Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Asa de rau sa fie? Neoiobagie?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
vitor_belfort

vitor_belfort

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2007
Daca ai incheiat un contract de arenda, nu poti sa-l reziliezi daca gasesti un alt arendas care ofera conditii mai bune;sau eventual sa-l vinzi fara ca noul proprietar sa fie nevoit sa respecte contractul de arenda pana la incheierea acestuia? Am mostenit pamant,cca 15 ha prin judetele tulcea,constanta si dupa ce m-am uitat putin pe internet,am vazut ca arendasul,profitand de faptul ca parintii mei erau rude cu el si nu prea stiau carte,le dadea in jur de 300 de lei/ha,mai mult sau mai putin,motivand ca "nu s-a facut",iar acum chipurile,vrand sa ma ajute pe mine" ca sunt de la oras" si n-am ce face cu teren arabil ca e bataie de cap,mi-a oferit 1000 euro/ha. Noroc cu internetul si cu posturile de pe acest forum,m-am mai luminat si eu putin. Momentan astept sa-mi trimita o copie dupa contract, cica "nu-l gaseste?!" si oricum "mai e mult din el?!".
Am gasit si un articol destul de obiectiv.
http://www.razbointr...trainate-video/
http://www.razbointr...trainate-video/

#2
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
daca el nu-l gaseste trebuie mers la primaria in localitatea unde are el exploatatia si acolo au cu siguranta o copie. Asta in cazut in care el a incheiat contracte legale semnate la primarie. Citesti bine contractul si vezi care sunt drepturile si obligatiile arendasului si arendatorului. Dupa toate astea mergi mai departe.

#3
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Negociera este cheia in cazul tau ! Vezi ce contract este, daca este, s-ar putea sa nu fie deloc !

#4
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
nu are nici un contract!

#5
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

 bietu, on 27 martie 2013 - 14:57, said:

nu are nici un contract!

inseamna ca nici subventie nu ia pe el

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 vitor_belfort, on 27 martie 2013 - 14:42, said:

Daca ai incheiat un contract de arenda, nu poti sa-l reziliezi daca gasesti un alt arendas care ofera conditii mai bune;sau eventual sa-l vinzi fara ca noul proprietar sa fie nevoit sa respecte contractul de arenda pana la incheierea acestuia?

Aiureli. Dacă există un contract, trebuie să fie la primărie o copie a lui. Dacă nu există, poți să-l anunți pe respectivul că nu există și că nu mai are ce să caute pe terenurile tale.


P.S. O variantă. dacă totuși plantează, cheamă-i pe alții să culeagă, cu riscul de a te trezi cu Moromete și malacii lui peste tine. :D

#7
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Prima discutie serioasa, dupa ce verifici la primarie, o ai cu cel la care ai dat pamantul. Daca vrea sa continuati impreuna si in ce conditii, mai ales ca ziceti ca sunteti rude. Nu va intelegeti, buna ziua si altul la rand.

Edited by IdI1, 27 March 2013 - 15:08.


#8
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Daca are contract sa-ti dea cat scrie pe el,vezi cat mai este din perioada de arendare. In caz ca nu vrei sa mai lucrezi cu el trimite-i o instiintare in scris, o copie pt tine e bine sa ai. Daca nu are contract si nu cazi la intelegere cu el sa-ti dea o cantitate stabilita de comun acord prin scris semnata de amandoi, mergi la politie si depune o plangere pt tulburare de posesie.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tulburarea de posesie presupune in primul rand sa ai acea posesie si abia dupa aceea sa-ti fie tulburata, lucru destul de dficil de explicat in situatia in care tu hbar nu ai unde este situat bunul. Pentru initiator, prima data trebuie sa vezi contractul si bia apoi te hotarasti ce sa faci.

#10
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
daca el identifica terenul conform titlului de proprietate si se constata ca cine il are in exploatatie fara sa aiba contract sau abuziv se cheama tulbuarare de posesie

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006

 vitor_belfort, on 27 martie 2013 - 14:42, said:

Daca ai incheiat un contract ........., nu poti sa-l reziliezi daca gasesti un alt arendas care ofera conditii mai bune;sau eventual sa-l vinzi fara ca noul proprietar sa fie nevoit sa respecte contractul de arenda pana la incheierea acestuia? .............
da. si chestia asta e valabila pentru orice contract, nu numai cel de arenda.
evident, depinde si ce scrie in acel contract. in mod normal ar trebui sa contina si ceva clauze de reziliere, cu despagubirile pe care trebuie sa le achite cel ce reziliaza.

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 vitor_belfort, on 27 martie 2013 - 14:42, said:

M-am avut de lucru si am intrat pe site-ul de mai sus si de 5 ore tot citesc la el, dar nu de arenda!

#13
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
te referi la cuantumul arendei/ha?

Edited by Daniel_Florici, 27 March 2013 - 20:22.


#14
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Daca ma intrebi pe mine, nu, nici vorba!
Uite un exemplu, care m-a captivat:
http://www.razbointr...-vor-cerne-”/

#15
vitor_belfort

vitor_belfort

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2007
Va multumesc pentru raspunsuri,o sa mai revin cu intrebari dupa ce primesc o copie dupa contractul de arenda. Legat de site, o sa dau copy paste mai jos la cateva lucruri care mi s-au parut interesante:

"În noua reglementare, arenda nu mai are caracter personal intuitu personae (necesitatea îndeplinirii anumitor calităţi de către contractant – art.2 ind.1 din legea veche), întrucât oricine poate deveni arendaş fără a mai fi necesare dovedirea studiilor de specialitate agricolă, experienţa profesională, stăpânirea prevederilor de protecţie a mediului, etc"
"(!) Se elimină obligaţiile exprese ale arendaşului prev. de art.8 alin. 2 din legea veche, conform căruia: „Arendasul are obligatia de a folosi bunurile arendate ca un bun proprietar, in conditiile stabilite in contract, de a mentine potentialul productiv al bunurilor arendate, de a le restitui la incetarea contractului, de a cere acordul arendatorului pentru efectuarea eventualelor investitii pe teren, de a plati arenda la termenele si in modalitatile stabilite, precum si de a executa toate obligatiile contractuale” apoi cel prevăzut de alin.3 „Arendatorul are dreptul de a controla oricand modul in care arendasul administreaza bunurile arendate.” şi bineînţeles alin.4: „La incetarea contractului, se poate recunoaste arendasului, prin hotarare judecatoreasca, un drept de retentie (!!! n.n.) cu privire la contrapretentiile sale fata de cealalta parte, izvorate din contract”.
"Se elimină caracterul imperativ prevăzut de art. 24 alin.1, din legea veche: „Contractele de arendare incheiate cu incalcarea prevederilor prezentei legi sunt nule sau anulabile” precum şi disp. Art. 3, alin.1: „Arendarea se face prin contract scris, al carui model este prevazut in anexa (…)” şi se reglementează libertatea consensuală în materia arendării, urmând a fi eliminate clauzele de protecţie a proprietarului. Prin eliminarea prevederilor art. 24, alin 4, sunt permise introducerea în contract a clauzelor obligatorii de conciliere prealabilă, mediere sau arbitraj, condiţionându-se liberul acces în justiţie."
"Reglementarea noua, elimină caracterul distinct al arendării cu privire la perioada determinată şi expresă pentru care se poate încheia contractul, conformându-se reglementării generale de la contractul de locaţiune cu privire la posibilitatea încheierii contractului pe durată nedeterminată."

"Se prevede reducerea valorii arendei în cazul pieirii fortuite a unei părţi sau a întregii recolte, deşi se menţine obligaţia încheierii contractelor de asigurare a recoltelor."
"Se introduce reînnoirea de drept a arendării, pe aceeaşi durată pe care s-a contractat iniţial (ex. 15 ani, se reînnoieşte de drept pentru alţi 15 ani), dacă nici unul dintre contractanţi nu-şi comunică refuzul înnoirii cu cel puţin 1 an înainte de expirarea contractului ori 6 luni pentru arendele cu termen mai mic de un an"

"Se introduce dreptul arendaşului de preempţiune la cumpărarea terenului agricol scos la vânzare, de către arendator (proprietar, posesor, etc)."
"Această modificare seamănă izbitor cu tunurile date de chiriaşii vilelor R.A.P.P.S., care au realizat fără acordul locatorului/Statului, uneori doar din pix, investiţii în vilele ocupate, investiţii care (pe hârtie) au fost evaluate la sume de câteva ori mai mari decât valoarea iniţială a imobilului închiriat şi cărora li s-a recunoscut dreptul de a rămâne în acele imobile (deci de a exercita un drept de retenţie), până la data la care statul i-ar fi despăgubit pentru cheltuielile efectuate"

"Nu este greu de anticipat modul în care ar reacţiona un bătrân amaninţat cu pierderea atât a ogorului, dar şi a casei bătrâneşti pentru ca arendaşul să-şi poată recupera banii (prezumtiv) investiţi, fără acordul bătrânului, în anumite amenajări agricole realizate sau nu din pix. Alăturăm acestor probleme şi posibilitatea nelimitată a arendaşilor de a introduce clauze abuzive sau interpretabile în contractul de arendă (al cărui model nu mai este prevăzut de lege), încheiat cu perosane fără pregătire juridică, pentru ca oricine, indiferent cât de profan, să poată înţelege că prin noua reglementare a contractului de arendă şi prin poiectul legislativ de forţare, pardon.. încurajare de transmitere a folosinţei, se oferă pe tavă unei anumite categorii de investitori, instrumentul absolut al exproprierii de facto a micilor proprietari."
"Proprietarul nu va putea nici să vândă terenul altei persoane decât arendaşului, întrucât după înregistrarea contractului de arendă în cartea funciară şi în registrul agricol, acesta devine opozabil terţilor, însemnând că cel ce cumpără va trebui să aştepte până la expirarea termenului prevăzut pentru a intra în posesia terenului. Situaţia în care va intra totuşi în posesie este ipotetică, întrucât noua reglementare prevede introducerea dreptului de preempţiune în favoarea arendaşului, care va deveni proprietar prin simpla consemnare la CEC pe numele noului proprietar a sumei achitate de acesta pentru teren. Fără a intra în detalii tehnice, e suficient să spunem că orice vânzare încheiată cu nerespectarea dreptului de preempţiune sau prin simulaţie de preţ (declararea unui preţ fals la notar), consemnat şi comunicat arendaşului înainte de a se perfecta vânzarea, este nulă de drept. Pe perioada desfăşurării contractului de arendare, terenul nu poate fi vândut decât arendaşului sau unui terţ, doar cu acordul expres al arendaşului."
"Cireşele de pe tort ale noii reglementări sunt reînnoirea de drept a contractului de arendare, în aceleaşi condiţii, pentru un termen egal cu cel iniţial (legiuitorul a făcut un cadou spectaculos arendaşului, căci reînnoirea de drept din cadrul locaţiunii, de unde a fost împrumutată această dispoziţie, se face pe termen nedeterminat, putându-se denunţa/termina cu o simplă notificare scrisă adresată"
"A doua cireaşă de pe tort, se referă la participarea proprietarului la pierderile arendaşului (sic!), prin diminuarea cuantumului arenzii în caz de recoltă slabă, deşi există obligaţia încheierii unor contracte de asigurare în acest sens.
E suficient ca arendaşul să aprecieze în contract o valoare medie a producţiei (din pix, deci) pentru ca apoi să declare (tot din pix, de vreme ce proprietarului i s-a abrogat dreptul de control) că recolta a fost slabă, pentru a desfiinţa obligaţia sa pecuniară/agricolă, în proporţia pe care o găseşte de cuviinţă."

#16
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 vitor_belfort, on 28 martie 2013 - 10:29, said:

Si ce legatura e intre necunoasterea de catre matale a unui contract incheiat de raposatul proprietar si "neoiobagie" ? Sau te-ai gandit ca daca dai un titlu d-asta strong, apari in seara asta pe la vreun post TV ?

Stii ce a fost iobagia ? Cine ar fi "iobagul", in cazul asta ?
Matale, "mosierul" sau "latifundiarul" care locuieste la oras si nici macar nu stie in baza carei intelegeri s-a procedat la arendarea terenului, sau "vataful arendas" care profita de bietul proprietar de pamant ?

#17
CondrutAlex

CondrutAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.03.2012
Salut! Numele meu este Alexandru si am urmatoarea problema:
In comuna mea muncesc cca. 15 ha de teren,dintre cele 15 ha unul este cu pb. in ce sens pb,eu il muncesc de de 7 ani(5 ani primul contract,2 ani noul contract inregistrat la Consiliul local,la APIA),anul acesta a venit cineva din alta comuna,a cultivat o suprafata de 5 ha langa terenul meu,dar la insamantat si pe al meu.
L-am chemat la fata locului si pe el si pe propietarul terenului,am masurat,s-a constatat ca el a intrat la mine,si-a cerut scuze spunand ''asta e,am intrat,greseala mea iei tu recolta''. La doua zile dupa incident el s-a dus la propietar, la ''manjit'' cu te miri ce,iar propietarul a fost de accord sa inchie un contract cu el fara a ma anunta pe mine in prealabil. Am aflat la 2 saptamani ca l-a inregistrat la Consiliul Local,si ca vz doamne acu el munceste terenul. Si acu a luat si recolta de pe el eu avand contract valabil.

Cum e posibil sa faci 2 contracte de arendare pe aceiasi suprafata de teren??? Ce trebuie sa fac??? Sa-l bag la furt???

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 CondrutAlex, on 21 septembrie 2013 - 22:41, said:

Ce trebuie sa fac??? Sa-l bag la furt???
Pai daca are contract, cum sa-l bagi la furt?
Dar cu proprietarul ai vorbit? Ce zice?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate