Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

dificultate deglutitie, senzatie presiune torace

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ada_2990

Ada_2990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2013
Salut! As avea si eu cateva intrebari pentru cine e binevoitor sa-mi raspundaPosted Image . In cursul zilei de ieri am inceput sa simt o presiune in zona retrosternala, ca si cum ceva m-ar apasa pe piept, iar atunci cand inghit alimentele  parca se misca mai greu inspre stomac. Pot sa mananc, sa beau apa, respir normal, dar ma deranjeaza senzatia asta- ca si cum ma strange cineva de gat. Cateodata mai tusesc, dar nu cred ca e de cauza pulmonara.Trebuie sa mentionez ca in urma cu cateva zile am fost la medic, mi-a fost recomandat un consult endocrinologic deoarece am avut niste stari de oboseala, ameteala si palpitatii. Pentru tahicardie mi-a fost prescrisa medicatie, iar acum astept sa merg la endocrinolog.

Si acum intrebarea mea: senzatia asta de presiune poate fi data de afectiuni ale esofagului sau e din cauza tiroidei? Tiroida nu e vizibil marita, ca sa pot spune ca am ditamai gusa.. dar totusi simt un nod in gat. Sa am norocul sa sufar de ambele diagnostice? Sau mai exista o varianta: ma gandesc prea mult la chestia asta  Posted Image ... In orice caz, v-as fi recunoscatoare daca mi-ar raspunde cinevaPosted Image ..pana marti cand merg la medic mai sunt ceva zile ...

Va multumesc anticipat.

#2
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
ai aflat de la ce era?

#3
Ada_2990

Ada_2990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2013
Da, dupa indelungi cautari, s-a constatat ca e distonie neurovegetativa sau lipsa de calciu sau stres prelungit asociat cu oboseala psihica. Nu e de la tiroida, deoarece hormonii au iesit in limite normale. Iar senzatia de nod in gat mi-a trecut dupa cateva zile, cred ca era tot pe baza nervoasa. Acum ma simt mai bine, incerc sa nu ma mai stresez pe viitor Posted Image

#4
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Pai care e diagnosticul pana la urma? Ca aici ai scris 3 diagnostice diferite...

#5
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@90210: simptomele ei se potrivesc la perfectie cu DISTONIA NEUROVEGETATIVA. Posted Image

@Ada_2990: ia o capsula de 5-HTP (5-hidroxitriptofan) in fiecare zi si totul va fi OK. Se gaseste in farmacii. E supliment alimentar fara efecte adverse.
Un alt supliment recomandabil in cazul tau e ZMA (zinc magneziu aspartat) 1 capsula/zi cu 15-20 minute inainte de culcare. N-are rost sa-l iei din farmacii ca-i scump. Il gasesti mai ieftin la magazinele cu suplimente nutritive pentru sportivi.
In cursul zilei, daca te simti agitata poti lua o tableta de Extraveral, la nevoie. Si asta e pe baza de plante. ;)

Edited by SOCRATE_MMXII, 16 June 2013 - 10:26.


#6
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 16 iunie 2013 - 10:25, said:

@90210: simptomele ei se potrivesc la perfectie cu DISTONIA NEUROVEGETATIVA. Posted Image
Ok, asa crezi tu. Dar esti sigur/a?
Plus ca nu e o idee prea inteligenta sa dai tratamente pe net.

#7
Ada_2990

Ada_2990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2013
@90210:  stresul si oboseala nu e un diagnostic si nici hipocalcemia, care e discutabila, calciul era la limita inferioara, nu mult scazut. deci ramane distonia ca diagnostic de baza, restul sunt semne, simptome :D

@SOCRATE_MMXII: multumesc mult de sugestii, apreciez ca mi-a raspuns cineva chiar daca au trecut 3 luni de cand am postat asta:)) ...am luat tratament de atunci, printre care si Mg, Ca, Zn si ceva pe baza de plante pt linistire. important e ca ma simt mult mai bine. multumesc inca o data de raspuns Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate