Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Durere șold drept

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Salutări tuturor!
De ceva vreme (5 săptămâni) m-am ales cu o durere în zona șoldului drept, după ce am ridicat un sac de cartofi. Durerea nu este una continuă, pot să mișc piciorul, când stau în pat nu simt nimic; problema apare când mă deplasez. Nu simt să mă doară osul, e o durere "înfundată", în spatele mușchilor parcă.
Am fost la ortoped, mi-a dat Arcoxia+Mydocalm pentru o săptămână, însă durerea a revenit (diagnosticul pus, după relatările mele: "entezită de inserție coapsă dreaptă").
Când calc pe picior, într-o anumită poziție, am senzația că mă săgeată (la fel ca o durere de măsea, când mănânci pe ea și parcă te curentează).
Au mai avut și alții așa ceva? Știți cam ce poate fi?

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
La mine a fost de la coloana. Hernie de disc. Vezi un neurolog mai bine decat un ortoped.

Cand stranuti te supara?

Pana atunci las-o mai moale cu caratul, ridicatul si asa mai departe ca nu e de joaca daca prob e la coloana.

#3
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Nu mă doare când strănut şi nici când stau în pat, nici în poziţia de şezut pe scaun.
Şi cum ţi-a trecut? Cam în cât timp? Aveai dureri continue?

Edited by pui, 24 March 2013 - 11:12.


#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Asta e bine.
Oricum, nu amana ca in timp poti avea probleme f mari.
Eu am stricat rau treburile in saptaman in care am luat arcoxia la recomandarea ortopedului. Nemaidurandu-ma nimic am inceput sa-mi fac de cap si in doua zile dupa ce am terminat tratamentul cu arcoxia n-am mai putut sa merg.

Mergi urgent la un neurolog. O sa faci si un RMN.

Edited by undercoverbrother, 24 March 2013 - 11:18.


#5
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Nasol. Maine îmi şi fac programarea (la ortoped pt. o radiografie), apoi mă gândesc să merg şi la un neurolog.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca esti din Bucuresti poti sa il intrebi pe medic si de EMG. Parca la Iasi se mai fwce EMG. In alta parte nu stiu.

Lasa ortopedul si radiografia. Mergi la neuro.

Durerea aia in spate, inspre fesa e de la nervul ciupit de discul dintre vertebre deranjat.

Am vazut zeci de oameni cu prob asta si cei mai multi au facut la fel ca mine sau ca tine. Au fost la orto intai si mai rau au facut.

#7
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Ortopedul si neuro te umple de medicamente, radiografii, analize singe si alte gramezi de analize ce nu duc nicaieri, citi medici atitea diagnostice.
Radiografia este ceva static, o chestie din acel moment ce nu poate pune in evidenta ceva mobil doar daca exista ceva tumori, excrescente etc la os sau transformari anatomice la coloana - iradiere gratuita egala cu vax in situatia ta.
Cauta un kinetoterapeut bun si te pune pe picioare .
Dupa ce am cheltuit cu un membru din familie 16 milioane pe analize , poze , minuni imi permit sa-ti dau un sfat, nu sunt de specialitate dar am talentul sa ma enervez cind dau de excroci.
Am schimbat salteaua cu una super ortopedica , scaunul de birou cu unul dedicat si iaca inca 14 milioane dati dar eficient , s-a simtit in 10 zile diferenta .

Edited by hemTT, 24 March 2013 - 12:40.


#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
F importanta salteaua. Incaltamintea la fel.

Legat de intrebarea de mai sus cu trecutul, nu nu mi-a trecut. Nu ma mai doare decat f rar dar am ramas cu o jena la piciorul drept de la nervul afectat.  La EMG, cand eram mai rablagit de mergeam greu, nervul era functional la un sfert la dreptul fata de stangul. Acum probabil e mai bine de jumatate. Am ceva mai multa putere si coordonare la dreptul decat inainte dar din pacate tot trebuie sa imi intre macar putin vf piciorului in campul vizual ca sa merg bine. Daca ma uit intr-o parte de ex cand traversez si nu mai vad piciorul merg rau. Nu pot sa coordonez bine miscarea. La fel daca schimb incaltarile. Cea mai mare ameliorare a fost dupa ce am imceput sa merg din nou mai mult de 1-200m pe zi. Acum pot sa merg pana fac bataturi dar nu f repede :)

Edited by undercoverbrother, 24 March 2013 - 12:56.


#9
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#10
84sedan

84sedan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2015
De ceva timp am probleme cu piciorul drept ma doare din sold, cand stau in pat sau pe scaun, si in ultimul timp am observat ca ma doare si cand stranut sau cand rad.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate