelona. Foarte tentant pentru mine. Din Viena, am inteles ca ar fi un tren ce merge cu 360 km/h, dar nu stiu daca s-a dat drumu. As vrea sa merg cu unul cu 400-500 km/h :) .

Edited by lopi, 29 March 2013 - 10:15.


#2
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 17.06.2010
Faci plinu inainte sa iesi din romania si mai faci iar un plin in viena la Jet , este cea mai ieftina motorina si la iesrie din austria tot de la jet sa bagi titei.
50 eur e la Etap in viena, curat, liniste pt o noapte e suficient.

Edited by RaySefo, 29 March 2013 - 10:20.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
In Viena am stat aici: http://www.meininger...downtown-franz/ Aer conditionat, baie foarte ingrijita, mie mi-a parut foarte ieftin la ce ofera. Este situat central.

Peisaje n-ai sa vezi deloc de pe autostrada Posted Image
Pe unde iesi din Romania?

Edited by Sef-chenko, 29 March 2013 - 10:24.


#4
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Nu m-am gandit pe unde ies din Romania. Am inteles ca din Vatra Dornei este drumul foarte bun. Banuiesc ca Vatra Dornei - Dej - Zalau - Sacueni - Debrecen. Asa imi iese pe Google Map. As merge pe un drum scrut, sa ies rapid din tara. Cand o sa mai am timp stau si mai vad si zonele din Ro, dar nu acum.

Edited by lopi, 29 March 2013 - 11:04.


#5
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postlopi, on 29 martie 2013 - 11:02, said:

Nu m-am gandit pe unde ies din Romania. Am inteles ca din Vatra Dornei este drumul foarte bun. Banuiesc ca Vatra Dornei - Dej - Zalau - Sacueni - Debrecen. Asa imi iese pe Google Map. As merge pe un drum scrut, sa ies rapid din tara. Cand o sa mai am timp stau si mai vad si zonele din Ro, dar nu acum.

baga adresele pe via michelin si vezi ce iti da: de obicei sugereaza 2-3 trasee alternative (mai rapid, mai pitoresc, combinat, etc)

#6
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

View Postlopi, on 29 martie 2013 - 10:10, said:

Ma gandesc spre Viena, Berlin. Budapesta - nu-mi plac ungurii, doar in trecere si am auzit ca sunt si rai cu romanii, asa ca nu vreau sa petrec prea mult pe la ei.
asa ma gandeam si eu cand am fost in viena: n-am ce sa vad in budapesta; viena va face toti banii dar m-am inselat... budapesta mi s-a parut peste viena dpdv turistic (asta e parerea mea). eu zic sa aloci putin timp si pentru budapesta, iti recomand sa iei un tur hop on hop off (autobuz si plimbare cu vaporasul) costa vreo 15 euro.
intr-adevar, unii oameni sunt mai reci cu romanii dar nu trebuie judecat gresit orasul din cauza unor... necivilizati

Edited by biker17, 01 April 2013 - 10:23.


#7
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
M-am tot interesat de Wien - cam asa si asa. Castele - Hofburg, Schoenbrunn, muzee - care nu prezinta prea mult interes pentru mine, Prater, Turnul Dunarii - care ma asteptam sa fie mult mai ok, dar din ce am vazut in poze si pe youtube am ramas cam dezamagit, shopping - SCS + Parndorf - tot asa am vazut un filmulet pe youtube, cam pustiu pe acolo. Ar mai fii Alpii vienezi la 50 minute de Viena dar cu taxa d drum 30 Euro ? Si am inteles ca nu e cine stie ce.

Mai am 2 zile pana sa plec pe undeva si nici nu stiu incotro Posted Image  . Ma uitam si spre Grecia-Atena, poate ar fi o alegere mai buna. As sta si vreo 2-3 zile prin Bucuresti si dupa vreo 4-5 prin Atena. Se poate vedea si Sofia daca e ceva de vazut pe acolo. Aleg astazi o destinatie pana in 1500 de km.
Mi-ar place sa vad si ceva antic - ruine, cu isotie, sa fie si ceva apa - gen Dunarea, cu vaporase, plimbari pe insulita, restaurant pe insulita. Imi place sa gust diferite feluri de mancare - o mancare buna ma incanta. Si partea de shopping ma atrage - sa vad un mall ok, magazine. O opera ar merge.
Muzee ... ma cam lasa rece, doar daca e ceva cu auto Posted Image  .

Greu de ales. Cand o sa fie mai mult timp, prin Franta, Spania cred ca se intalnesc toate astea. In 1500 de km ... nu prea vad.
Ce ar fi mai ok intre Viena, Atena, Budapesta. Stiu ca depinde de gustul fiecaruia, dar ce v-a impresionat cel mai mult ? Budapesta, am auzit ca e un oras ok, dar nah, cu ungurii nu prea suntem prieteni buni.
Sau, poate ar mai fi o varianta - Budapesta si ulterior un traseu prin Romania - de care sunt cam satul.
Mai este un aspect - vreme de ploaie ! Sa stai in Viena sa te plimbi cu umbrela dupa tine si prin parcurile alea. Sau pe malul Dunarii cu umbrela ... Si prin Grecia pe la ruine cu umbrela nu prea merge.

Edited by lopi, 03 April 2013 - 09:49.


#8
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
pentru zilele urmatoare as alege din cele 3 orase propuse de tine Atena,din cauza climei,unde te mai poti plimba prin oras spre deosebire de centrul europei.Acum strict ca oras Viena> Atena> Budapesta,asta ar fi ordinea iar Sofia e fix pix pe langa Bucuresti chiar.Viena merita mai la vara cand sunt verzi gradinile si inflorite sau in perioada sarbatorilor de iarna,in decembrie iar e frumos,mai adauga la palatele enumerate de tine si Belvedere,un Schoenbrunn mai mic,e aproape de opera.
Acum vad ca in Viena e 1 grad si in Atena 21 grade...deci care sa fie?:))

#9
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
atentie la Atena, daca pleci cu masina! am inteles ca traficul e infernal iar gasirea locului de parcare e o aventura!
nu am vazut Budapesta (am trecut de multe ori pe langa) si nici Atena, dar din cele trei as alege fara ezitare Viena

Edited by bogwol, 04 April 2013 - 07:04.


#10
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Gata, ramane Wien :) . A fost o alegere grea, din cauza vremii si obiectivelor de vazut. Cand nu cunosti o localitate e greu sa iei o decizie doar pe informatii din auzite, de pe net, youtube etc. Acum, merg sa vad cum e pe acolo, macar sa cunosc locurile cat de cat si obiceiurile. Te imbraci bine si la drum. Revin cu ce am gasit de vazut acolo, cu drumul etc. poate mai este util cuiva.

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postlopi, on 04 aprilie 2013 - 10:10, said:

Gata, ramane Wien Posted Image . A fost o alegere grea, din cauza vremii si obiectivelor de vazut. Cand nu cunosti o localitate e greu sa iei o decizie doar pe informatii din auzite, de pe net, youtube etc. Acum, merg sa vad cum e pe acolo, macar sa cunosc locurile cat de cat si obiceiurile. Te imbraci bine si la drum. Revin cu ce am gasit de vazut acolo, cu drumul etc. poate mai este util cuiva.

Pleci cu indoieli din capul locului. In locul tau m-as urca in avion spre Roma

#12
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
M-am intors din excursie. A fost frumos. Nu am avut timp sa vizitez toate palatele, dar in mare le-am vazut. O parte din ele doar din exterior. Nu este timp o saptamana de vazut interior si exterior palatele. Cel mai mult mi-a placut turnul Dunarii. Cam toate palatele sunt in centrul orasului. Am fost si la SCS si pe la magazinele din centru. Preturi ... mari pentru un roman, posibil ok pentru un austriac. De pe 70-80 Euro o pereche de pantaloni in sus am vazut, dar doar de firma.
La Turnul Dunarii, am fost la cafenea, am luat o inghetata si o bere. La rest, ospatarita: "Thank's ! It's ok ?" - a ramas vreo 4-5 Euro rest, dar am ramas surprins. Era sa ma pun acum pentru rest, doar nu m-am asteptat sa se comporte asa. Nici nu parea austriaca, dar nici romanca nu era. Nu am mai intalnit asa ceva, la nici un restaurant.
Mancarea, la fast food e gustoasa, buna, accesibila - 2-5 Euro mananci ceva. Restaurante, o pizza de la 6-10 Euro, un meniu cam 6-7 Euro media. In market e cam scump, cam de 2-3 ori mai scump decat pe la noi. Un kg de cartofi vreo 1.6 Euro.
Cu parcarea - este avantajos la Park and Ride - P&R - se plateste 3Euro pe zi. Am lasat masina in P&R si pentru ca am luat masina inainte de a trece inca 24 de ore, mi-a dat si rest ! Cu masina prin Viena, e cam greu cu locurile de parcare. Ca trafic, nu mi se pare un oras aglomerat, cu exceptie strazii de pe langa Dunare. Oricum, e cu mult mai aglomerat Bucurestiul. Sunt ok abonamentele de la automat, pe toate mijloacele de transport.
Austriecii sunt ok ca oameni. In trafic, au rabdare multa cu tine. Se poate sa te claxoneze dar rar. Pe mine m-a claxonat un mos ca plecam agale de la semafor Posted Image . Daca vrei sa treci de pe o banda pe alta, semnalizezi si ca un gest reflex iti si face cineva loc. Cred ca este un gest util intr-un oras foarte aglomerat.
Cazare, la Geblergasse, in centrul Vienei. Foarte ok asezat. Cu metroul 6 sau cu tramvaiul 43 mergeam in Piata Unirii de unde luam tramvaiul 71, D, metroul 4 etc. Acces foarte bun la orice obiectiv turistic. Camera a fost ok. Cam murdari peretii. Erau romani care lucrau la restaurant. Pentru 50 Euro camera a fost foarte ok. Totusi e in centrul orasului. Fara parcare. Era separat 9 Euro sau se poate cumpara parking ticket parca de la tutungerii.

Cred ca salaru mediu pe economii trebuie sa fie peste 2000 Euro in Viena. Altfel, se traieste cam greu. Preturile la mancare, haine sunt pe masura.

Drumul
- la dus am mers dupa Google map - Beclean - Dej - Jibou - Zalau - Marghita - Valea lui Mihai (Vama) - Debrecen - Budapesta. Proasta alegere. Pana in Beclean drumul bun si foarte bun. Prin Bargau niste curbe mai aiurea si o padure cam infricosatoare noaptea. Se mai lasa ceata, mai ploua. Dupa ce se trece de Bargau e foarte ok. Din Jibou - Marghita - Valea lui Mihai ... jale !!! Drum plin de gropi, de acolo sa ramai, piatra cubica combinata cu asfalt. Aproape de Valea lui Mihai am gresit si drumul, am ajuns printr-un sat si .... pamant. La granita la Valea lui Mihai, deschide granita la 7:00 ! Din Valea lui Mihai - Debrecen - o banda pe sens si cu gropi, cu 70-80 km/h se poate merge.Din Debrecen in Budapesta - autostrada si pana in Viena, drumul pe autostrada.
- la intors, am avut timp sa ma interesez. Si am venit prin Budapesta - Vama Bors - Oradea - Cluj - Rascruci - Dej - Beclean. Incomparabil mai bun. Putine gropi in apropiere de Oradea. Si radarele de la Oradea pana la Cluj. In rest, drumul foarte bun.

A fost ok. Cand mai trec prin Viena, o sa merg doar la Turnul Dunarii si prin centru pe la un palat - ori pe la Primarie, ori pe la Belvedere, ori Schoenbrunn. Mai mult de 2 zile nu as sta. Budapesta, nu mi s-a parut cine stie ce, dar am stat cateva ore.
A ... am uitat de Prater. Mi-a placut foarte mult parcul de la intrarea din parcul de distractii. Foarte mare, ingrijit, frumos. Nu trebuie ratat.

Rovigneta. Am platit 14 Euro in Ungarie pentru 10 zile. Nu stiam ca se cumpara in Forinti si mi-a facut conversie. Am inteles ca trebuia sa platesc echivalentul a 10 Euro in mod normal. In Austria 7 sau 8 Euro parca pe 10 zile.

Este frumos de mers primavara, vara, cand este tot inverzit, inflorit. In Viena, am vazut ca este cu 4-5 grade mai rece decat pe la noi. Cred ca prin iunie e cel mai ok.
Eu am fost sa cunosc zona si sa vizitez. Cam obositor - ca orice oras. Pentru cine vrea odihna - un munte, o mare. Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by lopi, 15 April 2013 - 17:42.


#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postlopi, on 15 aprilie 2013 - 17:38, said:

A fost ok. Cand mai trec prin Viena, o sa merg doar la Turnul Dunarii si prin centru pe la un palat - ori pe la Primarie, ori pe la Belvedere, ori Schoenbrunn. Mai mult de 2 zile nu as sta. Budapesta, nu mi s-a parut cine stie ce, dar am stat cateva ore.
A ... am uitat de Prater. Mi-a placut foarte mult parcul de la intrarea din parcul de distractii. Foarte mare, ingrijit, frumos. Nu trebuie ratat.

N-ai vazut nimic si probabil nici n-ar fi trebuit. Caz tipic de turist, calaret fara cap, total dezorientat. N-as lua drept referinta comentariile, pur si simplu n-au continut. Puteam sa bag mina-n foc pentru rezultat, ceea ce si sugera postul nr. 11. Exemplu clar de victima ;)

#14
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Interesant ce scrii, dar nu inteleg de ce. Eu chiar m-am simtit ok si consider ca am vazut cate ceva din civilizatia lor. Atat cat se poate vedea in cateva zile. Am plecat din camera de la 8.00 dimineata si ma intorceam seara pe la 21.00-22.00. Am incercat sa vorbesc cu ei, sa comunic, sa le cunosc obiceiurile. Am intrat si in magazine, sa vad nivelul de trai si stilul de viata, felul cum se imbraca, ce mananca. Am mers cu mijloace de transport pentru a fi mai aproape de ei. Am mers pe jos, m-am plimbat prin parcuri.
Dezorientat ... da. Dar, de multe ori intr-o ordine nu reusesti sa vezi decat anumite aspecte. Atunci cand este dezordine, reusesti sa cunosti mai bine.

Un exemplu. Dupa Belvedere, am ajuns intr-o periferie a orasului unde am ramas surprins de cat se poate construi in Viena. Cladiri, magazine, macarale o gramada, se construia un cartier intreg si munceau pe rupte. Nu am mai vazut asa ceva in Romania de pe cand traia comunismul.

Eu am scris impresiile mele de cateva zile de interactiune cu ei. E prima data cand am fost pe aici si cu siguranta as mai trece prin Viena la o cafea.

Edited by lopi, 15 April 2013 - 21:56.


#15
luciano21

luciano21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2013
De acord cu drumul Jibou, Margita, dezastru, dar la Valea lui Mihai eu am trecut la 4 dimineata. La Belvedere se construieste sau se reconstruieste o gara si toata zona e in rearanjare. In viena sunt multi emigranti in special din asia (turcia, statele arabe) si e cam greu sa simti adevaratul aer al vienei cand auzi copiii care tipa in jur, adulti care vorbesc tare gesturi de care sunt oripilati adevaratii vienezi. Adevaratul spirit austriac e din ce in ce mai diluat la Viena si-l vei gasi in oraselele mai mici din Alpi. Recomand cu caldura Salzburgul care chiar daca nu are muzeele vienei are alt "aer".

#16
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postlopi, on 15 aprilie 2013 - 17:38, said:

... Nu am avut timp sa vizitez toate palatele, dar in mare le-am vazut. O parte din ele doar din exterior ...

Mai precis, ce ai vizitat pe interior ? Şi ce ai reuşit să vezi doar pe exterior ?
Şi, aşa cum am rugat şi pe topicul "Viena", te-aş ruga şi pe tine să pui poze făcute de tine în interioare (postează-le tot pe topicul principal, nu aici).


Sănătate şi mulţumiri anticipate !

#17
eva_xyz

eva_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.06.2009

View Postvata_pa_batz, on 15 aprilie 2013 - 19:46, said:


N-ai vazut nimic si probabil nici n-ar fi trebuit. Caz tipic de turist, calaret fara cap, total dezorientat. N-as lua drept referinta comentariile, pur si simplu n-au continut. Puteam sa bag mina-n foc pentru rezultat, ceea ce si sugera postul nr. 11. Exemplu clar de victima Posted Image

Nu mai fiti asa "duri" cu omu' Posted Image  poate asa, isi va face drum alta data, mai bine organizat si va descoperi si alte parti ale Vienei!

Lopi sa vii peste vreun an, doi, sa vezi ca santierele alea au disparut, dar au aparut intre timp altele Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate