Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#3727
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Domnilor va rog sa-mi spuneti daca este corecta schema de mai jos si ce diode sa folosesc.
De asemeni, cum, cu ce montaj as putea folosi tot surplusul de energie livrat de panouri pentru incalzirea apei dintr-un boiler electric?
Momentan am un singur panou fotovoltaic de 24V si 245W. Dar urmeaza achizitionarea a inca 3 panouri.
Multumesc.

Attached File  Schema conectare.jpg   31.21K   48 downloads

#3728
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Nvm.

Edited by topcat36, 13 April 2018 - 21:55.


#3729
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

View Postdoega, on 13 aprilie 2018 - 19:25, said:

Pentru cine vrea sa compare preturile furnizorilor de energie:
http://www.anre.ro/r...rator-de-tarife
Atentie mare la ce scrie in dreptul " Conditii asociate ". Daca cititi atent aveti abonamente la unii pe ora/facturat. Sunt tarife Pret final, valoare cu TVA ok la majoritatea dar daca cititi Conditiile asociate nu mai este atat de ok. Cine doreste cu adevarat sa se mute la unul din ei trebuie sa intrebe de 10 ori care sunt conditiile adevarate din contract. Cele scrise mic in coltul pagini. De aproximativ 1 luna ma tot informez, imi da cu virgula la majoritatea din lista.
Jumatate din furnizori sunt mari excroci. In spatele acestora sunt multe semne de intrebare.
Acum o luna am intrebat la RDS-RCS ce benefiu am daca ma mut la ei. Mi s-a recomandat sa citesc mai intai contractul.
Apropos de schimbare contor la cei care varsa in retea. Nu contorul este important, important este daca se muta la alt furnizor se mai accepta contractul? Mai este valabil?

Edited by deloghi, 14 April 2018 - 06:15.


#3730
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Delonghi te rog detaliaza mai mult.

#3731
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgrifonul_alb, on 13 aprilie 2018 - 21:31, said:

Domnilor va rog sa-mi spuneti daca este corecta schema de mai jos si ce diode sa folosesc.
De asemeni, cum, cu ce montaj as putea folosi tot surplusul de energie livrat de panouri pentru incalzirea apei dintr-un boiler electric?
Momentan am un singur panou fotovoltaic de 24V si 245W. Dar urmeaza achizitionarea a inca 3 panouri.
Multumesc.

Attachment Schema conectare.jpg
Nu ai nevoie de diode intre baterii si invertor. Risipa de energie
Nu ai nevoie de dioda intre panouri si invertor. Idem.
Daca insa tensiunea grupului de panouri este relativ mica fata de a bateriei (de exemplu baterii de 24V si panouri de 30Vmp, si daca chargerul nu are el dioda serie interna, se poate (teoretic) monta dioda intre panouri si charger pentru a nu exista noaptea curent invers. Insa dioda scade un pic din tensiunea si asa redusa... De obicei curentul invers e mic, cam 20-30mA, si scade mult odata cu tensiunea bateriilor, deci pierderea de noapte este redusa.

deci asa e cel mai bine: Attached File  2018-04-14_09-49-46.png   37.58K   38 downloads

#3732
nebv2004

nebv2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.08.2006
@doega
poftim? cu ce m-ai prins?  daca poti sa imi raspunzi la intrebare, te rog ...  in rest mi-ar face  deosebita placere sa faci un pic de economie la genul asta de exprimare, ok?

ceea ce poate vei primi maine se poate schimba poimaine iar daca raspoimaine trebuie sa platesc un Elster A1800 (pretul sare de 1600 RON cu interfata GSM e cam 3000) crede-ma ca nu am chef
de aceea intreb.
daca se schimba contorul la schimbarea furnizorului nu sunt interesat.

Edited by nebv2004, 14 April 2018 - 19:20.


#3733
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Referitor la schema de conectare a mea, am gandit ca trebuiesc cele doua diode deoarece:
- dioda dintre panou+controler solar si invertor este necesara pentru a bloca trecerea curentului  de la baterii la controlerul solar (si mai putin la panou ca acesta are diodele lui) cand tensiunea pe panou este mai mica decat cea de pe baterii (si astfel sa nu fac un PERPETUUM MOBILE cu ceva castig de energie Posted Image );
- dioda dintre baterii si invertor este necesara pentru a bloca curentul de la panou atunci cand tensiunea panoului este mai mare decat tensiunea bateriilor ( si astfel sa nu-mi supravolteze bateriile).
Dar ce diode sa folosesc? Ce diode sa reziste la tensiune de maxim 100 V si un curent de 40 A, si sa mai aiba si o cadere de tensiune cat mai mica posibil pe ele.

Edited by grifonul_alb, 14 April 2018 - 21:38.


#3734
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Diodele au pierderi. La 40A, pierzi cel putin 20w prin ele. Si imagineaza-ti ca pierderea aia e in caldura. Deci pregateste-te sa ai radiatoare acolo.

#3735
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

View Postrodanny, on 14 aprilie 2018 - 07:26, said:

Delonghi te rog detaliaza mai mult.
Adica, trebuie citit cu atentie ce scrie in dreptul "Conditiile asociate".
In Romania nimic nu se face pentru cetateni, pentru oameni, in folosul lor. Conditiile la inceput par ok dar in viitor vor deveni un calvar iar noi toti vom plati. Recomandarea mea este sa se citeasca foarte bine conditiile, sa se intrebe ce inseamna fiecare amendament din contract. Am avut experienta negativa cu astfel de furnizori si nu mai vreau sa aud de ei. Toti sunt pusi pe imbogatit, dar servicii zero.
Ma intreb acum dupa 28 ani de la marea minciuna - impunerea democratiei, de ce nu se face direct contract cu producatorul de curent? De ce trebuie intermediari? De ce noi suntem mana a patra in tot acest lant?

Edited by deloghi, 14 April 2018 - 23:31.


#3736
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Da direct la producator , e ca si cum te-ai duce cu masina sa pui benzina la poarta rafinariei, poi esti nebun statu ce mai accizeaza ,  daia tot clampanesc eu stanga dreapta pe la toti si sunt luat de nebun si prost , dute ma la taran in poarta si cumpara de la el zarzavaturi rosii crastaveti lapte carne oua , si termino cu supermarketul

Ca suntem la sisteme on grid , ma aia care au bani de bagat  baga tataie nui baiu , da noi astia mititeiii paduchii ba ma lasi , nu se meritaaaaa. Adica ce eu bag in retea sai fac punga grasa lu x sau y , si tot pe ala mic sal jupoi la factura cu certificatu verde ,  voi nu vedeti ca e prosteala pe fata. Eu gandesc asa ce produc consum  , si consum atunci cand este de unde , apoi daca mai e ceva  plus , bag in baterii, daca nu reusesc sa alimentez consumatorii mari  trag  din retea .

Spor

Edited by marius_vfp, 15 April 2018 - 07:44.


#3737
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Eu am schimbat furnizorul, acum am un tarif foarte bun, nu de la RDS

Și da, se schimba contorul, clar



#3738
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Cu cine ai contract?
Daca ii intrebi pe cei de la Enel de ce oscileaza asa mult frecventa nu iti baga decat minciuni. Ma intreba unul anul trecut cum de stiu. Ne conzidera prosti.
Am citit contractul la RDS, la alt furnizor, nu vad nimic stipulat in contract sa despagubeasca ( dauna ) in caz ca frecventa este spre ex 43 Hz sau 67 Hz cum a fost acum in iarna. Cand am cerut garantarea frecventei de 50 Hz +/- 5 Hz au spus ca nu au cum sa faca acest lucru. I-am spus celui de la RDS ca, in România frecvența standardizată este de 50 Hz, ceea ce înseamnă că într-o secundă polaritatea tensiunii trece de la plus la minus și înapoi de 50 de ori. Daca este depasita aceasta valoare sau mai mica se pot intampla multe .... N-au nici o treaba, se uita la tine ca la Ozn-uri.
E haos total, toti vor sa devina distribuitori dar habar nu au dupa aceia ce trebuie facut in caz de avarie sau de probleme la sistem. Vor numai bani, bani, bani....de restul te descurci singur.

Edited by deloghi, 15 April 2018 - 21:10.


#3739
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Tu schimbi doar FURNIZORUL
Distribuitorul rămâne același

Eu am schimbat de la Transilvania sud la enel
Dar reclamațiile tot la Transilvania sud le fac. Tehnic curentul meu tot de la ei vine

#3740
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Astia intrec masura.
Sunt presiuni enorme sa se cumpere curent verde. Il baga pe gat cu forta. Nu mai sunt de actualitate hidro sau atomul.
http://www.economica...-nu_152515.html

Edited by deloghi, 17 April 2018 - 02:48.


#3741
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postdeloghi, on 14 aprilie 2018 - 05:47, said:

l.
Apropos de schimbare contor la cei care varsa in retea. Nu contorul este important, important este daca se muta la alt furnizor se mai accepta contractul? Mai este valabil?


  Daca citesti legea  vei vedea ca tu nu vinzi energia furnizorului tau de energie ci distribuitorului zonal. Acesta o preia pentru acoperirea pierderilor tehnologice pentru reteaua pe care o detine.. Exemplu.. pe OLTENIA e CEZ-ul.. >> Rregularizarile se evidentiaza in factura ta cu furnizorul  deoarece distribuitorul si furnizorul au contracte pentru plata .  distributiei   transportului etc.. iar ei la randul lor se compenzeaza intre ei.. Deci contractul cu distribuitorul de livrare in retea nu  inceteaza decat daca renunti a mai livra in retea  sau daca reteau este cumparata de alt distribuitor..... sper ca ai inteles....

Edited by sorinmircea, 17 April 2018 - 09:41.


#3742
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Asta cam explica si situatia in care cineva spunea ca vrea sa ii puna doua contoare separate.
Unu care sa citeasca ce bagi in retea si unu care sa citeasca ce consumi.

Edited by st3fan19, 22 April 2018 - 08:21.


#3743
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Diverterul si invertoarele ongrid, am testat divereterul cu doua invertoere ongrid, 1 solarmax 2000 echipat cu sic mosfet si 2 pvi 5000 outds  original, pe aceeasi arie fotovoltaica.

Cu solar max ramine un curent rezidual de o,5a citit de contor, cu amprmetru analogic este 0,1a, iar cu pvi 5000 un curent rezidual de 1,3a citit de contor si 0,15 a cu ampermetru analogic.

Cele doua invertoare baga armonice in mod diferit, am testat cu PWM ul in bucla deschisa reglat din potentiometru cu ochii pe ampermetru, curentul are un minim de 0,08a, dar nu ajuge niciodata in zero, exista o doza de armonice si componenta reactiva, si difera de la invertor la invertor.

Ce e de facut in acest caz?, contorul nu este true rms citeste diferit de un instrument true rms.

o precmpensare pasiva cu condensatoare ar ajuta cumva?

Edited by cavit, 22 April 2018 - 09:49.


#3744
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Pai nu stiu de ce te deranjeaza curentul acela.  Important e se nu bage energie activa. Uite, de exemplu MPI-ul meu compenseaza activa complet. Pe reactiva nu sunt taxat, deci nu ma intereseaza. Dar daca chiar as vrea as putea conecta ceva pur inductiv in priza sa compenseze.Attached File  1524384698486.jpg   42.92K   31 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate